У Львівській міськраді не вважають пам’яткою віллу мецената Терлецького

17:32 2 серпня 2019 р.


Фото: city-adm.lviv.ua

У п’ятницю, 2 серпня, на вулиці Сахарова у Львові відбулося виїзне засідання виконавчого комітету міськради.

Про це повідомили в п’ятницю, 2 серпня, в пресслужбі Львівської міськради, де також розповіли: «Під час засідання обговорили рішення, яке було прийняте на засіданні виконавчого комітету 26 липня щодо будівництва офісного центру на місці вілли Терлецького. Це рішення міський голова Львова Андрій Садовий зупинив, аби почути думку фахівців та всіх не байдужих – власників будівлі, мешканців району, громадських активістів. Фінального рішення озвучено не було, дискусію продовжили».

Андрій Садовий зазначив: «Минулого тижня відбулося засідання виконавчого комітету, де розглядалося питання щодо будівлі на вулиці Сахарова, 52. Не знаю, чи були дебати, бо я цього дня був у Лисичанську, на сході України. Та коли повернувся і побачив обговорення у мережі, мене це сильно збентежило і засмутило. На моє велике переконання, коли мова йде про будинки, які знаходяться в історичному ареалі, то їхнє майбутнє має бути обговорене, мають бути консультації з громадськістю, і повинні бути прийняті мудрі й компромісні рішення».

Міський голова також розповів: «Ми прекрасно розуміємо, що Львів змінюється та росте. Коли ви подорожуєте іншими країнами світу, то бачите багато прекрасних нових будівель, які, можливо, будуть пам’ятками архітектури XXI століття і, напевно, щось було перед тим на цих місцях. Сьогодні тут є власники будівлі, які її легально купили, є представники громадськості, члени виконавчого комітету, заступники міського голови. Не знаю, чи вийдемо на фінальну позицію, та маємо вислухати усіх. У нас присутні дві сторони. Одна говорить про необхідність нової будівлі, а друга – про збереження існуючої. Важливим є моральність рішення, яке ми маємо прийняти».

Натомість представник власника будівлі – Сергій Ковальов – зазначив: «Тут планують збудувати триповерхову будівлю. У цій будівлі, що є зараз, некомфортно. Нова будівля принесе нові робочі місця – близько 120 – під ІТ та інші організації. Планування буде «open space». Також тут планується облаштувати підземний паркінг».

Своєю чергою, викладач та мистецтвознавець Богдан Зятик розповів: «Цей будинок створений 1907 року, тут мешкав відомий аптекар – власник аптеки «Під чорним орлом» – Михайло Терлецький. Ми маємо світлину кінця 80-х років, де бачимо, що будівля не перебудована – за винятком заміни даху і вікон. Михайло Терлецький – це видатна постать для української культури та історії Львова, він не покинув Україну, коли більшість інтелігенції емігрувало на захід, та допомагав лічниці Шептицького – безкоштовно відпускав ліки для цієї лічниці, допомагав стипендіями українським студентам фармацевтам і художникам. Він настільки любив Львів, що до кінця життя залишався тут, і похований на Личаківському кладовищі».

Богдан Зятик також наголосив: «Тож, на думку громадськості, будівлю треба зберегти. Ми проти знищення історії міста і його архітектурного вигляду, вважаємо, що цій будівлі можна дати статус пам'ятки. Також знаємо, що цей район – Кастелівку – забудував відомий архітектор Іван Левинський, спільно з Юліаном Захаревичем. Будемо ще проводити історичне дослідження щодо того, хто був архітектором цього будинку, та на 99% можемо стверджувати, що це був саме Левинський, оскільки більшість будівель у Львові було побудовано саме ним, і цього року ми святкуємо його 100-річний ювілей».

Мистецтвознавець додав: «Також у цьому будинку були присутні такі видатні люди як Іван Труш, Святослав Гординський, Павло Ковжун, Олександр Олесь. На суботні зустрічі збиралась вся тогочасна українська еліта Львова. Тому історично цей будинок є пам'яткою. Нема підстав, щоб знищувати цю будівлю».

У міськраді також поінформували: Представники власника розповіли, що перед плануванням будівлі вивчали її історію. Будинок будували не для Терлецького. Після переведення будинку в нежитлові приміщення було добудовано ще один поверх, систему сходових майданчиків. Від первинної будівлі залишилось небагато».

Представник власника будинку повідомив: «Ми хотіли зробити знакову споруду, яка б відповідала переходу від старого часу до сучасності. Ідея ґрунтувалась на тому, що молодь потребує сучасних умов праці. Тому ми думали будувати сучасний бізнес-центр. Кожна епоха має своїх архітекторів. Це наш погляд на цю річ. Ми робили зріз, соцопитування».

Натомість професорка УКУ Мар’яна Долинська зауважила: «Сучасні будинки не повинні бути такими, як будували 20-30 років тому. Не згідна, що тут закінчується історична забудова – ми в історичному ареалі. Ми тут маємо пам’ятку, історичне планування і дух міста. Це місце має відповідний дух, а будинок – усі характерні риси сецесії початку XX ст., тож вартує бути пам’яткою. Із досліджень відомо, що тут був млин. Ми маємо продовжену традицію історичного планування, і зобов’язані цю українськість Львова зберігати. Це нематеріальна пам’ятка, але вона втілюється в цьому будинку, тому дуже прошу його не зносити».

