ГРІЗний закон каратиме за поширення фейків, – львівська ініціатива

16:10 18 квітня 2018 р.

Фото до новини

У Львові створилася громадська ініціатива «Громадський рух інформаційного захисту» (ГРІЗ), яка поставила собі на меті захист українського інформаційного простору від московської інформаційної агресії. Учасники ініціативи пропонують створити закон про кримінальну відповідальність за поширення фейкової інформації.


Відео: Львівський прес-клуб

Про це сьогодні, 18 квітня, під час прес-конференції на тему:  “Створення Громадського руху інформаційного захисту”, яка відбулася у Львівському прес-клубі, заявила, співачка, волонтерка, членкиня світового товариства "Лемківщина" Софія Федина.

- Інформація є зброєю. І зброєю, яка не тільки дезінформує, маніпулює, а зброєю, яка може в конкретний момент вбивати. Ми повинні протистояти тій величезній дезінформації та фейкам. Ми маємо навчитися розрізняти: де правда, а де - вигадка, - говорить вона.

Громадська діячка нагадала, що найбільша небезпека інформаційної війни в тому, що коли вона стає видимою, то це означає, що вона досягла своєї мети.

Літературознавець, мистецтвознавець, історик, громадський діяч, політик, заслужений діяч мистецтв Михайло Косів зауважив, що брехня існує, відколи існує світ. Але щоби основою інформаційного простору стали фейки – таке він бачить вперше.

- У Росії розробили нову редакцію воєнної доктрини, де визначили дві найбільші небезпеки і загрози сучасного світу. Це – атомна зброя  та інформаційна обробка населення, - каже він.

Поет, письменник та перекладач Юрій Винничук вважає, що найбільше шейків розповсюджуються соціальними мережами. При цьому перевірити правдивість інформації в епоху інтернету дуже просто. Але українці лінуються це робити.

- Нещодавно у соцмережах з’явилася інформація про хлопця, який нібито виграв якусь олімпіаду і про нього ніхто зі ЗМІ не згадав. Мінімальна перевірка показала, що такого не було. Але цей фейк отримав всього за добу 18 тисяч репостів, - навела приклад Софія Федина.

Вона також нагадала про існування інтернет-ресурсу InformNapalm, який опублікував розслідування про українських військових, які перейшли на сторону ворога, то ця інформація набрала лише 200 «лайків». Проте коли до цієї ж інформації додали фото котиків, то тільки тоді її почали читати.

Директор видавництва "Астролябія"Олег Фешовець описує фейки в інформаційному просторі одним словом – диверсія.

- Особливість диверсії полягає в тому, що вона починається задовго до того, коли починається війна. Її завдання – розколоти суспільство, паралізувати його волю до опору та пригасити імунітет суспільства. І все це треба зробити ще до початку військових дій, - каже Олег Фешовець.

Він нагадав, що у дев’яностих роках деякі історики вважали, що Євген Коновалець загинув внаслідок внутрішніх розборок у партії; а рік тому ще говорили, що Миколу Сціборського вбили бандерівці, хоча то була типова енкаведівська операція.

Олег Фешовець пояснив, звідкіля взявся фейк про «розіп’ятого хлопчика в трусиках», яким так лякали в 2014 році росіяни своїх громадян.

- Цей фейк був поширений англійською інформаційною службою на початку Першої світової війни, щоби змусити змиритися англійських громадян з тим, що Англія вступить у війну на боці Франції. Тоді поширили чутки, що німецькі солдати в Бельгії дітей на штики піднімають. І оскільки наші східні сусіди з поганою фантазією та слабкою культурою, то завжди щось крадуть, - каже директор видавництва "Астролябія".

Учасник АТО Дмитро Сидорук сказав, що дезінформація на війні може виводити зі строю цілі відділення, тому що вони втрачають бойовий дух та перестають вірити у перемогу. Проте у тилу цієї дезінформації, за його спостереженнями, ще більше.

Довідка.

Громадський рух інформаційного захисту створений з метою об’єднання інтелектуальних, авторитетних особистостей, активних громадських ресурсів та середовищ для протидії «московській технології брехні» − руйнівному інформаційному впливу РФ в умовах розв'язаної нею гібридної війни, внутрішньому підступному фронту, що активно намагається розколоти українське суспільство.

Громадський рух інформаційного захисту – це громадське об’єднання активних і авторитетних громадських діячів, особистостей Львівщини. До ініціативи вже приєдналися Ігор Калинець, Любомир Медвідь, Андрій Бокотей, Богдан Стельмах, Андрій Содомора, Зоряна Білик, Ірина Мазур, Іван Сварник, Андрій Базилевич, Тимур Баротов, Галина Дерев’янко та Юрій Яценко. До його складу можуть долучатися нові учасники за згодою його засновників.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів