За виборами спостерігатимуть і громадські організації-одноденки, – експертка

12:18 27 січня 2019 р.


Фото: Львівський прес-клуб

З-поміж понад шести десятків громадських організацій, зареєстрованих ЦВК для спостереження за виборами, на думку правозахисниці Олени Степанової, є і досить відомі громадські організації, і організації одноденки, які нещодавно зареєструвалися, щоб мати спостерігачів на виборчих дільницях.

Офіційні спостерігачі від партій на виборах Президента 31 березня 2019 року насамперед контролюватимуть дотримання виборчого законодавства щодо їхнього партійного кандидата, наголосила політична експертка і правозахисниця Олена Степанова під час засідання прес-центру “Вибори-2019” у Львівському прес-клубі на тему: “Як офіційні спостерігачі від партій, кандидатів у президенти, громадських організацій впливатимуть на вибори Президента-2019 у Львівській області?". Таким буде їхнє головне завдання від партій-суб'єктів виборчого процесу та їхніх кандидатів у Президенти. Це також означає, що партійні спостерігачі пильніше стежитимуть за діями команд головних опонентів на виборах. Поведінка партспостерігачів на виборчих дільницях буде логічним наслідком людського фактора у виконанні делегованих їм функцій. 

Водночас правозахисниця акцентувала на тому, що офіційні спостерігачі від партій, які висунули кандидатів у Президенти, не мають права, як і всі інші спостерігачі, втручатися у виборчий процес. Зокрема, не мають права перебувати в кабінках, у яких проводиться голосування, або замість виборця робити будь-які відмітки у бюлетенях. 

- Їхня функція зводиться до спостереження і реагування на порушення виборчого законодавства, - нагадала Олена Степанова. - Тож хотілося би закликати політичні партії, від яких будуть реєструватися спостерігачі, щоби ці спостерігачі були навчені, щоб вони знали виборче законодавство, щоб вони знали, які бувають маніпуляції на виборчих дільницях, як на це реагувати, до кого звертатися, які документи складати. Бо від спостерігачів буде залежати дуже багато щодо визнання дійсними чи недійсними проведення виборів. 

Якщо спостерігач побачить багато порушень, які можуть бути підставою для визнання виборів недійсними, то він у такий спосіб захистить свого кандидата, вважає Олена Степанова.  

На її думку, відповідно до закону про вибори Президента для того, щоб зареєструвати спостерігача, треба подати першу і другу сторінку паспорта. Тут виникає колізія, тому що сьогодні вже понад 7 мільйонів громадян одержали біометричний паспорт - ID-картки. Тож через це зареєструвати багатьох спостерігачів з ID-картками буде неможливо.

На репліку голови Львівської обласної територіальної виборчої комісії Миколи Щура про роз'яснення Центральної виборчої комісії для всіх виборчих комісій, яке стосується і членів комісій, і виборців, і спостерігачів - про те, що до першої-другої сторінки паспорта громадянина України прирівнені лицева і зворотна сторони ID-картки, Олена Степанова зауважила: "З юридичної точки зору я не можу погодитися з роз'ясненнями ЦВК. Бо ЦВК не є тим органом, який вправі роз'яснювати закони. У нас є ієрархія нормативно-правових актів. ЦВК не є Конституційним судом. Я вважаю, що такі речі, які відбуваються з благословіння ЦВК, можна буде навіть оскаржувати в суді". 

Олена Степанова вважає однією із загроз для чесних виборів також те, що офіційні спостерігачі як суб'єкти виборчого процесу мають великі права щодо фіксування дрібних порушень і завалення дільничих виборчих комісій судовоми позовами. Важко спрогнозувати події, коли спостерігачів буде на виборчих дільницях 31 березня, як ніколи, багато. 

Нагадаємо, що від кандидатів у Президенти, партій-суб'єктів виборчого процесу і громадських організацій може бути на виборчій дільниці по два офіційні спостерігачі. Сьогодні зареєстровано вже 20 кандидатів у Президенти. Понад 60 громадських організацій уже одержали дозвіл від ЦВК спостерігати за виборами. Теоретично на виборчих дільницях 31 березня може бути сотня-друга спостерігачів. Важко навіть спрогнозувати, чого більше додадуть вони проведенню виборів - контролю чи хаосу. 

З-поміж понад шести десятків громадських організацій, зареєстрованих ЦВК для спостереження за виборами, на думку Олени Степанової, є і досить відомі громадські організації, і організації одноденки, які нещодавно зареєструвалися, щоб мати спостерігачів на виборчих дільницях. Є також громадські організації, що були зареєстровані давніше, але про їхню діяльність тривалий час нічого не було чути. Таких громадських організацій буде багато, переконана Степанова, а інформація, що подаватиметься ними, не буде достовірною. Правозахисниця закликала кожного громадянина України дотримувати інформаційної гігієни і відрізняти істину від маніпуляцій - самому всіляко перевіряти інформацію за різними джерелами. 


Відео: Львівський прес-клуб

dailylviv.com

До теми

21:54 24 жовтня 2021 р.

Міністерство оборони очолить ексльвів'янин, який має успішну кар'єру в Києві

Президент України Володимир Зеленський погодив кандидатуру нового керівника Міністерства оборони. Ним має стати чинний віцепрем’єр-міністр з питань реінтеграції окупованих територій Олексій Резніков.

Рубрика: Політика

18:16 21 жовтня 2021 р.

ЦНАП у Львові приймає від мешканців замовлення на адмінпослугу без візиту

У Львові розвивають дистанційні сервіси комунікації з владою. Тож мешканці можуть замовити потрібну їм адміністративну послугу без візиту до ЦНАП – для цього потрібен лише доступ до інтернету.

Рубрика: Політика

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Європейський день боротьби з торгівлею людьми

Рубрика: Ситуації і пригоди

Правда про лікарню швидкої меддопомоги у Львові

Рубрика: Ситуації і пригоди

Притулок для тварин у Львові: хто гальмує

Рубрика: Ситуації і пригоди

Рейд "Урок" у Львівській області

Рубрика: Ситуації і пригоди

Депутат ЛМР Сергій Івах про комунальне майно і не тільки

Рубрика: Політика

Всі відео розділу