«Ми отримали секретні документи російського генштабу», – нардеп

23:54 16 червня 2015 р.


Фото: скріншот зі сторінки на сайті «Миротворець»

Народний депутат Антон Геращенко повідомив: «Певні люди, чиї імена стануть відомі через роки, – ми через них отримали секретні документи російського генерального штабу. А саме – затверджений план нападу на Україну. Це не означає, що цей план буде реалізований завтра, або через тиждень, або через місяць. Це робочий план російського генштабу».

На сайті центру «Миротворець», який займається дослідженням злочинів проти безпеки України, опублікували доповідь, у якій йдеться про план генштабу Росії окупувати територію Лівобережної частини України. Автори викривальної публікації не називають джерел, із яких їм вдалось отримати секретні матеріали.

В українському Генштабі заперечують імовірність широкомасштабного наступу найближчим часом, однак, зазначають, що готуються до найрізноманітніших сценаріїв розвитку подій у зоні АТО. А в Міністерстві оборони Росії назвали фальшивкою план захоплення Лівобережної України.

План, щодо окупації лівобережної частини України був затверджений у квітні 2015 року в штабі Західного воєнного округу, що розташований у Санкт-Петербурзі. Про це повідомив депутат з фракції «Народного фронту» Антон Геращенко. Саме він і опублікував викривальні документи в інтернеті.

Для операції із захоплення території Лівобережної України в рішенні відвели 15 днів. Атакувати російське об’єднане угруповання військ «Північ» мало б за напрямком Донське – Богодухів – Київ у два етапи. За планом операції, наступ мали б здійснювати на максимальній швидкості в обхід великих населених пунктів.

Також у рішенні вказано, що на цьому етапі російські війська мали б уникати зіткнень з основними силами українських Збройних сил. Перед початком наступу, щоб зірвати керування і координацію військ ЗСУ, передбачено здійснити масштабну радіоелектронну атаку.

Антон Геращенко розповів: «Певні люди, чиї імена стануть відомі через роки, – ми через них отримали секретні документи російського Генерального штабу. А саме – затверджений план нападу на Україну. Це не означає, що цей план буде реалізований завтра, або через тиждень, або через місяць. Це робочий план російського Генштабу».

У межах операції запланована також боротьба в інформаційному полі. Так, мали б бути сфальсифіковані звірства щодо мирного населення. У них повинні брати участь російські військові, переодягнені у форму Національної гвардії України. Атака вглиб території України повинна видаватись за дії місцевих сепаратистів, а не регулярної російської армії.

За словами речника Генштабу ЗСУ Владислава Селезньова, військові готуються до різних варіантів розвитку подій на сході України. І численне угруповання російських військ, що розташоване на кордоні, не дозволяє відкинути ймовірність широкомасштабного наступу. Хоч, зазначає Селезньов, поки що не створені сприятливі умови для цього сценарію.

«Мають бути створені передумови, пов’язані з дестабілізацією ситуації на територіях тих областей, які мають потрапити під удар. У зв’язку з тим, що зараз ситуація на цих територіях є спокійною і контрольованою, тому зараз немає підстав стверджувати, що найближчим часом, за тиждень, два, три, така загроза існує», – повідомив Селезньов.

У доповіді сильними сторонами українських військ названі: ефективна розвідка, знання місцевості і здобутий досвід бойових дій. Слабкими ж росіяни вважають: значну кількість населення, яка підтримує дії військових Росії, недостатню злагодженість дій і малу кількість штурмової авіації для надання військам підтримки з повітря.

Експерт з міжнародних питань, професор київського Національного університету імені Тараса Шевченка Григорій Перепелиця, вважає, що командуванню російських військ довелось внести корективи у першочерговий план і масштабної двотижневої атаки чекати не слід. Натомість, попереду довгі і виснажливі тактичні бої.

«Вони будуть діяти за тактикою випаленої землі. Те, що відбувається з Широкином. Те, що відбулось з аеропортом Донецьким. Тобто, вони будуть просто випалювати територію, і коли українські війська на голому місці, на цій випаленій території, вже не зможуть опору чинити, вони будуть відступати», – вважає експерт.

У доповіді також є оцінка кількості українських силовиків і техніки в зоні АТО. Так, число особового складу оцінюють у 50 тисяч. У російському Генштабі нарахували також 340 українських танків, 130 РСЗО, 36 бойових літаків та 36 гелікоптерів.

Тим часом у Міністерстві оборони Росії назвали фальшивкою план захоплення Лівобережної України. Офіційний представник російського міністерства, генерал-майор Ігор Конашенков заявив, що це зроблено, аби «запустити чергову істерику в західних ЗМІ напередодні саміту ЄС».

Про це все повідомили сьогодні, 16 червня, на сайті «Радіо Свобода». Натомість на сайті «Телевізійної служба новин» каналу «1+1» розповіли у вівторок:

«ТСН.ua» проаналізував останні дані про кількість обстрілів Донбасу та розпитав експертів про «план Путіна», опублікований Антоном Геращенком. З початку травня штаб АТО повідомив про майже 2650 обстрілів позицій українських військових та населених пунктів.

Різке зростання активності бойовиків відбулося в ніч проти 3 червня під час атаки на Мар'їнку поблизу Донецька. Якщо до цього часу штаб АТО оперував цифрами в 10-15 обстрілів щодоби, то після невдалої спроби штурмувати Мар'їнку їхня кількість перетнула межу в кілька десятків, а інколи і більше сотні обстрілів на день.

Практично постійно під вогнем бойовиків перебувають населені пункти Мар'їнка, Широкине, Верхньоторецьке, Горлівка, Авдіївка, Красногорівка, Попасна, Щастя, Опитне, Тарамчук, Березове, Піски, Красногоровка, Артемівськ, Золоте, Комишуваха, Сокільники, Гранітне, Новогригорівка та Богданівка.

«ТСН.ua» проаналізував на основі офіційної інформації Ради національної безпеки і оборони України від 1 травня до 15 червня цього року дані про кількість обстрілів, загиблих бійців і поранених. Згідно з аналізом, бойовики за підтримки російських військових ведуть обстріл позицій сил АТО з перемінним результатом.

Це фіксується протягом всього зазначеного періоду. Так, 10 червня було 30 обстрілів, а 11 червня їхня кількість склала 42. Наступна доба стала рекордною – 125 обстрілів, проте 13 червня кількість обстрілів впала понад вдвічі – до 55.

14 червня в РНБО вже повідомили про 100 обстрілів. 15 червня знову різке падіння – 30. Протягом зазначеного періоду загинув 71 військовослужбовець, 378-х було поранено, в полоні опинилося двоє.

На основі цих даних можна припустити, що бойовики «ДНР» і «ЛНР» намагаються виснажити сили АТО. Чимало експертів також раніше не виключали, що метою постійних обстрілів може бути спроба підтримувати конфлікт у фазі загострення із атаками на населені пункти або окремі позицій Збройних сил України. Одночасно з такими прогнозами згадується і можливість повномасштабного наступу російських військ – відкрито або під прикриттям бойовиків «ЛНР-ДНР».

Нещодавно «ТСН.ua» писав про те, як російські і сепаратистські ЗМІ підіймають інформаційну хвилю навколо самопроголошеного Придністров'я. Останнім приводом для розмов стала денонсація українським парламентом низку військових угод з Росією, чим фактично заборонив транзит російських військових через територію України. Разом із минулорічною забороною транзиту до невизнаної республіки автомобільних вантажів та відсутністю авіасполучення з Тирасполем, Придністров'я стало практично недосяжним для Росії.

Російські ЗМІ зарясніли заголовками на кшталт «Ще одна війна? Придністров'я опинилося під прицілом України». Оптимісти стверджують, що прямої і повномасштабної агресії з боку Росії не відбудеться, адже Путін не хоче вплутуватися у війну, яка обернеться чималими втратами для його армії та особистими трагедіями для багатьох російських родин.

Удару по таких прогнозах завдав народний депутат Антон Геращенко. Він стверджує, що російський лідер вже давно готовий до захоплення усього Лівобережжя України, включно із Києвом.

Про існування такого плану, подібного до гітлерівського «Барбаросса», йдеться в оприлюднених Геращенком документах, в яких чітко окреслюється, як росіяни окуповуватимуть всю східну частину України до Дніпра. Перевірити справжність оприлюднених нардепом документів зараз не є можливим, а за словами самого Геращенка, документи під грифом «цілком таємно» вдалося дістати співробітникам центру «Миротворець».

За версією нардепа, план бліцкригу Генштаб РФ затвердив у квітні 2015 року. Наступ, за даними центру «Миротворець», планувалося розпочати одразу ж – у квітні-травні. Примітно, що у цей час ЗМІ та експертне середовище активно обговорювали можливий наступу військ РФ.

