Представники ОТГ вимагають оприлюднити таємний план адмінподілу Львівшини

12:44 28 лютого 2020 р.

Активісти та представники низки об’єднаних територіальних громад Львівщини вимагають змінити склад міжвідомчої робочої групи з підготовки пропозицій щодо адмінтерустрою базового рівня Львівської області, а також дослухатися до думки мешканців під час формування перспективного плану районів Львівщини.

Про це говорили активісти та представники територіальних громад під час пресконференції «Громади вимагають у Козицького перезавантаження плану ОТГ» у Львівському пресклубі.

Активістка Дублянської ОТГ Самбірського району Марія Кульчицька розповіла, що громада була створена в 2015 році – однією  перших в Україні. Цього року місцеві депутати ухвалили рішення, що ця громада має бути окремим суб’єктом на адміністративній мапі, тобто нікуди не приєднуватиметься. Тим більше, що норм, які передбачали би злиття чи знищення існуючих громад, у законодавстві немає. Однак кілька днів тому ЛОДА подала на затвердження в Київ перспективний план формування територій громад Львівської області, в якому немає Дублянської громади.

На думку Марії Кульчицької, засідання міжвідомчої робочої групи, яка мала затвердити перспективні плани районів Львівщини і подати на розгляд Кабміну перелік найбільш спроможних об’єднаних територіальних громад, було зірвано з вини влади.

«Влада сама спровокувала, щоб люди підійшли до трибуни під час засідання, і воно було зірване. Після цього, не маючи морального права, влада відправила до Кабміну перспективний план, зокрема й Самбірського району. Ми побачили, що в нашому районі вони «нарізали» багато цікавих громад. Скажімо, Ралівська громада, яка взагалі не була створена, внесена в перспективний план за два дні до слухань. Нам кажуть, що ми – маленька неспроможна громада, бо наш індекс спроможності складає 0,37. Однак у документі, який подали до Кабміну, 3 із 5 запропонованих громад мають індекс менший, ніж у нас – 0,27 та 0,32. Вони кажуть, що в нас замало території, замало дітей, усього замало. Однак згідно з нормативами, які нам надані, в нас є достатня кількість дітей та територія», – наголосила активістка.

Вона додала, що із мешканцями громади не було публічних консультацій, в облдержадміністрації навіть не намагалися подумати, як зміцнити Дублянську ОТГ сусідніми територіями, які наразі є так званими “білими плямами”.

«Ми вимагаємо змінити склад робочої групи, яка, начебто, формує перспективний план на Львівщині. Бо те, що вони створили, - це якесь квазіформування, яке не має права на життя та щось ухвалювати. Ми вимагаємо оприлюднити проєкт плану, який Львівська ОДА відправила у Київ, бо дотепер жодна громада не має чіткої інформації про що йдеться у цьому документі. Вимагаємо також призначити адекватного першого заступника, який чутиме громади, говоритиме з ними. Вимагаємо провести публічні консультації, зокрема щодо нашої Дублянської громади: приїхати до нас, поговорити з нами, почути нас. Ми вимагаємо внести нашу громаду в перспективний план і стоятимемо на цьому до кінця», – сказала Марія Кульчицька.

Голова Волицької ОТГ Марія Дик розповіла, що громада була створена у 2017 році. Це є невелика, але успішна громада, адже туди зайшло дуже багато інвесторів, і вона буде промисловою.

«Станом на сьогоднішній день нашу ОТГ, яка має індекс спроможності 0,97, є четвертою у Львівській області за успішністю, не бачать у перспективному плані. Однак ми вважаємо, що наша громада має право далі існувати. Наші депутати ухвалили рішення доєднати до себе сільські ради, які є необ’єднані. Так ми можемо зменшити навантаження на Мостиську громаду. Нас, чомусь, не хочуть чути, тож ми маємо прохання до голови Львівської обласної державної адміністрації посприяти, щоб перспективний план повернули на доопрацювання і по ньому були проведені консультації із громадою, адже по Волицькій громаді не було жодної консультації. Вимагаємо також перезавантажити комісію, яка формувала план, щоб там була мінімальна кількість представників адміністрації, але більше представників органів місцевого самоврядування та експертів. Хочеться, щоб у нашій країні до процесів децентралізації підходили так, як це роблять у європейських країнах», – сказала Марія Дик.

Голова проектованої Куровицької ОТГ Володимир Чорнопис розповів, що проектована Куровицька ОТГ виборює своє право на існування вже впродовж 5 років. Перший пакет документів громада подала в 2015 році.

«Відтоді і до сьогодні ми відстоюємо право створити Куровицьку ОТГ. Ми пережили зміни чотирьох методик, було безліч зборів, обговорень. До нас хочуть доєднуватися громади, але нам не дають цього права. Виникають питання: чому порушується законодавство, чому обласна рада не відстоює свої ж рішення від 5 грудня 2019 року. За індексом спроможності Куровицька громада має 0,6 за показником, у нас є достатня кількість дітей та площа, але попри це нас хочуть віднести туди, куди вирішила влада, а не люди. Коли у процес децентралізації ввійшли політики, а не державники, процес пішов шкереберть. Децентралізація, на мою думку, уже давно завершилася б, якби процес був дійсно добровільним. Зараз адміністрація провокує людей до протестів і це неправильно», – сказав Володимир Чорнопис.
Голова Бабинської ОТГ Світлана Несторяк розповіла, що громада була утворена в 2015 році, хоча тобі були складнощі.

