У Львові домовилися про співпрацю керівники прикордонних відомств чотирьох держав (оновлено)

20:16 2 грудня 2015 р.


Фото: зі сторінки Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України в інтернет-мережі «Facebook»

ДПСУ ініціювала низку спільних міжнародних операцій.

«З метою реалізації ініціативи Президента України, озвученої під час зустрічі з Президентами країн Вишеградської четвірки та виконання завдань Уряду щодо активізації боротьби з контрабандою та протидії незаконній транскордонній злочинності, за пропозицією української сторони відбулася Перша зустріч керівників прикордонних відомств України та сусідніх країн – членів ЄС», – повідомили сьогодні, 2 грудня, в Держприкордонслужбі України, де також розповіли подробиці:

«У заході також взяли участь представники Європейської Комісії, Агенції ЄС «Frontex», «EUAM» та «EUBAM», керівники прикордонних відомств України, Республіки Польща, Словацької Республіки, Угорщини та Румунії, а також делегати від митних відомств зазначених країн, представники керівної ланки зовнішньополітичних відомств та відомств, відповідальних за розвиток інфраструктури. Під час зустрічі сторони обговорили сучасні та прогнозовані виклики і загрози безпеці спільного кордону України та Європейського Союзу, а також питання спрощення руху осіб і товарів через спільний кордон у контексті євроінтеграційних прагнень України. 

Окрема увага, з огляду на міграційну кризу в Європі та необхідність значного посилення контролю на Східній та Південній ділянках українського кордону, була приділена безпековій ситуації. Загалом, з метою посилення прикордонної безпеки та у зв’язку з тим, що протидія протиправній діяльності вимагає консолідації зусиль, направлених на встановлення причетних осіб по обидва боки кордону, цього року Держприкордонслужба України ініціювала низку спільних міжнародних прикордонних операцій, зокрема на кордоні з ЄС – «Кордон-2015» та під егідою Агенції «Frontex» – «Ключові точки» та «Координаційні пункти».

Протидія контрабанді

Нинішнього року українські прикордонники припинили незаконне переміщення товарів на кордонах з країнами ЄС на суму понад 95,7 мільйонів гривень, що на 22% більше, ніж минулого року. При цьому основними видами товарів, які контрабандисти намагаються переправити через кордон, залишаються цигарки, горілчані вироби, бурштин, побутова техніка.

Протидія незаконному переміщенню сигарет здійснюється у тісній взаємодії з прикордонними відомствами країн ЄС. З початку цього року прикордонники України на кордоні з ЄС вже виявили майже 2,5 мільйонів пачок тютюнових виробів, що у півтора рази більше, ніж минулого. Половина вилучених сигарет припадає на українсько-румунську ділянку.

Активізовано спільні зусилля щодо протидії незаконному переміщенню бурштину. На ділянках кордону з країнами ЄС лише українські прикордонники вилучили понад 670 кг бурштину, що у 10 разів більше, аніж торік. Найбільше вилучено на кордоні з Польщею – 67%. Крім того викрито транскордонний канал вивезення за кордон більш ціннішого українського бурштину під виглядом прибалтійського, нібито, для обробки.

Протидія незаконній міграції

За оцінками Агенції «Frontex»,  у 2014 році міграційна ситуація на українському кордоні не вважалася загрозливою. Проте, у 2015 році Держприкордонслужба констатує збільшення затриманих мігрантів у 2,5 рази.

Загалом у пунктах пропуску через державний кордон виявлено понад 4,2 тисячі потенційних та затримано більше 1,3 тисячі незаконних мігрантів. Найактивніше незаконні мігранти намагалися порушити кордон з Угорщиною. На цій ділянці кількість затриманих Держприкордонслужбою мігрантів збільшилася майже у сім разів. Традиційно активною залишається словацька ділянка.

При цьому переважна більшість порушників намагалися перетнути кордон поза пунктами пропуску. Значна увага прикордонників  зосереджувалася на протидії афганському і сирійському каналам та спробам відновлення в'єтнамського каналу.

