17:25 19 серпня 2021 р.
Сьогодні, 19 серпня, у Музеї визвольної боротьби України, що у Львові, відкрили виставку «Прапори – свідки історичних подій». Її присвятили Дню Державного Прапора України та 30-річчю Незалежності України, які наша держава відзначатиме найближчим часом.
На виставці в хронологічній послідовності представили прапори, які пов’язані з боротьбою українців за свободу та державу, а також прапори і транспаранти, які були «свідками» важливих історичних подій. Про це повідомила пресслужба ЛОДА, пише Dailylviv.com.
Як розповів доктор історичних наук, професор, завідувач відділу Інституту українознавства ім. І. Крип'якевича НАН України Микола Литвин, українці активно використовували синьо-жовтий прапор у час Весни народів 1848 року, а також такі організації, як «Сокіл», «Пласт», «Просвіта». У 1917 році прапор став ознакою Легіону січових стрільців.
Історик наголошує, що український прапор є не лише свідком, але й учасником історії та боротьби української держави, її етнокодом.
Серед експонатів виставки - великий синьо-жовтий прапор, обгорілий на барикадах Революції Гідності у лютому 2014 року та сокільський прапор українців Перемишльщини початку ХХ ст – історичних етнічних українських земель.
Важливим свідком боротьби українців середини ХХ ст. у рядах ОУН та УПА є синьо-жовтий прапор оригінальної форми, знайдений в церкві преподобної Параскеви Сербської у с. Крехів та переданий до Львівського історичного музею у 2018 році.
Як розповів автор виставки, завідувач відділу ЛІМ «Музей визвольної боротьби України» Тарас Кузь, свідками українських подій кінця 80-х років та відродження національних символів є синьо-жовта пов’язка представників Львівського історичного музею на відомому «Живому ланцюгу» січня 1990 року, синьо-жовтий Національний прапор України, що вперше був встановлений у сесійній залі Львівської міськради першого демократичного скликання у квітні 1990 року.
На виставці також представили національний біло-червоно-білий прапор білоруських вірян, які зустрічали папу Івана Павла ІІ у Львові в червні 2001 року.
Події українських революцій 2004 та 2013-2014 років також відображені на виставці.
Зокрема, експонується прапор Італії з підписами українських волонтерів з м. Неаполь, а події російсько-української війни відображені у двох прапорах Василя Сліпака: синьо-жовтому та червоно-чорному з підписами українських вояків. «Героїчному співаку Василю «Міфу»», «З побажанням успіхів та перемог від побратима», «Здобудеш волю – заслужиш небо» - написано на полотні.
Також серед експонатів - прапор Першої медичної роти Національної Гвардії України. Ще одним цінним експонатом є синьо-жовтий прапор, який належав Провіднику ОУН Степану Бандері і стояв в його канцелярії у м. Мюнхені (вул. Цеппелінштрассе, 67). Урочисто переданий до Львівського історичного музею Ярославом Лемиком 28 червня 2009 року на день Конституції.
Окрасою виставки є прапор Пластового куреня «Лісових Чортів» з 1927-1928 років посвячений в Соборі святого Юра 22 червня 1929 року з надзвичайною історією, наданий УСП «Велике Плем’я Лісових Чортів».
Участь у відкритті виставки взяв голова Львівської ОДА Максим Козицький.
Оглянути виставку можна до початку жовтня у Музеї визвольної боротьби за адресою Лисенка, 23А, щодня, окрім середи, з 10:00-17:00.
Окрім цього, музей анонсував ще дві виставки: «Символи незалежності» - в історичному музеї, (площа Ринок, 6), а також «У боротьбі за державу - Україну демократичну, соборну». Вона буде пересувною і об‘їде до кінця року всю Львівщину.
У Львові підняли Державний прапор над Меморіалом пам’яті Героїв Небесної Сотні (відео)