На Львівщині спрогнозували можливі порушення в день голосування

17:58 19 липня 2019 р.

Фото до новини


Фото: Львівський прес-клуб

З 24 травня у Львівській області до поліції надійшло148 звернень, які стосуються виборчих порушень. З них 39 – від Громадянської мережі «Опора».

Про це сьогодні,19 липня, під час пресконференції на тему «Підсумки спостереження за парламентською кампанією на Львівщині напередодні дня голосування», яка відбулася у Львівському пресклубі, повідомив координатор спостереження Громадянської мережі «Опора» за виборами у Львівській області Тарас Радь. 

- Станом на 18 липня поліція склала 43 протоколи про адміністративне порушення та відкрила 3 кримінальних провадження, - каже він. 

Водночас, за його словами, кандидати займалися так званою гібридною агітацією, яка не заборонена законом, але всі розуміють, що це є зловживання.

- У липні мешканці Дрогобича отримали платіжки за вивезення побутового сміття з політичною рекламою. На зворотному боці платіжки була реклама кандидата у цьому окрузі Сергія Жирного, який є директором комунального підприємства з вивозу сміття. Крім того, члени дільничної виборчої комісії у 122 окрузі разом зі запрошеннями виборцям носилийі агітки одного з кандидатів. Скріпили ці агітки зі запрошеннями степлером, - розповів Тарас Радь.

Також, за словами координатора спостереження Громадянської мережі «ОПОРА» за виборами у Львівській області, на цих виборах спостерігачі зазначили дуже багато випадків залучення неповнолітніх до агітування. 

- Закон прямо це не забороняє. Хоча каже, що право передвиборчої агітації дозволено виборцям. А виборець – це особа, якій виповнилося 18 років, - зазначив він. 

Натомість заборонено законом розміщення агіток у громадському транспорті.

- Такі випадки ми фіксували у 121, у 126 і в 125 округах. Коли в транспорті на вікні наліплена агітація, коли коло водія лежить купка агітаційних газет, це є неприйнятно. Ми зверталися до поліції з цього приводу, - заявив Тарас Радь. 

Також, за його словами, майже в кожному окрузі спостерігачі ГО «Опора» фіксували випадки поширення листів чи агіток, які розповсюджують так звану «чорнуху» про певних кандидатів.

- Закон дозволяє агітувати «за» і «проти». І коли ви закликаєте когось не голосувати за іншого, це не є порушенням закону. І за сам факт змісту напряму притягнути до відповідальності не можна. Треба подавати до суду, щоби встановити, що там містяться неправдиві дані. І тільки тоді це є порушення виборчого законодавства, - пояснює координатор спостереження Громадянської мережі «Опора».

Громадська омбудсменка із захисту виборчих прав у Львівській області Ярина Гаєцька-Колотило додала, що загалом від початку виборчої компанії у Єдиному реєстрі судових рішень є шість рішень судів, які стосуються притягнення до відповідальності за виборчі правопорушення.

- Одне стосується притягнення до адміністративної відповідальності за статтею 212-213 Кодексу України про адміністративні порушення. Мова йде про білборди без вихідних даних. Насправді ж таких порушень є набагато більше, і такі явища мають масовий характер. Це свідчить про те, що фінансування кампанії проводиться поза межами виборчих фондів. Ще п’ять порушень стосуються надання фінансової підтримки для здійснення політичної агітації. Чотири з цим рішень – позитивні, суди задовільнили позови. І в одному випадку провадження закрите, - каже вона. 

Ще суди розглянули 12 справ щодо уточнення списку виборців. Переважно до суду зверталися внутрішньо переміщені особи, щоби їх внесли до виборчого списку за фактичним місцем проживання. З цим рішенням суду виборці можуть прийти на дільницю навіть в день голосування і їх зобов’язані внести до списку виборців. На попередніх виборах такої можливості не було. 

Що стосується майбутніх порушень на виборах 21 липня, то громадська омбудсменка із захисту виборчих прав у Львівській області прогнозує, що дуже багатьом комісіям не вдасться вчасно розпочати роботу виборчих дільниць. 

- Ми прогнозуємо, що не всі виборчі комісії зможуть вчасно провести ранкове виборче засідання, Відповідно і початок голосування може не розпочатися вчасно. А все – через проблеми недоукомплектування виборчих комісій, - говорить  Ярина Гаєцька-Колотило.

Також буде проблема з таємницею голосування. 

- Закон про вибори Президента чітко передбачає заборону фото та відеофіксацію в кабінці для голосування. У чинному Законі про народних депутатів України безпосередньої заборони вже немає. Практика показує, що не завжди селфі робиться заради селфі. Це може бути підготовка до іншого злочину – підкупу виборців, коли фотофіксація робиться щоби підтвердити факт голосування саме за цю партію чи кандидата. Тому наші спостерігачі будуть на такі речі звертати увагу, - попередила вона. 

Крім того, громадська омбудсменка із захисту виборчих прав у Львівській області нагадала всім любителям «сімейного голосування», що в кабінці для голосування повинен бути тільки один виборець. І тільки той виборець, який має проблеми зі здоров’ям, може скористатися допомогою іншого виборця. Але тільки з дозволу голови комісії . 

- Усі пам’ятають випадок, як кандидат в Президенти Зеленський фотографувався з виборчим бюлетенем, за що його поліція оштрафувала. Якщо вже дуже хочете фотографуватися, то складіть бюлетень так, аби не було видно за кого проголосували. Тому що це розцінюється як агітація в день виборів, - радить Ярина Гаєцька-Колотило. 

Також спостерігачі «Опори» очікують, що виборці будуть виносити бюлетені за межі дільниці, хоча це – заборонено. Також будуть випадки, коли спробують проголосувати без паспорту, за закордонним паспортом або за водійськими правами.

- Спроба проголосувати без паспорту не тягне за собою юридичної відповідальності. Аде може статися так, що виборець вдома змінить зачіску та одяг і прийде голосувати ще раз. А ось голосування більше, ніж один раз, уже тягне за собою кримінальну відповідальність, - попереджає вона. 

Громадська омбудсменка із захисту виборчих прав у Львівській області також застерегла голів виборчих дільниць від наміру виносити печатки за межі виборчих дільниць.

- Коли дільничні виборчі комісії повезуть протоколи та інші виборчі документи в окружні виборчі комісії, вони обов’язково будуть брати зі собою печатку, щоби не повертатися для складання уточненого протоколу. Винесення печатки ніби і не є страшним порушенням. Але коли такі протоколи заповнюють на колінах на ОВК і коли ж фальсифікують підписи членів комісії та інших осіб, які мали право підписати перші примірники протоколів, то це тягне за собою кримінальну відповідальність, - пояснює Ярина Гаєцька-Колотило.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Твітері або Facebook

dailylviv.com

 

Останні новини