Новострілищанська ОТГ зі Львівщини шукає правди у суді в Києві

22:04 21 липня 2020 р.

Фото до новини

Новострілищанці просять адміністративний суд розглянути їхню справу у серпні, а Центральну виборчу комісію - не проводити місцеві вибори на території цієї ОТГ.

Під час пресконференції 21 липня 2020 року
Відео: Львівський пресклуб

Жителі Новострілищанської ОТГ, що на Львівщині, оспорюють рішення обласної держадміністрації і Кабінету Міністрів про приєднання їх до іншої громади. Тому що створили свою ОТГ одними з перших в Україні і доклали немало зусиль для її розвитку. А у приєднанні їх до Бібрської громади вбачають грубе порушення законодавства і політичний підтекст.

Про це йшлося 21 липня у Львівському пресклубі під час проесконференції “Новострілищанська ОТГ - законна: як суд у Києві має виправити помилки ЛОДА і Кабміну?”.

Представники Новострілищанської ОТГ наголосили, що хочуть зберегти своє об’єднання всупереч тим рішенням, які були прийняті в ЛОДА і Кабміні та пройшли голосування у Верховній Раді. Вони підкрелюють, що не просять милості від влади, а вимагають у своєму судовому позові чіткого виконання закону України, який на їхньому боці.

Галина Козяр, селищна голова Новострілищанської ОТГ, повідомила, що громада утворилася 2015 року.

- Ми були першими з числа 15-ти громад Львівщини і зі 150-ти у всій Україні, які повірили у децентралізацію, - сказала Галина Козяр. - Ми проходили цей шлях нелегко, адже ще не було врегульоване законодавство, тому багато питань вирішувалися з величезними труднощами. Попри те ми не здались. І за цей час створили структури, які надають якісні послуги нашим жителям.  

За словами Галини Козяр, коли люди дізнались, що Новострілищанську ОТГ збираються ліквідовувати, почали звертатися в різні органи влади, до профільного міністерства, писали листа до президента України. Але у відповідь отримували відписки.

- Міністерство казало, що все вирішуватиме область, - пояснила Галина Козяр. - І ми шукали зустрічі із головою ЛОДА, зібрали 1,5 тисячі  підписів за те, щоб нашу громаду зберегти. Натомість почули щось на кшталт того, що наша громада нечисленна і неспроможна. Але це – неправда. Сьогодні чисельність Новострілищанської ОТГ – 2696 жителів. Йдеться лише про зареєстрованих. А загалом у нас проживає близько 4 тисяч жителів. Ми зіткнулися з нівелюванням чиновниками наших прав та інтересів, ігноруванням бажання людей. Жителі громади навіть перекривали дорогу. Але нас все одно не хотіли чути.

Галина Козяр також розповіла, що з міністерства на адресу громади надійшов  «дивний лист». У ньому повідомлялося, що начебто до ЛОДА звернулися жителі якоїсь невідомої ініціативної групи з Новострілищанської ОТГ з проханням громаду ліквідувати. Але у громаді в це не вірять, оскільки ніхто із жителів свого невдоволення ОТГ не висловлював. Навпаки, вони стурбовані тим, що громаду ліквідовують.  

- Ми звернулися до ЛОДА і нам надали відповідні документи. Так, прізвище заявника там було, - продовжує Галина Козяр. - Але жодних прізвищ тих невдоволених жителів ми не побачили. Чиновники сказали, що це – таємниця. А у нас є підозри, що цих активістів взагалі не існує у реальному житті. Чому одні члени ініціативної групи діють відкрито, а інші мусять ховатися, коли вирішуються такі важливі питання? Із цієї ситуації ми зрозуміли, що мусимо рухатись вперед. Раз нас не чують ні в області, ні в міністерстві, ні в парламенті – ми звернулися до суду. І докладемо всіх зусиль, щоб зберегти  Новострілищанську ОТГ.

Мешканка громади, представниця ініціативної групи, яка бореться за майбутнє спроможної ОТГ, Олена Став’яж каже, що не бачить підстав вважати громаду неуспішною: 

- У нас за ці 5 років відбулися великі зміни. Було створено ряд структур, які вимагала на той час держава. Зокрема, ми створили власний центр надання адмінпослуг - це понад 100 послуг для наших жителів, які вони можуть отримати на місці. Якщо нас приєднають до Бібрки, то доведеться їхати за 20 км. Ми створили опорний заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів "Новострілищанський ліцей імені Миколи Лебедя" і даємо дітям якісну освіту. У нас є два автобуси «Школярики», працює служба у справах дітей, створено молодіжну раду «Джерело». Наші діти харчуються в школі з 1 по 4 класи безкоштовно, а інші – за півціни, бо громада компенсовує витрати на харчування. Ми маємо спеціалізований транспорт для людей з інвалідністю. У нас працює мобільна бригада з протистояння домашньому насильству - а таких є лише 3 в області… То як таку громаду можна вважати безперспективною?  На мою думку, чиновники, які одним розчерком пера хочуть все знищити, нівелюють цю реформу і саму ідею децентралізації, у яку 5 років тому повірили люди. Ми не порушили нічого. Ми зробили все, щоб наші люди жили краще.

