23:11 29 грудня 2024 р.
Йому було 100 років.
Про це повідомляє Washington Post, пише DailyLviv.com.
Картер помер у неділю у своєму будинку в Плейнс, штат Джорджія, йому було 100 років, повідомляє The Post з посиланням на сина експрезидента Джеймса Е. Картера III.
Колишній президент, який жив найдовше за всю історію, на початку 2023 року вирішив провести час, що залишився, у своєму домі в Плейнсі в хоспісі. Він був там разом із Розалін, його дружиною, з якою він прожив 77 років, коли вона померла в листопаді 2023 року у віці 96 років. І він прожив достатньо довго, щоб виконати останнє бажання — проголосувати за Камалу Гарріс на президентських виборах 2024 року.
Демократ, який пройшов шлях від керівництва сімейним бізнесом з вирощування арахісу та постачання насіння до посади губернатора Джорджії, Картер переміг у Білому домі в 1976 році Джеральда Форда.
Аскет, скромний і глибоко релігійний, Картер скептично ставився до пишноти, що оточувала президентство, і приїхав до Вашингтона з меншою кількістю союзників і постійних посад, ніж більшість тих, хто обіймає цю посаду.
Картер «зібрав нову лінію фронту майже в кожному питанні, не маючи успадкованого партійного плану чи ідеологічного підручника, на який можна було б повернутися», — написав Джонатан Альтер у біографії 2020 року.
Знакове досягнення президентства Картера, Кемп-Девідська угода між Ізраїлем та Єгиптом, призвела до мирного співіснування між сусідами Близького Сходу, навіть попри те, що не вдалося вирішити конфлікт між Ізраїлем і палестинцями.
Цей та інші прориви у зовнішній політиці, включно з угодою про надання Панамі права власності на побудований США Панамський канал, були затьмарені тяжким становищем американських заручників, утримуваних в Ірані протягом останніх 444 днів його президентства. Їх нарешті звільнили того дня, коли Картер передав Овальний кабінет республіканцю Рональду Рейгану .
Протягом чотирьох з гаком десятиліть як експрезидент — найдовшого такого перебування в історії Америки — Картер вів всесвітню кампанію проти війни, хвороб і придушення прав людини через Центр Картера в Атланті, який він заснував разом зі своєю дружиною. Центр досяг особливих успіхів у боротьбі з гвінейським хробаком, паразитом, який поширюється через забруднену воду і може призвести до втрати працездатності протягом кількох місяців. Згідно з даними центру, у 2023 році кількість випадків захворювання в усьому світі впала лише до 14 із 3,5 мільйона у 1986 році.
Картер був ушанований Нобелівської премії миру 2002 року за «десятиріччя невтомних зусиль, спрямованих на пошук мирного вирішення міжнародних конфліктів, просування демократії та прав людини, а також сприяння економічному та соціальному розвитку».
Довголіття Картера кинуло виклик шансам. У 2015 році він розповів, що у нього меланома, тип раку, і що вона поширилася на його мозок. Він пройшов лікування, одужав і 22 березня 2019 року став виконавчим директором, який живе найдовше в історії США. У 2021 році Джиммі та Розалінн Картер відзначили 75-ту річницю весілля.
Його християнська віра, за його словами, зробила його «цілком і повністю спокійним зі смертю».