Тоді цього не відбулося, але зараз Донбас наче завис у черговій контрольній точці, після якої є кілька варіантів розвитку подій, які можуть стати новою українською реальністю на найближчий час. Звичайно, що більшість українців бажають якнайшвидшого настання миру, проте за оцінками різних експертів, виконання Мінських домовленостей малоймовірно.

Більш вірогідний варіант – продовження конфлікту за підтримки Росії, нав'язування Києву Мінська-3 і, відповідно, поступок агресору. Водночас досі зберігається загроза активного наступу з боку РФ, при чому, можливо, не тільки на Україну.

На користь останньої версії свідчить, зокрема, плани НАТО відправити на бази Східної Європи важке озброєння та винищувачі.  «Піти на таке безпрецедентне рішення, з часів закінчення Холодної війни, США та їхніх союзників по НАТО змусило отримання достовірних розвідданих про продовження планування Генеральним штабом Російської Федерації агресивної війни проти України, спрямованої на захоплення території всієї Лівобережної України з межею зони окупації по Дніпру»,  – зазначив Антон Геращенко.

Крім того, сьогодні, 16 червня, генсек НАТО Йєнс Столтенберг попередив, що Росія та бойовики можуть атакувати Україну протягом найближчого часу. 

Тим часом бойовики почали нагнітати істерику щодо економічної блокади підконтрольної терористам території Донбасу з боку України. Їхні ватажки заявляють, що Україна зобов'язана спонсорувати окуповані території, виплачувати пенсії, відновлювати інфраструктуру. Але не так давно вони хотіли бути незалежними, зі своєю валютою, банківською системою і мобільними операторами...

Економічна блокада може стати предметом переговорів під час третього раунду у Мінську, якщо такий відбудеться. За даними українського видання «Вести», Кремль уже підготував свої пропозиції Києву для обговорення.

Зокрема, у них йдеться про об'єднання «ЛНР» і «ДНР» в одну структуру. Причому, за даними «дипломатичного джерела» видання, особливий статус має розповсюдитися на всю територію Донецької та Луганської областей, навіть ту, яка зараз підконтрольна Україні.

Утворену автономію начебто мають очолити люди, погоджені Києвом, Москвою та іншими учасниками переговорів (Німеччиною і Францією). Крім того, за даними видання, усіх учасників збройних формувань «народних республік» пропонується амністувати, частину з них перетворити на «народну міліцію», решту – роззброїти. 

Джерело видання додає, що ці пропозиції вже передані на Банкову і їх начебто «почули».

Водночас як російська, так і українська сторони спростовують подібні непублічні домовленості.

«ТСН.ua» спитав у політичних та військових експертів, які вони бачать варіанти розвитку ситуації з Донбасом, наскільки реальним може бути об'єднання «ДНР» з «ЛНР», а також наскільки реально виглядає опублікований Геращенком план Путіна.

Олексій Мельник, співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова:

– У робочих групах, створених за результатами перемовин у Мінську, продовжуються консультації. Але ми повинні бути свідомі того, що цей формат був безперспективний з самого початку.

Навіть коли чуєш заяви офіційних осіб про певні досягнення чи виграш часу для проведення мобілізації чи побудови оборонних споруд, то на перший план особисто для мене і, думаю, для багатьох людей, виходить інше запитання: якщо ми щодня втрачаємо людей – вбитих і поранених – і це називається перемир'ям, то вибачте, що ж тоді таке війна? Це жодним чином не можна назвати перемир'ям, тому що не досягнута основна ціль цих домовленостей. І зараз ті, хто ще у них вірив, у черговий раз переконалися, що жоден із цих пунктів не виконується.

Щодо опублікованих народним депутатом Антоном Геращенком документів. Я би не називав це планом. Я би сказав, що це проект документів, який виглядає досить правдоподібно. На підставі того, що було опубліковано, не можна робити висновок, що це офіційний документ.

Це може бути як план, який готувався ініціативними військовими, так і план, який готувався за вказівкою вищого військово-політичного керівництва, тобто з Кремля. Стверджувати, що цей проект дійсно має форму документу я не наважуюся.

Шевляков Ігор, експерт Українського інституту публічної політики:

– З одного боку складається враження, що зараз сторони зайняли стратегічні позиції, але з іншого боку є враження, або принаймні намагання створити враження, що військові сили «ДНР-ЛНР» можуть у будь-який момент завдати точкового удару або перейти у масштабний наступ. У принципі, тут може бути кілька пояснень.

По-перше, можливо, що бойовики намагаються вплинути на українську сторону, щоб українська сторона прийняла їхню версію виконання Мінських угод. А ми розуміємо, що угода досить складна, а Росія і керівництво «ДНР-ЛНР», Україна і наші міжнародні партнери мають дещо відмінні версії того, як має виглядати процес виконання і результат

По-друге, події, які зараз відбуваються, можна трактувати як тиск з метою виснаження української армії, економіки, ресурсів, і матеріальних, і психологічних, й інформаційних.

По-третє, це можна трактувати як психологічний вплив зброї на людей, тобто їх тягне постріляти. А говорити про те, що озброєні люди на окупованих територіях Донбасу є абсолютно дисциплінованими, не варто.

Останнім часом ми бачимо спроби російського керівництва консолідувати владу і контроль на окупованих територіях – як військову, так і адміністративну. І в принципі кінцевою точкою консолідації може стати об'єднання «ДНР-ЛНР» під єдиним керівництвом.

Водночас не викликає сумнівів те, що російські війська цілком здатні просунутися територією України від існуючих кордонів. Я думаю, що в Росії вивчають та аналізують різні варіанти. Але достовірно не можу ні підтвердити, ні спростувати реальність опублікованого плану захоплення Росією території Лівобережної України.

Голобуцький Олексій, політтехнолог:

– Ситуація на Донбасі дійсно може розвиватися у будь-якому напрямку. Адже ця криза залежить не лише від об'єктивних обставин, але й від особистостей. Мабуть, найбільш ймовірний розвиток – це замороження конфлікту.

Путін не може повернути назад, не може відвести війська. Ми теж зі зрозумілих причин не можемо відвоювати Донбас. Залишається лише варіант – створення Путіним анклаву, який формально належатиме Україні, але насправді це буде чорна діра, яка буде робити все, щоб наші перспективи у НАТО і ЄС були мізерними, а в перспективі року-двох ми розвалилися в плані економічного розвитку.

Інформація щодо об'єднання «ДНР» і «ЛНР» неофіційна інформація, але для цього є один резон. Зважаючи на те, що цьому квазідержавному утворенню треба існувати певний час, то Росії простіше управляти одним об'єктом, аніж двома.

Водночас я скептично ставлюся до викладених в Інтернеті планів захоплення Лівобережної України. Таких тактичних і стратегічних ігор існує мільйон. Вони були 10-20 років назад. Це нормальна військова практика.

Але варто пам'ятати, що на Донбасі у людей у людей велика кількість зброї і їм потрібна якась діяльність. Якщо вони не будуть мати зовнішнього ворога і час від часу здійснювати наступи, то просто почнуть вбивати один одного. Це по-перше.

По-друге, Путіну важливо зосередити на Донбасі увагу всього світу. Тож його ціль – не дати цій рані «загоїтися».

Про це повідомили сьогодні, 16 червня, на сайті «Телевізійна служба новин».

Як інформував «Щоденний Львів», генштаб РФ планував захопити Лівобережну Україну за 15 днів.

dailylviv.com

До теми

21:57 14 травня 2021 р.

Зеленський виганяє з України пів тисячі злодіїв у законі: іноземців і своїх

Президент України Володимир Зеленський провів засідання Ради національної безпеки і оборони, на якому було ухвалено рішення про застосування санкцій до представників кримінальних угруповань, затверджено Стратегію розвитку кібербезпеки та погоджено створення загальнонаціональної цифрової багатоканальної телемережі Multiplex.

Рубрика: Політика

18:13 11 травня 2021 р.

Медведчука і Козака підозрюють у держзраді: що відомо

Віктору Медведчуку оголосили підозру в державній зраді. Сьогодні, 11 травня, генпрокурор Ірина Венедіктова підписала відповідну постанову у відношенні нардепа і його соратника з "Опозиційної платформи - За життя" Тараса Козака. СБУ шукає Медведчука для вручення йому підозри.

Рубрика: Політика

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Презентація проєкту «Порфирій Бажанський. Від рукопису до аудіосеріалу»

Рубрика: Культура

Рейдерське захоплення 1,5 га дороги та приватних ділянок у Давидівській ОТГ

Рубрика: Кримінал

Фортецю у Миколаєві віддають під кар'єр

Рубрика: Культура

Податковий майдан. Версія 3.0. Львів готовий

Рубрика: Економіка

Винниківське озеро: схема крадіжки

Рубрика: Кримінал

Всі відео розділу