Цю думку підтримує більшість жителів громади. Педагог Лідія Надибська каже, що була вкрай подивована, чому до ЛОДА апелюють якісь ефемерні люди на кшталт «зелених чоловічків», а львівські чиновники вирішили, що їхні підписи важливіші за ті, які зібрала громада.

- Нас дивує рішення чиновників, що ця анонімка – називатимемо речі своїми іменами – є важливою. Ми маємо 1500 підписів реальних людей, ми маємо підписи ближніх сіл, які хочуть приєднатися до нашої ОТГ. Так би громада стала чисельнішою. Але – нас не чують.

Я працюю вчителем у ліцеї імені Миколи Лебедя і знаю, що жителі села Грусятичі також хотіли приєднатися до нашої ОТГ і віддати своїх дітей до нашого освітнього закладу. Але в результаті чиновницьких ігор їх віддали до Ходорова. Там є мала школа, де вчаться 74 дитини.

Учасники пресконференції підозрюють, що у ситуації з ліквідацією-об’єднанням громад може бути політичний підтекст. Адже під час виборів від громад, які налічують 10 тисяч і більше жителів, обиратимуть депутатами не мажоритарників, а лише кандидатів від політичних сил. От і надумали нагорі створити зручний майданчик для партій. 

- Можливо, нас не чують з якихось політичних причин, - висловила припущення жителька громади Анна Пілющак. – Я працюю у галузі культури і можу порівняти, як було до створення ОТГ і зараз. Ми повністю реорганізували заклади культури, не звільнивши при цьому жодного працівника. Ми створили комунальний заклад культури, у нас є бібліотека, зараз проводимо капітальний ремонт кінотеатру, який 20 років не функціонував – у ньому будуть показувати фільми у 3Dформаті. Ми постійно проводимо різноманітні конкурси та інші заходи, культурне життя в громаді ожило. Але чому нас не чують, я не розумію.

Про можливість політичного підтексту у питанні знищення Новострілищанької ОТГ висловився і Михайло Яворський, керівник ГО «Інститут соціології міст». Адже у владі, каже він, придумали чило «10 тисяч жителів» для того, щоб вибудувати партійну вертикаль.

- Усі питання громад, на жаль, вирішуються у стінах ЛОДА, - зазначив Михайло Яворський. - Навіть попри те, що деякі нардепи чинили опір плану, який подали з Львіщини, пан прем’єр-міністр Денис Шмигаль сказав, що все одно орієнтуватиметься на позицію облдержадміністрації.

Людям такий підхід до виборів не подобається. Вони кажуть, що воліли б обирати від своєї малої громади когось із місцевих кандидатів, аніж тих, хто йде за партійним списком і, можливо, живе навіть в іншій області та проблем місцевих жителів не знає.

Чи вдасться жителям Новострілищанької ОТГ зберегти свою громаду – вирішить Окружний адміністративний суд у Києві. На думку адвокатки Ірини Поліщак, є всі підстави вважати, що суддя винесе рішення на користь громади, а не чиновників. Адже Новострілищанська ОТГ, яку чомусь вирішили приєднати до іншої, не ліквідована. Вона є у державному реєстрі, її ніхто не ліквідовував і процесу такої ліквідації закон не передбачає. А рішення виконавчої вертикалі державної влади є незаконним.

- Я можу із впевненісю сказати, що право громади було порушено і первісним розпорядженням ЛОДА, і листом, і розпорядженням Кабміну, - пояснила Ірина Поліщак. - Громада – не ефемерна, вона існує реально, вона надає послуги. Основою нашого позову є порушення добровільності. Громада ще 5 років тому самовизначилась. Ще коли не було чіткого законодавства, люди не побоялись взяти на себе відповідальність. Створили велику кількість інституцій. Такі послуги надає далеко не кожна громада в Україні. Але, порушуючи цей принцип добровільності з невідомих для нас підстав, ЛОДА чомусь вносить пропозицію, за якою Новострілищанську ОТГ хочуть приєднати до Бібрки.

В успіх справи адвокат, як і жителі Новострілищанської ОТГ, вірить, оскільки закон на боці громади.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Твітері або Facebook

dailylviv.com

 

Останні новини