«Під час процесу ширшої децентралізації наша громада з’являється то в одному малюнку, то в іншому. А сьогодні із соцмереж нам відомо, що ми - у Новокалинівській ОТГ. Але офіційно нам ніхто нічого про це не говорив, не було публічних слухань із мешканцями населених пунктів, які входять у нашу громаду. Ба більше, ми маємо письмові волевиявлення мешканців громади, які не хочуть бути у більших громадах чи менших. Наша громада має висновок про спроможність, відповідає усім критеріям спроможних громад, тож вимагає, щоб її залишили надалі самостійною, спроможною громадою», – наголосила Світлана Несторяк.

Вона додала, що розроблена стратегія розвитку громади, отже не доцільно ліквідовувати Бабинську ОТГ. Голова громади підтримала вимогу колег змінити склад міжвідомчої комісії, яка формує перспективний план.

Членкиня ініціативної групи міста Соснівка Оксана Гладун розповіла, що Сілецька ОТГ відстоює своє право на існування вже чотири роки. За словами Оксани Гладун, Львівська ОДА свідомо перешкоджає створенню Сілецької ОТГ, яка має всі права та підстави для існування.

«Однак чиновники порушують це право, порушують Конституцію і вкотре змінюють перспективний план, приєднавши нашу спроможну ОТГ у велику, стотисячну Червоноградську ОТГ. Жодного разу ініціатор цього приєднання не провів опитувань чи розрахунків. Нас приєднують насильно із жахливими наслідками для Соснівки», – пояснила Оксана Гладун.

«Виглядає, що ЛОДА підкилимно нарізає свої бізнесплани, без згоди громад, без публічних консультацій. Створюючи Сілецьку ОТГ, ми обрали вектор розвитку і бачимо великі перспективи. Ми ніколи не погодимось із занепадом наших земель у складі великої Червоноградської ОТГ, адже вона надалі лише використовуватиме наші ресурси і поглине нас, як це було раніше. Ми хочемо бути почуті», – додала вона.

Інша членкиня ініціативної групи Соснівки Євгенія Квет зазначила, що Сонівка була приєднана до Червонограда упродовж 40 років. За цей час місто не розвивалося, а навпаки занепадало.

«Місто залишилось обдерте, без нічого. У нас навіть не залишилось «швидкої», яку ми вибили насилу. А шахтарі, знаєте, хворіють часто. У нас хочуть закрити лікарню, але ми не можемо з цим погодитись, ми будемо відстоювати своє право. Ми захищатимемо своє місто, бо тільки вийшли із ярма», - сказала Євгенія Квет.
Координатор Комітету захисту прав громад Віталій Горбатенко наголосив, що найбільшою проблемою в процесі об’єднання громад на Львівщині є відсутність діалогу між мешканцями та владою. Він зазначив, що ще перша модель плану була напрацьована у дуже тісному колі, і громади довідалися про план об’єднання через кілька місяців від депутатів.

«Не можна настільки важливе питання для громад від них же приховувати. Логічно, що така ситуація викличе суспільне збурення. На мою думку, чиновники ЛОДА мають іти на компроміс у цьому процесі. І громади також мають поступатися. Має бути досягнута золота середина», – сказав Віталій Горбатенко.

Він додав, що у процесі децентралізації дуже часто змінювалися критерії, а зміна правил гри під час гри – це завжди негатив.

Нагадаємо, експерт заявив, що план ОТГ «кувався» в кабінеті першого заступника голови Львівської ОДА.


Відео: Львівський пресклуб

dailylviv.com

До теми

22:33 10 квітня 2021 р.

Дмитро Ярош розгорне резервні батальйони УДА в разі загострення воєнної ситуації

Українська добровольча армія, при загостренні воєнної ситуації та широкомасштабному наступі ворога, розгорне резервні 5-й і 8-й Окремі батальйони та підрозділи забезпечення, а також - створений 3-й Окремий батальйон.

Рубрика: Політика

21:58 9 квітня 2021 р.

Зеленський ввів у дію рішення РНБО про санкції проти Януковича, Азарова і ще 25 ексурядовців

Президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони (РНБО) України про економічні санкції стосовно низки юридичних і фізичних осіб, зокрема колишніх високопоставлених українських чиновників, включно з екс-президентом Віктором Януковичем і екс-прем'єром Миколою Азаровим.

Рубрика: Політика

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Громада Сокільників проти багатоповерхівок

Рубрика: Ситуації і пригоди

Знищення МАФів і мікробізнесу під час пандемії

Рубрика: Економіка

Фортецю у Миколаєві віддають під кар'єр

Рубрика: Культура

Податковий майдан. Версія 3.0. Львів готовий

Рубрика: Економіка

Винниківське озеро: схема крадіжки

Рубрика: Кримінал

Всі відео розділу