19:50 19 січня 2025 р.
Важливішим завданням Вашингтону було виживання України як суверенної, демократичної країни, вільної для інтеграції зі Заходом.
Про це написав у Time кореспондент Саймjн Шустер, інформує DailyLviv.com. Коли Росія вторглася в Україну майже три роки тому, президент Джо Байден поставив три цілі для відповіді США. Серед них ніколи не було перемоги України. Фраза, яку Білий дім використовував для опису своєї місії в той час - підтримувати Україну «скільки потрібно» - була навмисно розпливчастою.
«Ми навмисне не говорили про територіальні параметри», - каже Ерік Грін, який у той час працював у Раді національної безпеки Байдена, наглядаючи за політикою щодо Росії. Інакше кажучи, США не обіцяли допомогти Україні повернути всю окуповану Росією землю, і, звичайно, не величезні території на сході України та Кримського півострова, захоплені під час початкового вторгнення рф в 2014 році. Причина була проста, каже Грін. На думку Білого дому, зробити це було поза спроможністю України, навіть за умови потужної допомоги Заходу. «Зрештою, це не буде історією успіху. Важливішим завданням було виживання України як суверенної, демократичної країни, вільної для інтеграції із Заходом».
Це була одна з трьох цілей, які поставив Байден. Він також хотів, щоб США та їхні союзники залишалися єдиними, і наполіг на уникненні прямого конфлікту між Росією та НАТО. Озираючись назад на своє лідерство під час війни в Україні - яке, безсумнівно, сформує його спадщину як державного діяча, - Байден досяг цих трьох цілей. Але успіх на цих обмежених умовах не приносить задоволення навіть деяким з його найближчих союзників і радників. «На жаль, це такий успіх, коли ти не почуваєшся чудово», - каже Грін в інтерв’ю TIME. «Тому що Україна так багато страждає і так багато невизначеності щодо того, куди вона зрештою приземлиться».
Для українців розчарування Байденом зростало протягом усього вторгнення, і вони висловлювали це ще більш відкрито після того, як президентські вибори в США завершилися перемогою Дональда Трампа. У подкасті, який вийшов на початку січня, президент Володимир Зеленський заявив, що США недостатньо зробили за часів президентства Байдена, щоб запровадити санкції проти Росії та надати Україні зброю та гарантії безпеки. «При всій повазі до Сполучених Штатів і адміністрації, - сказав Зеленський Лексу Фрідману, - я не хочу такої ж ситуації, як у нас з Байденом. Я прошу санкції зараз, будь ласка, і зброю зараз».
Критика була надзвичайно гострою, і, здається, ще більш примітною, враховуючи, яку підтримку США надали Україні під час перебування Байдена на посаді президента США. За даними Державного департаменту США, після російського вторгнення в лютому 2022 року лише військова допомога склала 66 мільярдів доларів. Поєднайте це з усією допомогою, схваленою Конгресом для економічних, гуманітарних та інших потреб України, і станом на вересень минулого року загальна сума становитиме близько 183 мільярдів доларів, за даними Ukraine Oversight, урядової організації США, створеної у 2023 році для моніторингу та обліку всієї цієї допомоги.
Проте Зеленський і деякі його союзники наполягають на тому, що США були надто обережними, протистоячи Росії, особливо коли мова йде про надання Україні чіткого шляху до членства в НАТО. «Дуже важливо, що ми поділяємо однакове бачення майбутнього безпеки України – в ЄС і НАТО», – сказав український президент під час свого останнього візиту до Білого дому у вересні.
Під час цього візиту Зеленський передав Байдену детальний список запитів, які він назвав «планом перемоги» України. Крім заклику до запрошення приєднатися до НАТО, план закликав США зміцнити позиції України у війні за допомогою нового масового надходження зброї та дозволу використовувати її глибоко всередині російської території. На той час Байден оголосив, що не балотуватиметься на переобрання, і українці сподівалися, що його статус «кульгавої качки» звільнить його для прийняття сміливіших рішень.
Ці звернення Києва зустріли неоднозначну реакцію. У питанні членства України в НАТО Байден не зрушив з місця. Але він підписав низку кроків, які Білий дім раніше відкидав як надто небезпечні. У листопаді США дозволили Україні використовувати американські ракети для ударів углиб території Росії. А в січні адміністрація Байдена запровадила жорсткі санкції проти російського енергетичного сектора, включаючи «тіньовий флот» танкерів, які Росія використовувала для експорту своєї нафти.
Хоча ці рішення не відповідали бажанню Зеленського, вони допомогли Байдену під час останньої промови про зовнішню політику під час його перебування на посаді довести, що США досягли своїх цілей, захистивши Україну. Однак Байден залишався обережним, щоб не обіцяти, що Україна поверне ще якусь свою територію або навіть доживе до кінця цієї війни. Російському президенту Владіміру Путіну «досі не вдалося підкорити Україну», — сказав Байден у своєму виступі в Державному департаменті 13 січня. «Сьогодні Україна все ще є вільною, незалежною країною з потенціалом — потенціалом для світлого майбутнього».
Майбутнє, яке планують Зеленський і багато його співвітчизників, — це майбутнє, в якому Росія зазнає поразки. Але, згуртовуючи світ до боротьби, Байден вкладав у свої цілі те, що захищати Україну від Росії – це не те саме, що перемогти Росію. Тому не дивно, що ця мета залишається далекою від плану Зеленського.
Читайте також: Трамп з командою не планують припиняти підтримку України
Трамп має намір закінчити війну шляхом поступок путіну
Тривожна геополітична комбінація Путіна й Трампа загрожує ЄС – FT