На фінансування партій у 2021 році передбачено 700 млн грн. Набільше отримає Слуга народу

14:52 15 січня 2021 р.

На фінансування НАЗК передбачено 1,144 млрд гривень. Частину цих коштів, 697 млн, спрямують на фінансування парламентських партій. Про це йдеться у додатку № 3 до держбюджету України на 2021 рік.

Аналітики Руху ЧЕСНО змоделювали, скільки фінансування отримає кожна з парламентських партій, пише DailyLviv.

Майже половину коштів усього бюджету держфінансування партій (49,6%) отримає “Слуга народу”. Впродовж 2021 року партія має отримати чотирма рівними частками (кошти виділяються на щоквартальній основі) 345,8 млн гривень.

Диспропорція в обсягах коштів, які має отримати кожна з парламентських партій, пов’язана із результатами парламентських виборів, від яких і залежить, яку частку фінансування партія отримуватиме впродовж каденції. Нагадаємо, “Слуга народу” на парламентських виборах отримала понад 43% голосів громадян, які взяли участь у виборах.

104,5 млн впродовж року має отримати ОПЗЖ. Хоч “Батьківщина” і отримала на виборах третій результат, загальний обсяг держфінансування у неї нижчий, ніж у “Європейської солідарності” та “Голосу”, які за підсумками виборів мали дещо нижчий відсоток підтримки виборців. Саме між цими партіями рівними частками розподілять “гендерні” 10% від загального бюджету державного фінансування. Збалансоване формування списків принесло цим партіям додатково майже по 35 млн гривень фінансування лише у 2021 році.

Варто розуміти, що суми, передбачені у бюджеті, не завжди співпадають із тим, що реально отримують партії. У 2016–2020 роках на фінансування партій сукупно виділили майже 2,2 млрд гривень, але по факту партіям перерахували на 500 млн менше. Причин є декілька.

У 2016 році фінансування було передбачено на весь рік, однак реально партіям перерахували кошти лише за третій і четвертий квартали. Того ж року “Опозиційний блок” не надав НАЗК потрібних документів і кошти взагалі не отримував, а “Батьківщина” надала документи із запізненням і отримала гроші лише за четвертий квартал. Значна розбіжність між передбаченими і реально отриманими обсягами коштів була і у 2019 році. Через дочасні вибори новий парламент обрали на кілька місяців раніше, і попереднє скликання значно раніше втратило право на держфінансування. Відповідно, частину коштів, передбачених на фінансування партій у 2019 році, партії не отримали (190 млн гривень). У 2020 році “Слуга народу” із власної ініціативи відмовилася від держкоштів у третьому й четвертому кварталах, отримавши відповідно не 140 млн, а 70 млн гривень.

Впливати на процес виділення коштів можуть і порушення, виявлені у фінзвітності партій. Наприкінці 2020 року НАЗК виявило порушення у звітах “Батьківщини” та “Голосу” і прийняло рішення про зупинку державного фінансування. Тоді ж “Батьківщина” подала до НАЗК уточнюючий звіт, і Нацагентство відновило фінансування. Невирішеним залишається питання з фінансуванням “Голосу”.

Якщо партія не усуне порушення (через подання уточнюючого звіту), то ризикує не отримати 81,5 млн гривень (і це тільки у 2021 році). Очевидно, НАЗК може виявити порушення і у звітах інших партій, що потенційно може призвести до тимчасової зупинки, а то й до повного припинення держфінансування.

Довідка

На законодавчому рівні державне фінансування партій в Україні запроваджено у 2015 році. Перші держкошти парламентські партії отримали у вересні 2016 року. Згідно із законом державне фінансування може бути використане на будь-яку статутну діяльність партій, крім пов’язаної з участю у виборах. Попереднє скликання парламенту використовувало держкошти передовсім для оренди офісів, виплати зарплат своїм працівникам, а також на рекламу та друковану продукцію.

Запровадження державного фінансування партій є загальносвітовою практикою, а країни, де його немає, є радше винятками. Із 43 європейських країн лише п’ять не мають державного фінансування партій.

dailylviv.com

До теми

22:52 18 квітня 2021 р.

Святослав Літинський став одним із керівників Української Галицької партії

Сьогодні, 18 квітня, на 11 позачерговому з’їзді Української Галицької партії, окрім голови - Ростислава Коваля, обрали його заступників - Анну Войтович і Святослава Літинського.

Рубрика: Політика

22:34 18 квітня 2021 р.

Українська Галицька партія отримала нового голову

Сьогодні, 18 квітня, відбувся 11 позачерговий з’їзд Української Галицької партії, на якому повністю оновили керівний склад політичної сили та обрали нового голову Політради і заступників, членів Політради та Головної контрольної комісії.

Рубрика: Політика

16:34 17 квітня 2021 р.

Російський опозиціонер Навальний може померти будь-якої миті: Путін не реагує

Про це забили тривогу сьогодні лікарі. За результатами біохімічного аналізу рівень калію у крові Навального - 7,1 ммоль/л, зростання креатиніну більше, ніж на 50%, сечова кислота - 800 ммоль/л.

Рубрика: Політика

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Громада Сокільників проти багатоповерхівок

Рубрика: Ситуації і пригоди

Знищення МАФів і мікробізнесу під час пандемії

Рубрика: Економіка

Фортецю у Миколаєві віддають під кар'єр

Рубрика: Культура

Податковий майдан. Версія 3.0. Львів готовий

Рубрика: Економіка

Винниківське озеро: схема крадіжки

Рубрика: Кримінал

Всі відео розділу