Учорашні закони криміналізують майже всі ділянки життя, – «DW»

16:14 17 січня 2014 р.


Фото: reporter.zt.ua

Завдяки ним державна машина працюватиме на обслуговування влади та органів, які її охороняють.

Схваленими напередодні законами депутати Верховної Ради обмежили свободу слова та низку базових прав українців. Активісти прогнозують посилення протестів.

Громадські організації можуть перетворитися на «іноземних агентів» завдяки ухваленим 16 січня провладною більшістю Верховної ради змін до закону «Про громадські об'єднання», до Податкового кодексу та до закону «Про судоустрій і статус суддів». 

Недержавна організація може вважатися іноземним агентом, якщо «для забезпечення своєї діяльності отримує кошти або майно від іноземних держав», – сказано в законі. Але громадські експерти та депутати від опозиції вважають, що наслідки таких змін будуть більш далекосяжними.

Керівник представництва Фонду імені Гайнриха Бьолля в Україні Кирило Савін сказав «DW», що документ криміналізує майже всі ділянки життя громадянського суспільства і фактично унеможливлює діяльність його інституцій в державі. «Я встиг прочитати тільки кілька з усіх 36 сторінок цього документу. Але і цього досить, щоби зрозуміти: Україна перетворюється або на Росію, або взагалі на Білорусь», – сказав Савін.

Шокуючі новації

Виконавча директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк зізналася в бесіді з «DW», що для неї ухвалення такого закону стало шоком. Наразі представниця в Україні міжнародної правозахисної організації «Репортери без кордонів» вважає більшість положень поправок до законів абсолютно незрозумілими.

«Я не знаю, що ховається за терміном «екстремізм», що таке «публікація персональної та правової інформації про міліціонерів», чи означатиме це, наприклад, що наша публікація про побиття міліціонером журналіста є порушенням закону?» – запитує Романюк.

Якщо відповіді на ці питання будуть ствердними, то це означатиме, що вся державна машина працює на обслуговування інтересів влади та органів, що її охороняють, вважає правозахисниця. «Це означає, що ми всі живемо в бандитській, а не в правовій державі. Це означає, що в Україні на державному рівні будуть порушені права людини та громадянина», – впевнена Романюк.

Одіозні автори

Скандальні законодавчі зміни підготували депутати від «Партії регіонів» Вадим Колесніченко та Володимир Олійник. На сайті парламенту їхній законопроект був зареєстрований 14 січня. А вже за два дні він був ухвалений в сесійній залі під час намагання опозиції заблокувати роботу Верховної Ради та голосування в цей час провладних депутатів руками.

Депутат від «Батьківщини» Андрій Шевченко сказав в інтерв'ю «DW», що він не має жодної інформації про те, що законопроект розглядався в будь-якому з парламентських комітетів. На сайті комітету з верховенства права та правосуддя, який під час реєстрації законопроекту був названий «головним комітетом», відсутня будь-яка інформація про цей документ.

Немає його і серед законопроектів, які комітет планував розглянути впродовж третьої сесії Верховної Ради від вересня 2013 до січня 2014 року. Андрій Шевченко впевнений, що все це свідчить по кричуще порушення процедури розгляду законів парламентом.

«Ці законодавчі зміни стали несподіванкою не лише для представників громадського сектору та опозиції, а й для більшості провладних депутатів. Адже в порядку денному на цей день був лише один закон – про державний бюджет», – повідомив Шевченко. Він переконаний, що в разі набуття чинності закону Колесніченка-Олійника до України будуть успішно експортовані всі «сумні надбання режимів Путіна і Лукашенка».

Активісти не мовчатимуть

Незалежна медіа-профспілка, Національна спілка журналістів та Комісія з журналістської етики вже звернулися до президента Януковича з вимогою накласти вето на скандальні законодавчі зміни. Оксана Романюк прогнозує, що найбільш активні та авторитетні громадські організації невдовзі розроблять план дій і закличуть решту представників громадянського суспільства до спільних протестів проти утисків прав громадян.

«Ми все ж таки відрізняємося від Росії та Білорусі – в нас громадянське суспільство дуже активне і готове до боротьби. Дії влади однозначно спричинять ще більшу мобілізацію активної частини громадськості», – заявила Романюк.

Андрій Шевченко розглядає зміни до законів Колесніченка-Олійника, як помсту нинішнього правлячого режиму громадянському суспільству «за його активну позицію і критику влади впродовж всього президенства Віктор Януковича». Своєю чергою, Кирило Савін сказав, що наразі лишається сподівання на те, що ці зміни до законів не набудуть чинності і президент накладе на них вето. В іншому разі, як сказав експерт, українським активістам залишиться лише шлях Магатми Ганді: свідомо порушувати дискримінаційні закони, спокійно приймати за них покарання, і так демонструвати своє іґнорування недемократичних заборон.

Про це інформує сьогодні, 17 січня, Українська служба «Deutsche Welle».

«DW» також цитує в п’ятницю віце-президента Європарламенту Яцек Саріуш-Вольські, який, прокоментувати ухвалені в українському парламенті закони, що обмежують права і свободи громадян, назвав їх драконівськими. «Це зухвала спроба реанімувати елементи тоталітаризму у країні, яка все ще має шанс йти шляхом євроінтеграції», – заявив також він і додав, що ними порушуються основи демократичної політичної системи. Відтак закликав: «Міжнародна спільнота, зокрема Євросоюз, повинна спрямувати свої зусилля на те, щоб Україна не пішла тим шляхом, на який розвернула країну Верховна Рада». 

За словами віце-президента Європарламенту, як зміст, так і процедура прийняття цих поправок до законів «викликають обурення і підривають довіру до українських демократичних інституцій». «Треба висловлювати протест негайно, – вважає Яцек Саріуш-Вольські, – оскільки наслідки дії цих законів будуть незвортними і руйнівними для основоположних прав українців: свободи слова, мирних зібрань, пересування та інших свобод».

Порушення основ демократичної політичної системи

Віце-президент Європарламенту звернув увагу й на те, що закон щодо так званих «іноземних агентів» – зарубіжних неурядових організацій або українських громадських організацій, які отримують іноземну фінансову підтримку, –є точною копією аналогічного документу, прийнятого в Росії. Крім того, він вважає неприйятним «спрощення процедури позбавлення депутатів недоторканості, що фактично порушує основи демократичної політичної системи».

На думку Яцека Саріуша-Вольські, останні рішення Верховної Ради «суперечать тим європейським намірам, які проголошують представники чинної української влади». «Внаслідок цього Україна віддалятиметься від європейських стандартів у напрямку авторитарних країн, де криміналізується діяльність опозиції та громадянского суспільства», – завив віце-президент Європарламенту.

dailylviv.com

До теми

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Газова петля чи зашморг?

Рубрика: Економіка

У кого купувати дешевий газ

Рубрика: Економіка

Гряда: свині не винні

Рубрика: Ситуації і пригоди

Податковий майдан. Версія 3.0. Львів готовий

Рубрика: Економіка

Винниківське озеро: схема крадіжки

Рубрика: Кримінал

Всі відео розділу