Представник власника приміщень наголосив: «Зберегти цю будівлю, якщо вона не відповідає критеріям пам'ятки, неможливо. Можемо подивитись, як це приміщення зазнало перепланувань. Ми не хочемо применшити значення Терлецького, але це місце втратило свою автентичність. Подих нової архітектури дасть поштовх новим робочим місцям і працевлаштуванню молодих людей. Їм будуть створені нормальні місця праці».

Своєю чергою, представник від громади Тетяна Садовенко зауважила: «Може цінності архітектурної будинок не має, але громада цього району категорично проти знесення. Фасад будинку не перебудований – тут замінили лише вікна. Молоді треба розвиватись, але для цього є нові офіси, які треба будувати в нових районах міста, а не в історичному ареалі».

Представник власника зазначив: «Щодо цієї будівлі було зареєстровано дві петиції. Одна з них – за збереження, друга – за те, щоб збудувати тут, на вулиці Сахарова, гарний офісний центр. Є львів'яни, які за те, щоб розвивалась нова і сучасна архітектура. Це лише питання смаків. У юридичному плані забудовник нічого не порушив. У будинку мають працювати 120 осіб. Також передбачено, що дерева, які є, не будуть зруйновані. А врізка у колектор буде на вулиці Горбачевського. Тільки бізнес, який працює, може інвестувати в комунікації».

«Мешканка сусіднього будинку запропонувала зберегти будинок ззовні, але зробити перепланування всередині. Ще один мешканець висловився за реконструкцію будівлі», – поінформували також у міськраді.

«Вислухавши усіх присутніх, міський голова Львова зазначив, що для прийняття фінального рішення дискусія щодо цього питання буде продовжена. Важливо, щоб громада приймала рішення разом, тому всі наступні кроки будуть максимально публічні і прозорі», – розповіли також у міськраді.

Міський голова Львова Андрій Садовий підсумував: «Цей світ змінюється. Є повага до приватної власності. У мене біль, коли будують потворні будинки. Але є також і будівлі, які стануть пам'ятками цього століття. Як бути в цій ситуації? Коли в приватних власників купують будівлю, то місто не може заборонити, але може скоригувати. Мені подобається сучасна архітектура, але вона дорого коштує. Та має бути баланс, бо втрачати історичні будівлі не можна. Закон зобов'язує виконком упродовж п’яти днів прийняти рішення. Наполягатиму, щоб складні питання проходили громадську дискусію, бо власник міста – це громада, її права мають бути захищені.

Андрій Садовий також зазначив: «У нас в місті рух машин на 28% збільшився. Більше людей до нас приїжджає, ніж виїжджає. Тому ми маємо 500 тисяч квадратних метрів нового житла. Ми зараз рішення не приймемо, тож пропоную, щоб ми зробили перерву. Але дискусію ми не завершили. Свої рішення мають озвучити Львівська політехніка, Спілка Архітекторів та Академія Мистецтв, щоб ми вийшли на фінальне рішення. Наразі рішення я зупинив, але важливо, щоб громада вирішувала разом. Усі наступні кроки будуть максимально публічні і прозорі. Дякую всім, хто прийшов».

«26 липня цього року виконавчий комітет Львівської міської ради прийняв рішення «Про затвердження містобудівних умов та обмежень для проектування об’єкта будівництва на будівництво ТзОВ «Інсула інцест» офісного центру з підземним паркінгом на вулиці Академіка Сахарова, 52 зі знесенням існуючої будівлі». Однак, воно викликало жваве обговорення серед мешканці міста», – повідомили також у міськраді.

А начальник управління архітектури та урбаністики ЛМР Юліан Чаплінський зауважив: «Цей об’єкт на вулиці Сахарова у 90-х роках був перебудований. Тобто це об’єкт, який був повністю надбудований, був змінений його образ і характер, планувальна структура, червона дахівка і пірамідальна вежечка, дуже багато декору було додано. Усі вікна були замінені на пластикові. Вважати, що це пам’ятка, ми не маємо юридичного права. Власники, які є, зокрема, і власниками земельної ділянки, хочуть побудувати там триповерховий офіс – щось схоже на «Futura Hub» на вулиці Кульпарківській, але в три поверхи».

Як інформував «ЩЛ», львів’яни закликають у петиції зберегти будинок мецената Терлецького.

dailylviv.com

До теми

10:27 26 вересня 2020 р.

Міністр оборони розкрив деталі авіакатастрофи АН26 під Харковом

Міністр оборони Андрій Таран розкрив деталі аварії військового літака АН26 в Харківській області. Серед іншого, на місці трагедії рятувальники продовжують розбір конструкцій літака і пошук "чорних ящиків".

Рубрика: Ситуації

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Мікропідприємці у Львові вийшли на захист спрощеної системи

Рубрика: Економіка

Парки Львова: території відпочинку чи забудов

Рубрика: Ситуації і пригоди

Коронавірусні хворі на Львівщини: хто платить за лікування

Рубрика: Медицина

Кредити Льова повертатимуть ненароджені

Рубрика: Економіка

Медреформа: як довершити

Рубрика: Медицина

Всі відео розділу