Протидія новим видам протиправної діяльності

Активізація правоохоронних органів щодо протидії незаконній діяльності на Західному кордоні змусила зловмисників шукати нові способи переправлення товарів до країн ЄС. Як наслідок, збільшення кількості випадків використання ними малих літальних апаратів та пошук інших нестандартних способів.

Загалом цього року Держприкордонслужба України вже затримала дев'ять малих літальних апаратів під час здійснення протиправної діяльності. Заходи протидії використанню МЛА на державному кордоні тривають.

Спільний контроль

Сьогодні спільний контроль вже здійснюється у чотирьох пунктах пропуску  на кордоні з Польщею та чотирьох – з Республікою Молдова. Таку спільну роботу контрольних служб Сторін позитивно оцінено учасниками міжнародного руху.

Наразі триває активний нормотворчий процес зі Словаччиною та Польщею, опрацьовуються нові угоди, у яких вже враховано вимоги Шенгенського Кодексу та рекомендації Єврокомісії. Напрацьовані документи можуть стати базовими для подальшого запровадження спільного контролю з Угорщиною та Румунією у разі їх згоди.

Підтверджує свою ефективність і спільне патрулювання. В даний час прикордонні фахівці активно працюють над його удосконаленням з польськими, угорськими та словацькими колегами. Переговорний процес триває з румунською стороною.

У ході обговорення виступили всі учасники діалогу. Сторони охарактеризували загальний стан охорони кордону та визначили пріоритетні напрями співробітництва прикордонних відомств.

Своєю чергою, українська сторона наголосила на необхідності підвищення ефективності охорони ділянок кордону на сході та півдні країни за рахунок міжнародно-технічної допомоги. Наприкінці заходу після обговорення всіх питань учасники зустрічі затвердили підсумкове комюніке про досягнуті домовленості та пріоритетні напрями співробітництва прикордонних відомств України, Республіки Польща, Словацької Республіки, Угорщини та Румунії щодо подальшого розвитку принципів інтегрованого управління кордоном, забезпечення прикордонної безпеки та вільного руху осіб і вантажів».

Про це повідомили сьогодні, 2 грудня, на сайті Державної прикордонної служби України. Натомість на «Радіо Свобода» повідомили сьогодні, 2 грудня:

«Зробити комфортним для громадян перетин кордону України з державами Європейського союзу, спростити перевезення товарів, зменшити контрабанду, зменшити потік нелегальних мігрантів можна лише спільними діями України, Угорщини, Польщі, Словаччини, Румунії. Про це урядовці зі згаданих країн, керівники прикордонних служб, поліції говорили 2 грудня у Львові

Останні місяці, щоб перетнути українсько-польський кордон, в автомобільній черзі потрібно простояти від трьох до семи годин, залежно від дня. Кількагодинні черги є й на пішому переході у Шегині.

Менший рух на спільному пункті пропуску митників і прикордонників у Грушів-Будомєж, а причиною є жахливий шматок дороги до кордону. Втім, сподіватись на ремонт у наступному році марно, грошей у бюджеті не передбачено.

Заступник міністра інфраструктури України з питань європейської інтеграції Оксана Рейтер зазначила: «Це дороге задоволення, наше міністерство таких коштів не має. На сьогодні одним із пріоритетів є створення дорожнього фонду, щоб акумулювати кошти на дороги».

Причиною дискомфортного перетину кордону з Польщею, Румунією, Словаччиною, Угорщиною голова прикордонної служби України Віктор Назаренко називає брак пунктів пропуску. Сьогодні з колегами сусідніх держав домовлено про відкриття нових чотирьох спільних пунктів пропуску з Польщею і Словаччиною. Європейський союз на їхнє спорудження планує надати 80 мільйонів доларів.

Віктор Назаренко наголосив: «Сьогодні ми говорили про збільшення пропускної спроможності на кордоні, а це розбудова нових спільних пунктів пропуску. На сьогодні Україна має чотири спільні пункти з Польщею і Молдовою, вже погодились створити спільні пункти пропуску наші словацькі колеги, угорські, маємо знайти порозуміння і з румунськими. На кордоні ми мали близько півтори тисячі спільних нарядів. Це дозволяє економити час при проходженні контролю». 

«Українські пункти пропуску також слід облаштувати сучасними технічними засобами. І тут Україна теж сподівається на допомогу ЄС, – зауважив заступник голови фіскальної служби України Сергій Білан. – Комфортно, швидко мають громадяни проходити всі митні процедури, а тому ми обговорювали про те, щоб узгодити графік роботи, щоб погодити кількість змін між нашими та іноземними колегами. Про всі ці моменти ми вже домовились із польськими колегами, бо важливо відмовитись від подвійного контролю, коли ми дублюємо роботу по обидва боки кордону. Наразі з Румунією, Словаччиною та Угорщиною не вдається про все домовитись, обговорення йде повільніше. Адже якщо не буде подвійного контролю, то удвічі можна скоротити час перевірки».

На зустрічі прикордонники і митники обговорили не лише створення кращих умов для громадян при перетині кордону, спрощення руху для осіб, зокрема і при перевезенні товарів, але й з огляду на ситуацію зі збільшення кількості нелегальних мігрантів буде посилений контроль на кордоні. На сьогодні Україна є транзитною країною для руху нелегальних мігрантів, діють незаконні шляхи їх перевезення. Очікується, що в Україну нелегальні мігранти потраплятимуть з Росії та Білорусі.

Головний директор охорону правопорядку Угорщини Жолт Халмоші повідомив, що в його країні цього року затримано 390 тисяч нелегальних мігрантів. Внаслідок застосованих Угорщиною заходів, завдяки підтримці ЄС, сьогодні затримують вже кілька десятків людей. Переважно це мігранти з Сирії, Пакистану, країн Африки. Для порівняння, у Словаччині затримані дві тисячі нелегальних мігрантів, в Україні близько 2500 осіб.

Жолт Халмоші наголосив: «У майбутньому напрямок міграції буде змінено, і це стосуватиметься України. Бо нелегальні мігранти прибуватимуть через територію Росії в Україну. І ми готові поділитись з Україною досвідом боротьби з нелегальною міграцією. Впоратися з цією проблемою нам було дуже складно. А ще для нас важливе завдання спільно діяти, бо збільшується пасажиропотік, обмін товарами, це дуже важливо для культурного обміну, для збільшення товарообігу. Тому для цього потрібні інфраструктурні зміни, модернізація на кордоні, необхідно змінити і осучаснити методику контролю».

Європейський союз планує допомогти Україні поліпшити ситуацію на пунктах пропуску згідно зі стандартами ЄС. Але яка конкретна допомога буде надана і на яку суму, представник місії ЄС із надання допомоги в питаннях кордону Україні не сказав».

Про це повідомили сьогодні, 2 грудня, на «Радіо Свобода».

dailylviv.com

До теми

15:22 27 жовтня 2020 р.

Завтра частина Франківського району буде без води. Перелік вулиць

У зв'язку з плановими роботами з перепідключення новозбудованого водопроводу діаметром 400 мм на вул. Боткіна, завтра, 28 жовтня, з 10.00 і до 20.00 год буде призупинено подачу води до частини Франківського району.

Рубрика: Ситуації

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ “ОПОРА” про результати місцевих виборів-2020 на Львівщині

Рубрика: Політика

Біорезерват "Розточчя", Страдецька гора, річка Верещиця - як врятувати?

Рубрика: Ситуації і пригоди

Гряда: свині не винні

Рубрика: Ситуації і пригоди

Податковий майдан. Версія 3.0. Львів готовий

Рубрика: Економіка

Винниківське озеро: схема крадіжки

Рубрика: Кримінал

Всі відео розділу