Луценкові варто відмовитися від посади Генпрокурора, – експерт (відео)

16:53 15 квітня 2016 р.

Фото до новини

Закон про прокуратуру, який можуть проголосувати нагально наступного тижня, писаний під одну особу і знівелює всі реформи в прокуратурі.


Відео: Львівський прес-клуб

Про це сьогодні, 15 квітня, під час прес-конференції на тему:  «Чого чекати від нового уряду і нового генпрокурора?», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив експерт Центру політико-правових реформ  Олександр Банчук.

За його словами, зараз посада Генерального прокурора  стала елементом політичних торгів та розподілу влади.

- Система прокуратури і посада Генпрокурора має бути віддалена і незалежна від будь яких політичних впливів. На цю посаду повинен призначатися професіонал. І Венеційська комісії рекомендує проводити конкурс на посаду Генерального прокурора. Це один із елементів як убезпечити цю посаду від можливих політичних впливів, - каже він.

Проте, за його словами, новий уряд не зацікавлений у таких реформах.

- Наразі ми бачимо, що нинішній віце-прем’єр-міністр вносить законопроект, який має дозволити особі без юридичної освіти та без досвіду роботи в системі прокуратури очолити цей орган. Очевидно, цей закон буде проголосований наступного тижня. Ми бачимо закон, написаний під конкретну людину – Луценка. Ми зараз не говоримо, який є політик чи державний діяч Луценко. Але якщо він сповідує демократичні принципи, то сам би повинен відмовитися від цієї посади, - каже Олександр Банчук.

Експерт вважає, що тимчасово, на перехідний період, можна би було з цим погодитися. Але неприпустимо назавжди скасовувати вимоги про юридичну освіту та досвід роботи у прокуратурі для очільника прокуратури. Бо щоразу новий Президент чи уряд приводитимуть на цю посаду свою людину.

Крім того, за його словами, уряд намагається відтермінувати ще на рік інститут прокурорського самоврядування.

- Новий чинний закон передбачив, що всі питання прийняття на посади прокурорів, просування їх по службі, звільнення зі служби внаслідок дисциплінарної відповідальності та застосування будь-яких дисциплінарних стягнень, повинні відбуватися прозоро. І більшість осіб у дисциплінарно-кваліфікаційній комісії має бути не прокурорів. Але Президент і його представник розуміють, що цей орган буде заважати майбутньому Генеральному прокуророві формувати за своїм баченням склад прокуратури, - каже він.

Олександр Банчук нагадав, що цей орган прокурорського самоврядування мав запрацювати ще у січні 2015 року, потім – у липні 2015 року, потім – 15 квітня цього року, тобто сьогодні. Але це знову хочуть відтермінувати до 2017 року. 

А ось у новому законі прямо передбачено, що якщо генеральна інспекція, яка працює при прокуратурі, виявить злочин, який вчинив прокурор, то вона зобов’язана повідомити Генерального прокурора. І тільки він може передавати цю інформацію в майбутнє бюро розслідування.

- Це означає, що справи «діамантових прокурорів», при такому регулюванні, ніколи би не було. І це означає, що порушуються вимоги кримінально-процесуального кодексу, тому що кожен прокурор, коли виявить злочин, повинен автоматично його реєструвати в реєстрі, а не питати в керівника дозволу, - каже експерт.

Нагадаємо, що 14 жовтня 2014 року був ухвалений новий Закон «Про прокуратуру». 


Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів