Створена карта «технічних» виборчих комісії

13:54 9 серпня 2016 р.

Технічні політичні партії знайшли ще один спосіб заробляти на виборах. Вони вводять своїх представників до складу дільничих виборчих комісії. А потім продають ці місця.


Про це сьогодні, 9 серпня, під час прес-конференції на тему: «Від перестановки доданків сума не зміниться або як змусити виборчу систему працювати», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомила аналітик моніторингово-аналітичної групи «ЦИФРА» Іванна Фединчук.
За її словами, таке явище в Україні настільки поширене, що навіть міжнародні організації, які спостерігають за виборами в Україні, пишуть про це у своїх звітах.

- Вони зазначають, що це – величезний чорний і корупційний ринок. І закликали українського законодавця обмежити можливість політичних партій здійснювати такі маніпуляції, - каже експерт.
Іванна Фединчук нагадала, що бажаючих потрапити у виборчу комісію є набагато більше, ніж комісій та місць в комісіях. І експерти зауважили, що після того, як виборча комісія формується, буквально відразу відбуваються заміни членів комісій.

- Ця процедура абсолютно не заборонена і не має ніяких обмежень у законодавстві. Політичні партії не мусять ніяк пояснювати, чому вони це роблять. І тому ці ротації мають масовий характер , - каже вона.

Хто ж найчастіше, де і коли робить заміни членів комісії. Висновки експертів такі – цим зловживають технічні політичні партії.

- Технічні політичні партії створюють окремий ринок членів дільничих комісій. Вони мають на меті завести своїх членів до дільничої комісії. А потім або продати ці місця, або маніпулювати. І ті партії, які мають на меті зберегти контролюючу більшість у певній комісії, за допомогою цих технічних партій формують більшість і впливають на прийняття рішень при підрахунку голосів, - розповідає вона.

На останніх виборах у липні 2016 року на одному з округів Івано-Франнківської області голова комісії поскаржилася, що через часту заміну членів комісії вона 33 відсотки робочого часу витратила на приведення до присяги нових членів комісії та заміну документів. В окремих випадках голови комісій побачили членів комісій зранку в день голосування.
Аналітик також пояснює в який спосіб можна спекулювати місцями у дільничих комісіях. Наприклад, ці «технічні» члени можуть, нібито, випадково псувати протоколи.
- Часто помилки абсолютно безглузді. Наприклад, слово «нуль»  пишуть через «о». Або ж час заповнення протоколу не 23.40, а з 11.40. І, відповідно, ці протоколи повертали на уточнення. Це забирало багато часу для підрахунку голосів, - розповідає вона.

Також, за її словами, міжнародні організації, які навчають членів виборчих комісій, помітили, що такі члени комісій обізнані з законодавством та процедурою. Але в день голосування саботують роботу.

- У нас – 300 політичних партій. І значна частина з них має на меті продати своє членство в комісії. Вони слухають тих, хто оплачує їхню роботу, - каже Іванна Фединчук.

Щоби не бути голослівними, моніторингово-аналітичної групи «ЦИФРА» створила карту, на яку нанесено виборчі дільниці під час парламентських виборів 2014 року.  На ній також зеленим кольором позначено виборчі дільниці, в яких не відбувалося замін членів виборчих комісій. Темно-червоним – де відбувалося від 16 і більше замін членів комісії. При тому сама комісія складається з 18 осіб.

Загалом в Україні під час виборів 2014 року відбулося майже 11 тисяч замін членів комісій.
Ознайомитися з картою можна за адресою http://map.cifragroup.org/

dailylviv.com

До теми

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Політичні переслідування: Порошенко - №1

Рубрика: Політика

Молодь і тютюн: ситуація у Львові

Рубрика: Освіта і наука

БФ викупить для громади стадіон Торпедо

Рубрика: Економіка

Фотовиставка “Євромайдан у Донецьку

Рубрика: Політика

Звіт депутатів Львівської обласної ради від фракції Народного Руху України

Рубрика: Політика

Всі відео розділу