Реформа децентралізації – це лише видимість змін, – політолог

20:47 21 квітня 2015 р.

Жодна влада не хоче віддати контроль над грошима комусь іншому. Скільки маєш грошей – стільки маєш влади. Про це сьогодні, 21 квітня, під час круглого столу на тему «Регіональна реформа в Україні: плюси та мінуси для Львівщини», який відбувся у Львівському прес-клубі, заявила депутат сеймику Підкарпатського воєводства, екс-віце-маршалек Підкарпатського воєводства Анна Ковальска.

Оскільки Польща вже провела деякі реформи децентралізації, то вона вирішила поділитися своїм досвідом. Особливо тим, чого не варто робити.

- Дуже важливо, щоби всі шаблі місцевого самоврядування мали не лише завдання, але й фінансові засоби для їх реалізації. У нас було створено багато повітів, які вони навіть не мали свого майна. Краще трохи зачекати, продовжити обговорення. Створити більші за розмірами повіти, щоби вони могли на своїй території заробляти гроші, - вважає Анна Ковальска.

Також, на її думку, на початку потрібно розділити компетенції воєводи і компетенції маршалка – говорячи українською – компетенції голови області  та голови міськради.

- У момент, коли відбулася децентралізація, завдання, які віддавали на рівень гмін, повітів та воєводств, були досить збалансованими. Натомість з часом центральна влада почала передавати щораз нові і нові завдання на нижчі рівні. Але не давала на це кошти. Я вам цього не бажаю, але мусите це врахувати, - каже польський депутат.

Експерт профспілки правозахисників Наталія Дульнева, яка провела аналіз децентралізації влади в Європі, зауважила, що в Україні є достатньо і прихильників, і противників цих реформ.

- Децентралізацію одне коло людей вважає першим кроком до розколу України. Вони вважають, що до цього прагнуть сепаратисти і Росія. Прихильники децентралізації, навпаки, вважають, що це не панацея, але якийсь крок до альтернативного варіанту федералізації, - каже вона.

За її словами, децентралізація в Європі присутня, навіть. в унітарних держав. Наприклад, в Конституції Франції записано, що вона – унітарна і заклики до сепаратизму карають, як кримінальні.

- Держава залишає за собою певні пункти: економіку, грошово-кредитні відносини, судову гілку влади, транспортно-комунікаційні системи в загальному. Але такі сфери, як освіта, комунальна, медична, благоустрій, інколи навіть поліція – передають до місцевих влад. Формування місцевого бюджету, його розподіл, громадський транспорт, інфраструктура – цим в Європі займається місцева влада, -  каже Наталія Дульнева.

Директор центру політичного аналізу “Стратагема” Юрій Романенко вважає реформу децентралізації в нинішньому вигляді лише заграванням центральної влади. 
- Нинішня влада грає так само, як і Янукович намагався робити видимість змін, нічого не змінюючи. Так і зараз ми бачимо активність, яка є спробою створити видимість змін, щоби зафіксувати владу і не створити умов, щоби її втратити. При цьому, в України немає вибору змінюватися чи ні. Тому що, якщо Україна не змінюється, то вона просто щезне, - каже політолог


Відео: Львівський прес-клуб

dailylviv.com

До теми

19:07 24 травня 2022 р.

Назвали 53 вулиці у Львівській громаді, які перейменують у рамках декомунізації

53 вулиці у Львівській громаді перейменують у рамках декомунізації топоніміки. Такий підсумок шести засідань спеціальної робочої групи. Далі визначатимуться з новими назвами. Перелік напрацювань робочої групи буде винесено на розгляд сесії Львівської міської ради.

Рубрика: Політика

11:21 24 травня 2022 р.

Квиток в один кінець: на кораблях-ракетоносцях рф замість оригінальних поставили побутові китайські агрегати

Запроваджені проти країни-окупанта міжнародні санкції не дозволяють повноцінно обслуговувати та ремонтувати навігаційне обладнання і дизельне устаткування бойових кораблів флотилії.

Рубрика: Політика

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Гола правда за лаштунками театру опери і балету у Львові

Рубрика: Культура

Молодь і тютюн: ситуація у Львові

Рубрика: Освіта і наука

БФ викупить для громади стадіон Торпедо

Рубрика: Економіка

Фотовиставка “Євромайдан у Донецьку

Рубрика: Політика

Звіт депутатів Львівської обласної ради від фракції Народного Руху України

Рубрика: Політика

Всі відео розділу