Отруєння гноївкою: жителі двох сіл Львівщини написали заяви в поліцію і прокуратуру на АПП «Гряда». Готують позов до суду

22:32 28 вересня 2020 р.

Фото до новини

Хтось вирощує свиней і заробляє великі гроші, а хтось змушений жити у смороді і гнійних відходах. Жителям сіл Гряда і Ситихів увірвався терпець. Вони звернулися із заявами до поліції та прокуратури з вимогою покарати власників АПП «Гряда». Люди кажуть, що саме з цього підприємства трактори ночами вивозять свинячі фекалії, виливаючи їх на землю та в річку.


Відео: Львівський пресклуб

Утім, вони мають сумніви, чи справді захочуть правоохоронці об’єктивно розслідувати цю справу і покарати винуватця. Адже попередні перевірки порушень в діяльності ферми не виявили: їх не побачила ні Держпродспоживслужба, ні спеціальна тимчасова комісія ЛОДА. Селяни в правдивість таких висновків не вірять і вважають, що влада свідомо закриває очі на очевидні факти. Вони вирішили надати розголосу ситуації на пресконфернції у Львівському пресклубі, пише DailyLviv.

Ольга Мелень-Забрамна, керівниця юридичного відділу МБО “Екологія-право-людина” пояснила, що від нестерпного смороду в селах люди потерпають вже 7 років, відколи працює АПП «Гряда».

- Рік тому,  у вересні 2019-го, на землі Грядівської сільської ради жителі виявили майже15 га фекалій. Люди скаржаться, що ночами трактори залишають річки фекалій на землях сільської ради довкола свиноферми, через що в селах в радіусі 10 км від ферми стоїть нестерпний сморід. А 9 вересня стався новий обурливий випадок – замор риби у приватних ставках села Сетихів. Саме в той час з АПП «Гряда» вивозили гноївку, тому це не подібно на збіг.

Слова юристки підтверджують жителі Ситихова.

- Уранці 9 вересня був страшний сморід, і в ставку за дві години сплила мертва риба, –  розповів Орест Потерейко. – І саме в цей час вода у річці Млинівка стала білою. Виглядає так, що нечистоти з ферми просочилися в грунти, потрапили звідти до річки, а з річки -до ставка. Я телефонував на ферму, але ніхто не приїхав і не поцікавився, що сталося.

Житель Сетихова Геннадій Стасюк повідомив, що 9 вересня вранці йому зателефонував односелець і з відчаєм повідомив, що не має де поїти худобу.

- Ми разом пішли до річки - так, вода тут була каламутна, аж біла, і страшенно смерділа. Я викликав поліцію, склали протокол. Крім того, я провів власне розслідування і маю всі підстави вважати, що агропідприємств, які зливають нечистоти, може бути декілька.

Геннадій Стасюк каже, що зробив дуже просту річ: скористався мапами Google і виявив, що поруч з АПП «Гряда» існують ще як мінімум два цехи, куди під’їжджають трактори, завантажують у 300-літрові місткості свинячі фекалії і потім виливають їх на території сільських рад.  

- Якщо я зміг це встановити, то чому не може поліція? – не розуміє Геннадій Стасюк. – Ми вимагаємо відповіді: кому ці цехи належать, скільки їх насправді, чи мають і вони відношення до АПП «Гряда».

Про те, що проблеми на території і Гряди і Ситихова є, свідчать і екологи:

- Результати замірів державної екологічної інспекції у воді річки Млинівка виявили перевищення: азоту амонійного  – в 60,8 разів, нітритів – в 16,2 рази, БСК5 – в 44 рази, ХСК – в 6,4 рази,  заліза загального – в 8,5 раз, розчинененого кисня – в 2,5 разу. Перевищення зафіксовано в каналі Яричівському: азоту амонійного  - в 14,4 разу, нітрити – в 5,6 разу, БСК5 – в 14 разів, ХСК – в 2,5 разу, заліза загального – в 4,4 разу, розчиненого кисню – в 2,2 разу", – таку інформацію озвучив Василь Стрищак, керівник «Державної екологічної інспекції у Львівській області».  

За його словами, стосовно інциденту 9 вересня також роблять перевірку і результати аналізів будуть скеровані до поліції та прокуратури.

На пресконференції був також представник АПП «Гряда», еколог Віктор Горбач. Він запевнив, що підприємство не має проблем з очисними спорудами і шукати, звідки трактори вивозять ночами гноївку, потрібно в іншому місці.

- На підприємстві є лагуна, у яку зливаються фекалії. Зараз вона загерметизована, тому говорити, що сморід іде з АПП «Гряда» не можна, - повідомив він.

Присутні в достовірність такої інформації не повірили, окільки кажуть, ферма і раніше працювала із порушеннями, на які влада закривала очі.

- Під час перевірки Держпродспоживслужби нам надали інформацію, що серйозних порушень немає, окрім хіба такого, що ферма «трішки лукавить із кількістю свиней», - розповіла Ольга Мелень-Забрамна. – Але це «трішки» - великі числа. За одними документами, поголів’я налічує 8,9 тисяч свиней, за іншими  -12, тисяч, ще за іншими – аж 24 тисячі Але є правила: якщо в першому випадку санітарна зона становить 250 м, а далі  – 1,5 км. На підприємстві говорять про лагуни, але ми маємо інформацію, що вони працюють перший рік. А попередні роки куди виливали фекалії? І чи справді ці лагуни утримують потрібну кількість гноївки? У пробах грунту ми постійно виявляємо живі яйця гельмінтів, які, зазвичай, містяться в гної. Вода в річні і ставках, де купаються діти, – заражена. Ось до чого призводить таке «трішки лукавство».

Юристка також повідомила, що агрофірма роками користувалась артезіанською свердловиною на території Служби автомобільних доріг – тобто, за межами самого АПП «Гряда». Чи має підприємство стосунок до когось із чиновників цієї установи – питання наразі відкрите. Допоки місцеві активісти не почали боротися за колодязь, у Службі автомобільних доріг ніяк не реагували, що артезіанською водою досхочу напоюють свиней, а не людей. Відтак, у твердження «це не ми зливаємо» чи «не ми одні порушуємо» люди не вірять». Вони більше схиляються до думки, що хтось «нагорі» покриває гріхи цих бізнесменів.  

- Жителі вже не мають надії на контролюючі органи та сільські ради, які не використовують свої повноваження. Вони покривають порушників. А ми хочемо жити у селах із чистими повітрям, землею і водою. Тому – готуємо позов до суду, – наголосила Ольга Мелень-Забрамна.

Крім того організатори пресконференції повідомили, що 30 вересня влаштовують одноденний тур для журналістів за маршрутом Жирівка – Винники – Гряда – Страч. Вони хочуть показати, в якому екологічному стані перебувають ці землі внаслідок безвідповідального господарювання горе-підприємців. Виїзд о 09.30 від пл. Петрушевича у Львові. Транспорт забезпечують організатори. Акредитуватися можна за електронною адресою office@epl.org.ua

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів