Розумово неповносправні у Львові дадуть майстер-класи

18:55 20 червня 2019 р.

Фото до новини

23 червня, в неділю, на майданчику біля Порохової вежі вже втретє відбудеться фестиваль «Ковчег дружби». На відвідувачів очікують майстер- класи, благодійний ярмарок, безпрограшна лотерея, інклюзивна зона та концерт.


Відео: Львівський прес-клуб

Про це сьогодні, під час прес-конференції на тему «Фестиваль «Ковчег дружби»: чи готовий ти будувати суспільство разом з людьми з розумовою неповносправністю?», що відбулася у Львівському прес-клубі, повідомила організаторка фестивалю, координаторка зовнішніх зв'язків ГО «Лярш-Ковчег» Наталя Критович.

За її словами, спільнота «Лярш-Ковчег» об’єднує майже 150 країн світу. І цього року святкуватиме своє десятиліття. 

- Наша мета – виходити до львів’ян і показувати, що ми є і є частинкою цього суспільства, - каже вона. 

Цього разу фестиваль «Лярш-Ковчег» змінив локацію. Два попередні роки фестиваль проходив у парку культури.

- Першого разу була гарна сонячна погода, і ми мали багато відвідувачів. А минулого року була дощова погодаЮ і ми змінили локацію. Тому ми перебазувалися, - пояснила Наталя Критович.

Під час фестивалю можна буде придбати вироби, які виготовляють люди з особливими потребами. 

- Ми робимо образки, коралі, мило, вироби з фетру, дерев’яні прикраси та свічки, - розповідає людина з особливими потребами, учасник програм ГО «Лярш-Ковчег» Мирон Пелех 

Його колега з майстерні Дмитро Крижановський каже, що в майстерні вони вишивають та виготовляють листівки. Він буде навчати відвідувачів тій майстерності, якою оволодів сам. Дмитро Крижановський також дуже гарно малює. За словами Наталі Критович, таких осіб у спільноті «Лярш-Ковчег» називають друзями. 

На фестивалі буде діяти зона толерантності. Як повідомила радниця міського голови Львова, членкиня адміністративної ради ГО «Лярш-Ковчег» Оксана Рубай, в цій зоні будь-хто зможе відчути те, що відчувають неповносправні особи.

- Тут можна спробувати пересуватися на інвалідному візку. Їхати доведеться не рівною дорогою, а з перешкодами, з якими стикаються неповносправні в житті. Також можна буде відчути себе незрячим і зрозуміти, як він зашпилює ґудзики чи зашнуровує шнурівки. Крім того, львів’янам покажуть, як це жити нечуючим та повчитися мові жестів. А також буде спілкування з психологом. Крім того, буде велика зона, де можна буде спільно з нашими друзями з ментальною неповносправністю побавитися, - каже вона.  

Також на львів’ян очікує благодійний аукціон. 

- Цього року до мене телефонували люди, які пропонували свої вироби на аукціон. Одна бабуся в’яже надзвичайно гарні хустки, і вона віддала одну хустку як лот. Інша жінка віддає іграшки, які вона сама в’яже для недоношених дітей, на аукціон. Надзвичайно багато таких благодійників, які віддають свої вироби на аукціон, - говорить організаторка фестивалю, координаторка зовнішніх зв'язків ГО «Лярш-Ковчег» Наталя Критович. 

Організаторка фестивалю, координаторка зовнішніх зв'язків ГО "Лярш-Ковчег" Наталя Критович зізналася, що їхня спільнота потребує коштів. 

- У нас є бус, який перевозить наших друзів. Він під’їжджає до кожної домівки, де живе наш друг, забирає його і привозить до нас, на вулицю Перфецького, де ми розтащовані. І він не має кондиціонування. Зараз спека. Навіть мені, фізично здоровій людині, важко там їхати. А друзям – ще гірше. Треба цю проблему вирішити. Або якийсь кондиціонер там встановити, або хоча б люки, - каже вона. І додає, що і цей бус – пожертва небайдужих осіб з-за кордону. 

Крім того потребують ремонту приміщення спільноти на Перфецького. Адже там перебувають особи на візках.

- Вони їздять попри стіни. Стіни оббиваються, затираються. Тому вже є потреба в косметичному ремонтові. Також у нас є будинок, де друзі мають можливість жити. І там вже час робити ремонт. До нас зголосився волонтер, який зробить нам безкоштовно ремонт. Але ми мусимо купити матеріали, - говорить Наталя Критович.

Фестиваль почнеться з 14.00. І вдень будуть майстер-класи, працюватиме ярмарок, зона толерантності та інші забави. А з 18.00 розпочнеться концерт. 

- Під час концерту будуть розігрувати квитки на концерт співачки Onuka, який відбудеться у серпні, фотосесії та постіль від українського виробника «Порічка», - говорить вона. 

Під час концерту виступатимуть як друзі спільноти, так і відомі гурти Wszystko та Piano.  

За спостереженнями Наталі Критович, після минулорічних фестивалів до їхньої спільноти приходили львів’яни, які хотіли стати волонтерами. 

Громадська діячка, волонтерка ГО «Лярш-Ковчег», дружина міського голови Львова Катерина Кіт-Садова розповіла про свої враження від першого знайомства з цими особливими друзями.

- Я приїхала. Відчиняються двері, і мене зустрічає Володя з синдромом Дауна. Я бачу цих осіб вперше. А вони мене приймають так, ніби вони мене сто років знають, і я їх добра наробила цілий вагон, і вони мають за що тебе любити. А вони люблять тебе тільки тому, що мають таку здатність – любити. І ось я йду до цього Володі, простягаю руку для вітання і бачу, що його руці бракує кисті. Мені стає незручно. Але я беру її. І досі ця рука мене тримає. Я стала однією з них. І одного разу, коли я прийшла до них якась засмучена, мене хтось обійняв і каже: «Не переживай, ти – не гірша за мене». І коли мені зараз недобре, то я думаю: у мене є купа друзів, і я не гірша за них. Я навчилася у них не звертати увагу на зовнішні подразники. Ти є такий, який є. Хай – неідеальний. Але ти – є, - каже вона. 

За її словами, за ці роки, упродовж яких вона товаришує з друзями, вона зрозуміла, що не так звичайні люди потрібні друзям, скільки друзі потрібні нам. 

Довідка

До «Лярш-Ковчегу» належить 63 людей із розумовою неповносправністю, яких у спільноті називають друзями, та 30 асистентів. Загалом ГО «Лярш-Ковчег» об’єднує чотири творчі майстерні та денну програму для осіб з глибокою розумовою неповносправністю, будинок підтриманого проживання та координаційний офіс.

Майстерні розташовані в різних районах міста. У них щодня люди з особливими потребами отримують соціально-побутові навички, разом із асистентами виготовляють різні вироби: декоративні свічки, ікони, намиста з бісеру, вироби з вовни, вітальні листівки та інше. Денна програма — це програма соціально-побутової адаптації для осіб із глибокою формою розумової неповносправності. У будинку підтриманого проживання має змогу одночасно проживати четверо друзів, а також асистенти, які їм допомагають. Щотижня у будинок заселяються нові друзі, щоб разом із асистентами практикувати самостійне життя, а також набувати соціально-побутових навичок. Разом готують сніданки та вечері, вчаться прибирати, підтримувати особисту гігієну. Асистенти та друзі «Ляршу» беруть участь у різноманітних заходах міста, відвідують музеї, концерти, театри і навіть діляться своїми знаннями, проводячи майстер-класи з виготовлення свічок, мила, листівок. Та головний акцент у «Лярш-Ковчезі» ставлять на творення особливого дружнього стосунку між людьми з особливими потребами та без них.

«Лярш-Ковчег» у Львові – це перша спільнота «Ляршу» в Україні, яка офіційно стала членом міжнародної федерації «Лярш» у 2008 році. Мета спільноти – дати людям, які відчужені від суспільства, можливість бути залученими в громаду, плекати почуття власної гідності та цінності свого життя через дружбу, спільну працю, проведення дозвілля та молитву.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів