Рятувальники в Карпатах готові працювати за міжнародними стандартами. Але інструкції у них – радянські

16:27 10 червня 2015 р.

Фото до новини

Закордонні зимові туристи, які приїжджають до України в гори мандрувати, спантеличені тим, що українська шкала лавинної небезпеки відрізняється від міжнародної шкали небезпеки, до якої вони звикли. Адже Україна користується чотирибальною, яка була запроваджена ще за радянських часів, тоді як весь світ –за п’ятибальною.

Про це сьогодні, 10 червня, під час прес-конференції на тему:
«Підбиття підсумків сніжно-лавинного сезону 2014-2015 в українських Карпатах. Запровадження в Україні міжнародної 5-ти бальної шкали лавинної небезпеки», у Львівському прес-клубі, повідомив координатор проекту із запровадження в Україні міжнародної 5-ти бальної шкали лавинної небезпеки, представник Центру лавинної служби гірського рятувального корпусу (Словаччина) Мілан Лізух.
- Українські три бали цієї шкали абсолютно відрізняються від трьох балів міжнародної шкали. Це створює певні непорозуміння і незручності.

Зазвичай, іноземні туристи просто недооцінюють небезпеку саме через це, - каже він.
За словами іноземних ентузіастів-рятувальників, які навчають українських рятувальників, метеорологів та туристів, вже всі європейські країни відмовилися послуговуватися старими методами. То ж варто і українцям це зробити також.

Як повідомила партнер проекту, гірський рятувальник GOPR (Польща) Кароліна Ківіор, цей проект вони почали втілювати в українських Карпатах з 2012  року.
- Спочатку ми навчали рятувальників із Закарпатської області на Драгобраті. Ми їх вчили як шукати людей під лавинами і як досліджувати сніг. В той час ми зустрілися на «Плаї» з іншими спеціалістами, і вирішили, що аналогічного навчання потребують і метеорологи. І такий проект відбувся в 2014 році, - каже вона.

Метеорологи також навчалися як потрібно досліджувати сніг та як варто інформувати туристів.
Проте, на думку рятувальників, таке навчання не зайве і для мандрівників, які полюбляють зимовий гірський туризм. І крім того, треба мати здоровий глузд.
- Лавина може зійти і при першому балі, і при п’ятому. Але туристи повинні знати рівень небезпеки і самі оцінювати свої сили й можливості. Звісно, за першого ступеня набагато менша ймовірність лавинонебезпеки, ніж за п’ятого. Але вона все одно є, - каже Мілан Лізух.

Його слова підтверджує і начальник Львівської обласної контрольно-рятувальної служби туристсько-спортивної спілки України Михайло Яворівський.
- Не обов’язково мусить бути великою маса снігу. Нам доводилося викопувати потерпілих, коли над ними був буквально метр снігу. Але цього достатньо було для летального випадку, - каже він.



Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів