Зеленський запідозрив Трампа у тому, що той живе у дезінформаційному просторі
18:20 19 лютого 2025 р.
Президент України також дорікнув, що адміністрація президента США "помʼякшує політику" щодо Росії, оскільки називає війну "порушенням територіальної цілісності та конфліктом".
Президент Володимир Зеленський у середу, 19 лютого, дав пресконференцію. Суспільне зібрало головне з того, про що сказав президент, пише DailyLviv.com.
Про заяви Трампа
Зокрема, Зеленський прокоментував заяву Трампа щодо 4% довіри. Він зазначив, що такі цифри "йдуть від Росії".
“Якщо хтось хоче мене замінити прямо зараз, то прямо зараз ніяк не вийде. Друга історія. Якщо говоримо про 4%, ми бачили цю дезінформацію, ми розуміємо що вона йде від РФ. Ми розуміємо це. У нас є докази, що ці цифри обговорюються між Америкою та Росією. На жаль, Трамп живе у цьому дезінформаційному просторі”, — сказав президент.
Зеленський також відзначив, що під час зустрічі американської і російської делегацій не піднімалися питання стосовно повернення полонених.
“У Саудівській Аравії зустрічаються міністри закордонних справ двох держав у присутності міністра закордонних справ третьої держави і не піднімають питання полонених. І точно не піднімають питання щодо обстрілів, ракетних ударів”, — сказав Зеленський.
Зеленський також дорікнув тим, що адміністрація Трампа "помʼякшує політику" щодо Росії, оскільки називає війну "порушенням територіальної цілісності та конфліктом". Він наголосив, що Україна "робить все", щоб війну називали війною.
“Вони кажуть “порушення територіальної цілісності і конфлікт”, вони не кажуть “війна”. Ми робили все, щоб всі визнали, що це війна. І це війна. Я зараз говорю про офіційних представників, держсекретар Рубіо говорить, що це “конфлікт” офіційно.. Це пом’якшення цієї політики”, — сказав Зеленський.
Про допомогу США
Зеленський розповів, що війна коштувала Україні 320 мільярдів доларів, з яких 120 мільярдів заплатили українці, а ще 200 мільярдів — США та Європа.
“Треба розібратися з цією допомогою. У нас асболютно різні цифри. Абсолютно, на жаль. У нас все дуже зрозуміло. Нам війна коштувала 320 мільярдів: 120 мільярдів — це ми, народ України, платники податків, 200 мільярдів — це США та ЄС. Це те, що ми говоримо про зброю, це пакет зброї 320 мільярдів. Всього США окремо дали нам на сьогодні біля 67 мільярдів — це те, що ми отримали зброєю і ми отримали плюс 31,5 млрд пряма фінансова допомога в бюджет”, — розповів Зеленський.
Він наголосив, що Україна вдячна за допомогу, але “не можна нараховувати 500 мільярдів”.
“Це все коштувало 500 мільярдів — і поверніть нам 500 мільярдів мінералами або чимось. Це несерйозна розмова. Ще раз говорю, ми готові до серйозного документу. Нам потрібні гарантії безпеки, вам потрібно це. Із задоволенням інвестуємо, ділимось в залежності від інвестиції, об’єкту інвестиції. Забирайте відсотки, немає питань, заробляйте ви. Але нам потрібні гарантії безпеки”, —сказав Зеленський.
Про проєкт угоди зі США про рідкісноземельні метали
Зеленський, відповідаючи на запитання Суспільного, розповів, чому досі не підписали зі США документ про рідкісноземельні метали.
“Документ був саме нечітким, був чіткий в одному — 50% ми повинні віддати від того всього, що там є перераховано в документі…Там багато всього, але там немає слова про гарантії безпеки”, — розповів Зеленський.
“Я сказав абсолютно відверто: послухайте, ми всі хочемо перемоги.. Якщо там немає нічого чіткого — давайте напишемо відсотки, це була моя пропозиція. Я захищаю Україну, я не можу продавати нашу державу. Давайте, щоб був якийсь позитив, ви напишете якісь гарантії, ми напишемо меморандум якісь відсотки. Мені сказали тільки 50. Я сказав окей, “ноу”. І нехай тоді юристи працюю далі, значить вони недопрацювали", — розповів президент про перемовини з американською стороною. Він розповів, що американські партнери знають, яких гарантій безпеки хоче Україна.
Про гарантії безпеки
“Ми хочемо гарантій безпеки в цьому році, ми хочемо зупинити війну в цьому році. Гарантії безпеки — вони всі на столі”, — сказав Зеленский.
Серед них — вступ України до НАТО або мільйонна українська армія. За словами Зеленського, зараз гарантії безпеки залежать виключно від партнерів.
“НАТО або наша армія мільйонна, фінансування цієї армії, зброя для цієї армії, тотальне ППО, захист ППО, який є виключно в американців, і контингент від тих країн, які спроможні на якийсь час стояти в наших містах, на кордонах”, — сказав Зеленський.
Він додав, що Україна має мапу, де можна розмістити такий контингент, та готова до діалогу й дискусій про його кількість.
Про Patriot
За словами Зеленського, Україна могла би обійтися 20 системами протиповітряної оборони Patriot і ліцензією на виробництво ракет до них від США в обмін на гарантії безпеки та присутність американських військ.
"Коли о 3-й, 4-й, 5-й годині ранку командувач мені телефонує і каже: "Ми зараз біля цього міста, і в нас немає ракет для систем Patriot, ми вичерпали їх". Й він каже, що зараз є дев’ять (російських — ред.) ракет, які йдуть на наближення, але в нас немає ракет для систем ППО", — сказав Зеленський.
Тож у контексті гарантій безпеки президент зауважив, що питав у влади США, чи може вона надати достатньо систем ППО Patriot, якщо не хочуть надсилати свої в Україну війська й виступають проти вступу Києва до НАТО.
Про Мюнхенську конференцію безпеки
Зеленський розповів, що на Мюнхенській конференції з безпеки був наданий важливий поштовх Україною Європі. Коментуючи нинішні зустрічі на рівні європейських лідерів, зокрема у Франції, зараз та у найближчі дні-тижні, президент сказав, що йдеться про важливі зустрічі, на яких буде обговорюватись, що Європа готова і як Європа готова допомогти Україні у разі зменшення допомоги США.
Але, за словами Зеленського, все одно слід розраховувати на союзницьку позицію Європи та США навколо України у цій несправедливій війні — “це дуже непросто і ми над цим працюємо”.
“Також ми тут будемо організовувати зустріч. Хтось буде офлайн, а хтось онлайн. Вона буде 24 числа. Зараз ми спробуємо достатньо швидко попрацювати над цим. Це буде також зустріч лідерів. Думаю буде серйозне представництво”, — розповів президент.
Про санкції проти Порошенка
Відповідаючи на запитання, які причини та докази стали підставою для запровадження санкцій проти експрезидента Петра Порошенка, Зеленський сказав, що “все це було на РНБО”.
“Фінмоніторинг все це доповів у деталях. Там йде слідство. Санкції запроваджені не на Петра Порошенка, не суб’єктивізуйте людину, яка виводить кошти з нашої держави. Там список людей, які цим займались”, — сказав Зеленський.
Що відомо про переговори США та Росії у Саудівській Аравії
18 лютого делегації США та Росії зустрілись у Саудівській Аравії. Вони обговорювали економічні та дипломатичні відносини між країнами. Представники РФ та США домовились про поновлення дипломатичних місій, призначення країн від послів.
Росія та США також обговорювали російсько-українську війну. Представники адміністрації президента США Дональда Трампа заявили, що "усі сторони" у війні мають піти на поступки для "завершення" війни. Представники Росії повідомили, що для завершення війни "необхідні дипломатичні зусилля".
Україна не брала участі у цих перемовинах.
Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook