Протоколи в ОВК на Львівщині привозили не в «секюріті»-пакетах, – експерт
12:12 23 липня 2019 р.
На 32 виборчих дільницях у семи виборчих округах були спроби видати бюлетені без паспортів. Але це порушення зафіксоване в усій Україні і є наймасовішим.
Про це сьогодні, 23 липня, під час пресконференції «Львівщина: підсумки дня голосування», що відбулася у Львівському пресклубі, повідомив координатор спостереження Громадянської мережі «ОПОРА» за виборами у Львівській області Тарас Радь.
- Був навіть випадок, коли священник спробував проголосувати без паспорта. Але цього разу йому бюлетенів не видали. Хоча під час президентських виборів він таки проголосував, - говорить спостерігач.
Водночас, за його словами, під час нинішніх парламентських виборів зафіксовано набагато більше порушень, ніж під час президентських.
- Традиційно – агітація в день тиші та день голосування. Це – коли агітацію просто не позривали і вона залишилася висіти. Якщо порівняти з 2014 роком, то цього разу учасники процесу вивішували свої агітки, де заманеться та засмітили довкілля, - аналізує Тарас Радь.
Також спостерігачі «Опори» зафіксували форми гібридної агітації через білборди, коли нібито назви партій або імена мажоритарників там не фігурують, але є впізнавані слогани. Цим грішили партії «Слуга народу», «Європейська солідарність», «Голос», Радикальна партія Олега Ляшка, кандидати в народні депутати – Володимир Квурт, Андрій Зібран, Остап Семерак та інші.
- Також у 123 виборчому окрузі представники штабу «ЄС» обтелефоновували виборців і нагадували прийти на дільниці. Якби вони не згадували про свою партію, то це би не було прихованою агітацією. Також деякі члени дільничних комісій від «ВО «Батьківщина» радили голосувати за Юлю. Але всі ми розуміємо, за яку партію вони просили віддати свій голос. Ми не вбачаємо в цьому те, що саме партія давала вказівки так чинити. Мабуть, це була ініціатива окремих осіб, - говорить координатор спостереження Громадянської мережі «ОПОРА» за виборами у Львівській області.
Також спостерігачі зафіксували велику кількість випадків, коли протоколи привозили до окружних виборчих комісій не в «секюріті»-пакетах.
- Це такий пакет, який спеціально закривається. І якщо його захочуть відкрити, то це відразу видно. Ці пакети мали убезпечити від заміни протоколів та сфальшування виборів. Проте члени дільничних виборчих комісій привозили або окремо протоколи і окремо секюріті-пакети, або протоколи були у цих пакетах, але не запакованими, - каже Тарас Радь.
Крім того, було дуже багато переписування протоколів на підвіконнях. У туалетах або в авто. На всі ці виявлені випадки була реакція – викликали поліцію. Водночас спостерігачі «Опори» не зафіксували розбіжностей в протоколах. Очевидно, це свідчить про нефаховість членів ДВК, які просто не знали, що цього робити не можна.
- Але якщо би хтось захотів сфальсифікувати виборчу документацію, то він би це зміг зробити. Тому ми реагували з метою профілактики, - зазначає координатор спостереження Громадянської мережі «ОПОРА» за виборами у Львівській області.
Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook