Сортування сміття зменшило б його кількість у Львові, – еколог (відео)

17:15 23 червня 2016 р.

Фото до новини


Фото: varianty.lviv.ua

Якби більшість жителів сортували сміття, то його б на третину було менше, а отже – зменшилися б і затрати на вивезення відходів.

Львів’яни з 2010 року мають можливість сортувати сміття, але не роблять цього. Контейнери для паперу, скла і пластику є, але не всі розділяють відходи. А на сьогодні сортування сміття особливо важливе для Львова, який залишився без сміттєзвалища і має проблеми із вивезенням твердих побутових відходів.

Трагедія на Грибовицькому сміттєзвалищі – коли загинули троє рятувальників і еколог, стала останньою краплею того, що відкладати проблему сміття вже немає куди. Зараз на сміттєзвалище завозять землю, щоб унеможливити зсуви і припинити самозаймання. 

Засипається й те, що можна переробляти. Грибовицьке сміттєзвалище, як і скрізь в Україні, стало місцем «чорного сміттєвого бізнесу». Десятки людей тут розбирали відходи, вибираючи те, за що можна виручити гроші.

Мішки з посортованим сміттям можна побачити покинутими на полігоні. Це ще й доказ того, що львів’яни гамузом викидають у сміття те, що є сировиною.

Львів’янка Ірина розповіла: «Особисто я стараюсь розділяти сміття. Але люди цього не роблять, судячи зі сміття. Бачите, між пластиком є папір, всяке різне. Є один пакет чи відро, і так кидають все. Тільки за допомогою штрафів можна щось змінити».

А львів’янка Василина запевнила: «Звичайно, я готова сортувати. Якщо є пластикове щось, то кидаю сюди. Всі в баки кидають все», – каже

Якби більшість жителів сортувала сміття, то його б на третину було менше, а отже – зменшилися б і затрати на вивезення відходів. Поки ж, щоб Львів не потонув у смітті, міська та обласна влади шукають будь-які можливі шляхи зменшити проблему.

На пропозицію міського голови Києва Віталія Кличка почали возити приватними фурами сміття на столичний сміттєспалювальний завод. Вивіз сміття зі Львова до Києва обійдеться міському бюджету, тобто львів’янам, за підрахунками депутата Львівської міськради Любомира Босаневича, у 25 мільйонів гривень за три місяці літа, а саме на такий термін домовлено вивозити відходи зі Львова в Київ.

директор департаменту економічної політики Львівської міськради Ірина Кулинич повідомила: «Міська рада затвердила розцінку: одна тонна сміття відповідно на кілометр. Якщо рахувати 100 кілометрів в одну і другу сторону 10-тонної машини, то майже дві тисячі гривень».

Тарифи для населення не змінюватимуться, наголосила чиновник. Водночас, міський бюджет втрачає велику суму коштів. А Київ на львівському смітті заробляє. Перевозять сміття у столицю у великих фурах, де вміщається 20 тонн відходів. У Київ вивозять третину сміття, решту – у п’ять міст Львівської області.

Це лише трохи зменшує гніт «сміттєвої проблеми», але не вирішує її. Треба швидко запустити систему сортування й переробки максимальної кількості відходів.

«Жителі мають допомогти вийти з цієї ситуації і сортувати сміття. Сортувальні майданчики у Львові мають перевізники і саме вони вивозять сортоване сміття», – вважає голова Сихівської райадміністрації Львівської міськради Ірина Маруняк, яка координує міську комісію з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій.

Але тих переробних потужностей, які має Львів, замало. Збором та вивезенням сміття у Львові займаються п’ять підприємств. Є невеликі заводи, які переробляють ртутні енергоощадні лампи, пластик, батарейки. Контейнери для збору цих відходів є не скрізь.  Підприємство-перевізник пересортовує сміття – вибирає пластик, а решту вивозять на полігони.

Еколог, кандидат географічних наук Мирон Колодко, переконаний: «У Львові не існує поняття сортування сміття. Те, що ми маємо, це є нелегально, ми не знаємо, куди це все потрапляє. Переробляють лише пластик. Якщо поставити контейнери, то люди не сортуватимуть сміття, це має бути велика пропагандистська кампанія, має пройти багато років, щоб людей привчити до цього. Люди мають зрозуміти, що з цього є користь. Німці 20 років йшли до того, щоб навчити роздільному сміттю!.

Соціальна кампанія, програми у школах та дитсадках, інформування у ЗМІ могли б навчити людей сортувати сміття. Штрафи б примусили це робити тих, хто вчитися не хоче. Але це не передбачено законодавством.

Переймається сміттям у місті також і молодь. Учні Львівського технологічного ліцею придумали спосіб ефективного сортування сміття вдома. Їхні винаходи вже оцінили навіть в ООН, але поки – не в Україні.

Науковий керівник технологічного ліцею у Львові Віктор Колдун зауважив: «У чому суть роздільного сміття? Ось кабель, тут є хром, якщо це спалити, то буде газова атака. Щоб цього не було, треба навчитись розділяти сміття. Поки кожен у себе в хаті не розділятиме сміття, говорити про сміттєспалювальний завод – це розмова для бідних. Ми працюємо над розробкою відра з двома відділами для відходів, що горять чи хімічно небезпечні. Розробили такі мішки. Хоча ідеально, щоб вдома було стільки ємностей, скільки контейнерів на вулиці, але зараз нам дуже важливо розробити такі проекти, які б максимально здешевили для людей сортування сміття вдома».  

Розвинуті країни вже десятиліттями випробовують безліч технологій для вирішення проблеми сміття. Львів, як і Україна, мають швидко скористатися найкращим досвідом і водночас навчити людей сортувати сміття. Про це повідомили сьогодні, 23 червня, на сайті «Радіо Свобода».

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Твітері або Facebook

dailylviv.com

 

Останні новини