Нотаріат в Україні має більші проблеми, аніж кадрові суперечки, – Мирослава Дякович

13:21 5 червня 2015 р.

Голова позачергового з'їзду нотаріусів України, доцент кафедри цивільного права і процесу юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, кандидат юридичних наук Мирослава Дякович коментує судове рішення, за яким видно адміністративну спробу змінити законно обране керівництво Нотаріальної палати України.

«Щоденний Львів» у матеріалі «Нотаріальна палата опечатана» 21 травня 2015 року опублікував звернення Нотаріальної палати України до правоохоронних органів, засобів масової інформації та юридичної спільноти, що мало за мету привернути увагу адресантів до намагання екс-президента НПУ Людмили Павлової повернутися на цю виборну посаду через судове рішення Голосіївського районного суду м.Києва. Це судове рішення поставило під сумнів рішення позачергового з’їзду нотаріусів України, що відбувся 10 січня 2014 року.
 
За коментарем з приводу конфліктної ситуації «ЩЛ» звернувся до голови позачергового з’їзду нотаріусів України Мирослави Дякович. Вона була першим приватним нотаріусом Західної України і зараз поєднує роботу нотаріуса з викладацькою – як доцент кафедри цивільного права і процесу юридичного факультету Львівського національного університету ім. І.Франка.

- Скасовувати ухвали проведеного за статутом з’їзду рішенням Голосіївського районного суду – це форма реалізації прихованого «адміністративного тиску» на волевиявлення самоврядної професійної організації, – каже кандидат юридичних наук Мирослава Дякович. – Таке недоречне судове рішення буде належно оскаржене і скасоване – у це вірить переважна більшість нотаріусів України. І немає жодної потреби скликати новий з’їзд, щоб ще раз підтверджувати звільнення Людмили Павлової з посади президента і призначення керівником НПУ Наталії Василини. Досить уважно прочитати протокол позачергового з’їзду і результати голосування. Станом на сьогодні екс-президент за допомогою охоронної фірми вчинила, так би мовити, рейдерське повернення в офіс НПУ. Такі різкі амбіційні дії – тяжкий удар по іміджу нотаріальної палати: і в Україні, і за кордоном. Нині, коли країна перебуває фактично у стані війни, захищаючись від агресії з боку Росії, ставити свої особисті інтереси вище від колективних, як мінімум, неетично. Згадую давнє мудре правило: суперечки породили суддів, а небажання сперечатися – нотарів. Треба тримати марку професії, навіть якщо вважаєш себе ображеним невисокою оцінкою конкретного періоду своєї роботи з боку колег. Життя на цьому не закінчується – завжди буде шанс для змін.

- Що ви маєте на увазі, коли кажете про судове рішення як форму реалізації прихованого «адміністративного тиску»? - уточнив кореспондент "ЩЛ".

- Юристу не варто говорити про судове рішення ані нігілістично, ані патетично. Необхідно добирати слова-терміни, які б найточніше і без емоцій відображали його зміст. Нотаріальну палату України заснували у березні 2013 року під опікою тодішнього міністра юстиції Олександра Лавриновича. У той «адміністративний час» НПУ неформально мала би "підпорядковуватися" Департаменту нотаріату Мін’юсту. Вочевидь, у міністерстві зберігся хтось із колишніх «кураторів» нотаріальної палати, які прагнуть повернення до старої матриці відносин. Упевнена, що нинішньому міністру юстиції Павлу Петренку, який очолює Вищу кваліфікаційну комісію нотаріату, такі методи впливу не сподобаються, і він всіляко сприятиме тому, щоб самоврядна професійна організація була самодостатньою і незалежною.

- Сьогодні нотаріат в Україні має більші проблеми, аніж кадрові суперечки, - наголошує Мирослава Дякович. - Окремі з наших проблем стали предметом міжнародної уваги. Так, наприклад, 17 травня 2015 року Генеральна рада Міжнародного союзу нотаріату прийняла резолюцію стосовно Закону України від 20 листопада 2014 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо деяких питань спадкування», який надав повноваження сільським і селищним радам вчиняти нотаріальні дії, пов’язані з оформленням спадщини. Владу України офіційно закликали внести до цього закону необхідні зміни з метою надання нотаріусам виняткових повноважень щодо оформлення спадкових справ, видачі свідоцтв на спадщину, реєстрацію права власності на успадковане майно. Бо інакше, переконані у Міжнародному союзі нотаріату, не вдасться гарантувати правову безпеку і захист майнових прав громадян України. А без цих гарантій шлях України до ЄС є неможливий. Без належного статусу нотаріату правову державу не збудувати. Про це слід пам’ятати нам усім, відклавши вбік приватні інтереси.

P.S. Коли Мирослава Дякович згадувала про протокол позачергового з'їзду, рішення районного суду і травневу резолюцію Міжнародного союзу нотаріату, то подавала посилання на ці документи, розміщені на офіційному сайті Нотаріальної палати України. Тоді ці лінки відкривалися, а ось уже тепер сайт НПУ працює з перебоями. Збіг обставин чи черговий наслідок конфліктної боротьби? Відповідь на це запитання буде у наступних публікаціях на цю тему.

dailylviv.com

До теми

18:13 11 травня 2021 р.

Медведчука і Козака підозрюють у держзраді: що відомо

Віктору Медведчуку оголосили підозру в державній зраді. Сьогодні, 11 травня, генпрокурор Ірина Венедіктова підписала відповідну постанову у відношенні нардепа і його соратника з "Опозиційної платформи - За життя" Тараса Козака. СБУ шукає Медведчука для вручення йому підозри.

Рубрика: Політика

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Презентація проєкту «Порфирій Бажанський. Від рукопису до аудіосеріалу»

Рубрика: Культура

Рейдерське захоплення 1,5 га дороги та приватних ділянок у Давидівській ОТГ

Рубрика: Кримінал

Фортецю у Миколаєві віддають під кар'єр

Рубрика: Культура

Податковий майдан. Версія 3.0. Львів готовий

Рубрика: Економіка

Винниківське озеро: схема крадіжки

Рубрика: Кримінал

Всі відео розділу