У криницях гірських сіл на Львівщині через вирубки Карпат зникає вода (відео)
18:30 7 лютого 2016 р.
Фото: Ярослав Тимчишин / «Gazeta.ua»
Селяни декілька місяців не пропускали через дорогу лісовози.
Жителі Старосамбірського району Львівської області самостійно борються з вирубками лісу. Селяни з Лопушанки-Хоминої кілька місяців не пропускали через сільську дорогу лісовози – аж поки лісівники не приїхали на з'їзд села. Сільський голова Стрілківської сільради Василь Чегес розповів:
«Криниці висихають, рівень води настільки впав, що ми ще такого не пам'ятаємо. Коли починають у дощову погоду ще й ліс машинами тягати, розбивається наша дорога. Якщо її знищити – то ми узагалі від світу відірвані будемо.
Держава колись відремонтувала шляхи, як були паводки. Наступних надходжень на будівництво доріг даремно чекати. Та й весни люди бояться, через вирубки вода зносить все на своєму шляху.
Скільки лісгосп вирубав – проконтролювати важко. На папері може бути 0,7 гектара, а вирубано 1,7. На 2016 рік у нашому селі мають взяти 600 кубів лісу. За кожну лісосіку надходять якісь гроші в сільраду. Але вони мізерні».
На зустрічі зі спеціалістами Старосамбірського лісгоспу селяни постановили, щоб господарство підсипало дорогу щебенем, викопало стічні канави. Тільки після того місцеві дозволять лісникам вивезти залишок лісу з 2 гектарів вирубаної площі за селом.
Михайло Курій із лісгоспувиправдовувався: «Нам дорікають, що ми лише рубаємо. Але ж є державні замовлення. Минулого року ми сім мільйонів гривень податків державі сплатили. Ми людей розуміємо, але виходу нема. На будівництво лісових доріг для вивозу деревини держава виділяла гроші останній раз ще у 2008-му. Щороку скільки рубаємо, стільки й садимо – в межах 170 гектарів».
Незаконні вирубки почали відслідковувати активісти. Рік тому у селі Дністрик знайшли 1300 кубів нелегального кругляка. Місцевий активіст Володимир Мазур розповів: «Ми з місцевою самообороною не раз ловили на дорогах машини з нелегальним деревом, вимагали документи. Викликали міліцію. Вони складала протоколи і що далі? Ніхто покараний не був. А потім ще до мене міліціонери приїжджали зі звинуваченнями, яке я маю право машини зупиняти?».
Зараз публічно доступними стали плани вирубок на рік по усіх лісництвах області. Їх можна глянути на сайті Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства.
Так люди можуть перевіряти, чи рубка у їх населеному пункті легальна, чи це крадіжка. Комунальне обласне господарство «Галсільліс» таких звітів не подає. Йому належить 15% лісових масивів Львівської області.
Проблеми обліку державних вирубок, крадіжок лісу частково може вирішити адміністративно-територіальна реформа, запевняють юристи. Так місцеві ліси перейдуть у руки громади».
Про це повідомили сьогодні, 7 лютого, в київському інтернет-виданні «Gazeta.ua», де також опублікували фото й відео з місця події
Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook