Правозахисник Захаров застерігає міліцію від виконання незаконних наказів

18:16 30 листопада 2013 р.

Фото до новини


Фото: dw.de

Події на Майдані Незалежності у Києві у ніч на суботу , 30 листопада, Євген Захаров назвав "цинічним побоїщем". Влада останні три роки готує "Беркут" до виконання незаконних наказів, каже Євген Захаров, голова правління Української гельсінської спілки з прав людини.

Deutsche Welle: Пане Захаров, як Ви оцінюєте те, що сталося на Майдані незалежності у ніч на суботу?

Євген Захаров: Це абсолютно виходить за всі правові рамки. Дії міліції не відповідали закону і конституції. Не було судового рішення про заборону акції. Таке сталося вперше, коли без рішення суду зупинили такий великий мітинг. Це було демонстративне і жорстоке побиття. Людей били ногами після того, як збили з ніг. Це абсолютно заборонено внутрішніми приписами МВС. Ці дії були навмисними. Наслідком стало те, що чимало людей потрапили до лікарень зі струсом мозку, переломами ребер, ніг. Виправдання цьому немає ніякого.

- Як можна пояснити такі дії "беркутівців". Вони отримали злочинний наказ?

-Так, вони отримали незаконний наказ. Крім того, було затримано 35 осіб. Їм пред'явили протоколи за порушення порядку проведення зібрань за статтею 185-1 кодексу про адміністративні правопорушення. Ця стаття передбачає покарання за невиконання законних вимог працівників міліції. Але у цьому випадку навіть вимог жодних не було. Було просто побиття. Людей навіть не попередили, не закликали розходитися. На них просто напали і побили. Потрібне розслідування того, хто надав наказ на ці дії. Цей наказ має всі ознаки злочинного. Це при тому, що лише кілька днів тому президент і генеральний прокурор запевняли, що мирному мітингу не перешкоджатимуть. Те, що сталося, - це цинічне і жорстоке побоїще. Цей злочинний наказ виходив, на мою думку від керівництва МВС і безпосередньо від президента.

- Якою може бути позиція співробітників міліції, які отримують злочинні накази?

- Є законна норма про те, що можна не виконувати явно злочинні накази. Я сумніваюся, що керівництво МВС наказувало робити буквально те, що роблиося. Сказали, імовірно, розігнати Майдан і при цьому не стримувати себе.

- Але звідки у спецпідрозділів міліції така агресія? Вони ганялися за людьми і били…

- Людей, яких набирають у ці спецпідрозділи, тренують на такого ґатунку дії. Їх не навчають міжнародних стандартів застосування сили. Вони навчені агресії і насильству. Вони навчені виконувати будь-які накази. За тією інформацією, яка в мене є, побиття здійснювали підрозділи "Беркут", привезені з Луганська і Криму. А київські міліціонери допомагали людям втекти від побиття. (…) Міліція свого часу була прекрасно навчена, як себе поводити під час масових зібрань. За останні три роки її переспрямували на виконання незаконних наказів. Міліція відкотилася далеко від дотримання стандартів прав людини у своїй діяльності.

- Як таке можливо, що в державі існують спецпідрозділи, які готові виконувати будь-які незаконні накази?

- Це є обличчя існуючого політичного режиму, який вдається до таких жорстоких і злочинних дій. Все це ознаки тоталітарного режиму. Але я думаю, що в Україні буде опір цьому. Цьому треба протистояти - не лише в межах України. Треба блокувати кошти на іноземних рахунках, які належать представникам цієї влади.

- Ви закликаєте до санкцій проти Віктора Януковича?

- Думаю, на санкції він напрацював.

- Українці продовжують виходити на вулиці. Як їм захиститися від незаконних дій міліції?

- Правозахисники надають і надаватимуть правову допомогу всім, хто постраждав від дій міліції. Такі дії, коли людей безпідставно затримують і складають протоколи про "невиконання законних вимог працівників міліції", кваліфікуються як політичні переслідування. На сайті Української гельсінської спілки з прав людини є поради, що робити для безпеки людей.

- Що Ви хочете сказати співробітникам міліції з огляду на продовження акцій протесту?

- Звертаюся до міліції: не порушуйте закон! Не вдавайтеся до незаконного насильства! Зрештою такі дії отримають належну правову оцінку, ви будете за це покарані, не виконуйте незаконні накази!

- Існує чимало відеоматеріалів, на яких зафіксовані дії бійців "Беркута". Чи вважаєте Ви, що коли з'являться відповідні передумови, всіх причетних до не правових дій проти мирних демонстрантів треба притягнути до відповідальності?

- Це є необхідним! Ті, хто порушував закон, мають бути за це покарані і, як мінімум, звільнені з міліції. Якщо вони таке один раз зробили, вони це можуть зробити й іншим разом.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dw.de/

 

новобудови Львів