У Мюнхені Зеленський запропонував створити збройні сили Європи
19:23 15 лютого 2025 р.
Європі вже зараз потрібно створювати об'єднану армію, частиною якої могли би стати українські військові, які мають реальний досвід ведення війни.
Про це повідомляє DW, пише DailyLviv.com.
Президент України Володимир Зеленський під час виступу на Мюнхенській конференції з безпеки у суботу, 15 лютого, заявив про необхідність вже зараз почати створювати об'єднані збройні сили Європи. За його словами, "зараз ми не можемо виключити того, що Америка може сказати "ні" Європі в питаннях, що загрожуюють їй".
"Я справді вважаю, що час настав - збройні сили Європи повинні бути створені. Це не складніше, ніж міцно стояти проти російських ударів, як ми вже це робили. Але це не лише про збільшення оборонних видатків у формі відсотку ВВП. Звісно, гроші потрібні, але лише гроші не можуть зупинити просування ворога. Люди та зброя - це не лише про бюджети, а про людей, усвідомлення потреби зихистити їхній власний дім", - сказав він.
Також Зеленський наголосив, що "без української армії, європейських армій не вистачить, щоб зупинити Росію". "Лише наша армія в Європі має реальний сучасний досвід війни. Але лише нашої армії недостатньо також. І нам потрібно те, що можете надати ви - зброя, тренування, санкції, фінансування, політичний тиск та єдність", - зазначив він.
"Три роки повномасштабної війни довели, що ми вже маємо основу для об'єднаної європейської військової сили, і зараз, поки ми ведемо цю війну та закладаємо основи для миру та безпеки, ми повинні будувати збройні сили Європи, щоб європейське майбутнє залежало лише від європейців, а рішення щодо Європи ухвалювалися в Європі", - додав Зеленський.
Президент України нагадав, що у своєму минулорічному "плані перемоги" він пропонував замінити частину американської військової присутності в Європі українськими військами, "якщо Україна буде в НАТО, звісно, якщо американці самі вирішать піти цим шляхом - зменшення їхньої присутності".
"Це, звісно, недобре (зменшення присутності військ США у Європі. - Ред.), це небезпечно, але ми всі в Європі повинні бути готовими. І я почав це обговорювати ще напередодні виборів у США, тому що я бачив, куди рухається американська політика. Але Америка повинна бачити, куди рухається Європа. І цей напрямок європейської політики не повинен бути лише перспективним, він повинен бути таким, щоб Америка хотіла стояти поруч із сильною Європою", - зявив Зеленський.
На переконання українського президента, "нам потрібна впевненість у нашій власній силі, щоб інші не мали вибору, окрім як поважати європейську силу, і без європейської армії це неможливо". "Європа потребує своїх власних збройних сил", - заявив Зеленський.
Втім, зазначив президент України, звертаючись до генерального секретаря НАТО Марка Рютте, збройні сили Європи не будуть заміною армії Північноатлантичного альянсу. "Марку, мій друже, це не про заміну Альянсу, це про європейський внесок до нашого партнерства, рівноцінного з американським", - сказав він.
Також Зеленський у своїй промові заявив, що не зніматиме з порядку денного питання членства України в НАТО. "Я також не зніматиму питання членства України в НАТО з порядку денного. Але зараз найбільш впливовим членом НАТО, схоже, є Путін, тому що його забаганки здатні блокувати рішення НАТО. І це попри те, що це українська армія зупинила Росію, не країна НАТО, не війська НАТО, а лише наші люди та наша армія", - додав президент України.
Він наголосив, "ядром будь-яких безпекових гарантій для України має бути членство в НАТО, або, якщо не це, то тоді умови, які дозволять нам побудувати інше НАТО, прямо тут, в Україні, тому що в певний момент буде кордон між війною та миром".
"Де пройде цей кордон і наскільки міцним він буде - залежить від нас. Моя пропозиція: східний кордон України, східний кордон Білорусі, східні кордони балтійських держав, східний кордон Фінляндії. Це найбезпечніша лінія безпеки для всіх нас в Європі, бо це лінія міжнародного права", - додав він.
Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook