На Львівщині зареєстровано вже близько 11 тисяч вимушених переселенців зі сходу країни

11:50 16 лютого 2015 р.


Фото: Галина Терещук / «Радіо Свобода»

Днями у Львові зустріли ще близько 30 осіб з Краматорська й Дебальцевого.

«Львівщина продовжує приймати вимушених переселенців із Донбасу», – повідомила в сьогоднішній публікації на сайті «Радіо Свобода» журналіст Галина Терещук, конкретизуючи при цьому:

«Щотижня Львівщина приймає вимушених переселенців з Донбасу, з тих територій, які обстрілюють бойовики, де люди не можуть жити через відсутність даху над головою і під постійною загрозою смерті. Днями у Львові зустріли близько 30 осіб з Краматорська і Дебальцевого.

Прихисток знайшли жінки і діти. Виснажені, бліді, сумні, втомлені, як діти, так і їхні бабусі та мами. Зі собою взяли лише те, що їм дали волонтери у Харкові й Краматорську. 

Наймолодшому – немає року, найстаршій – 96. Двоє літніх жінок з обмеженими можливостями, їх одразу завезли на лікування.

Людмила говорить: «Я приїхала з невісткою, трьома онуками. З Єнакієво ми переїхали в Краматорськ у грудні. Тоді ще стіни будинку стояли, сина поховала, невістка мене забрала. Тут у Турківському районі у мене багато родичів, буду їм телефонувати, може якась хата є вільна. Моя онука Поліна замість першого слова «мама» – «тато», сказала «бах». Як тільки її в підвал несуть – плаче…».

Своєю чергою, п’ятирічний хлопчик каже: «Я приїхав з бабусями двома, а мама у Харкові. В Дебальцево у нас залишився кіт, а в підвалі – всі речі. Я хочу, щоб не було війни».

Натомість мати двох діток Ірина розповідає: «Ми з Дебальцево, поки їхала ще стояв будинок. А як зараз – не знаю. На під’їзд по одній людині залишилось. Мені знайомий сказав, що маю три хвилини, щоб зібратись і вийти, вже все було перекрито. Наші бубсі раніше виїхали, не знаю, де вони зараз, немає зв’язку з ними. Ми спати боялись лягати, обстріли постійно, з яких сторін, Бог його знає… Як далі? Не знаю. Якщо все буде нормально, то поверенемось. А якщо там руїна, то будемо влаштовуватись деінде. Я завжди була за Україну, не хочу, щоб нас розділяли, щоб ми були окремо. Мрію про мир над головою, тепле сонце, щоб мої діти не трусились зі страху у підвалу, а раділи життю».

Вимушені переселенці живуть у Дрогобичі, неподалік Львова, у Старосамбірському районі. Вони забезпечені житлом і харчами, але на який час – невідомо.

Мешканці не пропонують житло переселенцям

В останні два тижні помітно зросло число вимушених переселенців, які приїжджають на Львівщину. Мешканці області масово не пропонують власне житло так, як це було торік навесні.

Місцеві громади, які приймають людей, ними й опікуються. Заступник директора департаменту соціального захисту населення Львівської ОДА Оксана Яковець наголосила:

«Люди приїжджають самостійно і групами. В принципі, запропонувати адекватне житло, на яке люди розраховують і де були б належні умови, складно.

Передусім – зима, подорожчали послуги за комунальні послуги. Десять тисяч людей нині – це навантаження на громаду.

Але основна маса людей у нас розміщена, переважно у приватних будівлях. Переселенці отримують медичні, освітні послуги, згідно з їхніми зверненнями. Щомісяця людям видають адресну допомогу від держави». 

Переселенці зі сходу активно купують нерухомість у маленьких містах і селах у західній Україні, а також у новобудовах Львова. Однак через зростання валютного курсу, подорожчала оренда житла і багато переселенців відмовляються від таких квартир, тому просять в управлінні соцзахисту надати їм місце для тимчасового проживання.

На сьогодні в області офіційно зареєстровано близько 11 тисяч вимушених переселенців, хоч насправді їх удвічі більше. Багато людей не стають на облік в управлінні соціального захисту, боячись переслідувань, що їхні імена будуть відомі сепаратистам.

Люди воліють бути недалеко від дому

Волонтер із Краматорська Сергій Косяк, який займається евакуацією людей, розповів, що мешканці Донбасу стараються далеко не від’їжджати від власної домівки і як тільки припиняється обстріл, повертаються навіть у зруйновані хати. Сергій Косяк наголосив під час відеомарафону «Львів-Краматорськ»:

«Люди реєструються, як переселенці, але знову повертаються у рідні місця, в окуповану територію. Не хочуть залишати свої будинки з різних причин.

Більшість людей їдуть на вільні території Донецької області. Відчайдухи їдуть туди, де їм пообіцяли житло і роботу. Багато осіб приймає Одеса і Дніпропетровськ».

За словами волонтера, мешканці Донбасу бояться їхати невідомо куди, тому переважна більшість залишається на вільних територіях Донецької і Луганської областей, а таких, за даними управління Верховного комісара з питань біженців ООН в Україні, на Луганщині – понад 110 тисяч, на Донеччині – близько 350 тисяч. Найбільша кількість тимчасових переселенців проживає сьогодні у Харківській області – понад 125 тисяч, Запорізькій – понад 76 тисяч, у Дніпропетровській – близько 55 тисяч.

Кожен мешканець Донбасу вирішує власну долю самотужки, залежно від можливостей, власних поглядів і позиції. Щодня мешканці Донецької та Луганської областей звертаються до громадського об’єднання «Кримська хвиля» у Львові з проханням проконсультувати щодо виготовлення закордонного паспорта, отримання візи, можливості виїхати за кордон.

Зокрема в Польщу, Угорщину, Німеччину, Бельгію, інші країни Європи виїхали понад 45 тисяч осіб, за даними управління Верховного комісара з питань біженців ООН в Україні. У Росію переїхали близько 280 тисяч мешканців Донбасу, у Білорусь – близько 60 тисяч.

Координатор громадського об’єднання «Кримська хвиля» Енвер Бекіров говорить: «Просять нас надати контакти тих, хто вже там є, а такі від березня. Статус біженця уже отримали люди у Польщі, Німеччині, Бельгії. Там проживають у таборах, отримують соціальну допомогу».

Львів не лише приймає переселенців, також міськрада виділила Маріуполю та Краматорську один мільйон гривень для заходів на ліквідацією наслідків обстрілу цих міст і для допомоги постраждалим і загиблим. Волонтери обіцяють проконтролювати використання цих коштів на місцях».

dailylviv.com

До теми

11:31 19 вересня 2021 р.

У Львові і ще трьох містах відкрилися дільниці для виборів депутатів Держдуми РФ

19 вересня в 8 годині ранку в Посольстві Росії в Києві і Генеральних консульствах у Львові, Одесі та Харкові були відкриті виборчі дільниці для виборів депутатів Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації.

Рубрика: Політика

19:16 18 вересня 2021 р.

Завтра у Львові голосуватимуть за депутатів Держдуми РФ: Львів приписали до Нижнього Тагілу

19 вересня 2021 року у Львові буде відкрита виборча дільниця № 8299 для голосування на виборах депутатів Державної думи Федеральних зборів Російської Федерації восьмого скликання.

Рубрика: Політика

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Ринок землі на Львівщині: перші три місяці

Рубрика: Економіка

Білоруські опозиціонери у Львові

Рубрика: Політика

Ексголова Львівоблради Олександр Ганущин про впливи у політиці

Рубрика: Політика

Акція протесту малих підприємців проти компанії Інтергал-Буд

Рубрика: Економіка

Винниківське озеро: схема крадіжки

Рубрика: Кримінал

Всі відео розділу