Дошка Свободи псує історичне українсько-польське порозуміння

21:25 2 вересня 2020 р.

Міністри закордонних справ України Дмитро Кулеба і Республіки Польща Збігнєв Рау закликали не політизувати питання трагічних сторінок спільного історичного минулого українського і польського народів та не допустити війни пам’ятників.

2 вересня 2020 року відбулася телефонна розмова міністрів закордонних справ України Дмитра Кулеби та Республіки Польща Збігнєва Рау. Однією з ключових тем дискусії була проблема спільного минулого. Зокрема події навколо встановлення неподалік пам'ятника в Гуті Пеняцькій (Бродівський район, Львівська область) меморіальної дошки.

Про це повідомив Урядовий портал.

Трагічні події у селі Гута Пеняцька у лютому 1944 року – це спільна пам’ять, спільна історія, спільна молитва українців, поляків та євреїв, які мешкали у цьому селі. Гута Пеняцька – це один із символів примирення між нашими народами. У 2009 році президенти України та Польщі вклонилися цьому, освяченому невинною кров’ю, місцю.

У зв’язку з нещодавно встановленою неподалік пам’ятника загиблим в Гуті Пеняцькій у 1944 році меморіальною дошкою міністри закликали не політизувати питання трагічних сторінок спільного історичного минулого українського і польського народів та не допустити війни пам’ятників. Будь-які спірні моменти слід вирішувати виключно у площині практичної співпраці та діалогу фахівців-істориків двох країн.

Міністри погодились, що нашим спільним завданням є недопущення впливу історичного минулого на добросусідський характер українсько-польських відносин та позитивну динаміку розвитку стратегічного партнерства між Україною і Польщею.

Раніше Посол Польщі в Україні Бартош Ціхоцький звернувся до голови Бродівської райдержадміністрації Оксани Прокопець через відкриття меморіальної дошки з написом «бандити з Армії Крайової» (збройне польське підпілля часів Другої Світової війни) в Гуті Пеняцькій Львівської області.

Про це пише польське видання Onet, інформує НВ.

У неділю, 30 серпня, Червоноградська міська організація ВО "Свобода" присвятила пост в Facebook відкриттю меморіальної дошки українцям, загиблим в Гуті Пеняцькій. На дошці є напис про "невинних українців, вбитих польським підпіллям і радянськими спецслужбами", і "бандитів з Армії Крайової". Військовий капелан Михайло Гредель заявив, що «ми занадто толерантні до своїх ворогів».

Посол Польщі надіслав Прокопець листа, в якому висловив рішучий протест і обурення діями "Свободи". Він підкреслив, що на території Бродівської райдержадміністрації потрібно негайно «припинити демонстрацію ненависті і зневаги до тих, хто вже постраждав і не може вимагати правосуддя». Посол поцікавився, чи давала Бродівська РДА дозвіл на встановлення пам'ятника «з оманливою і образливою табличкою».

«Я вірив і досі вірю, що Гута Пеняцька може стати місцем відновлення процесу примирення між поляками і українцями, але я бачу, що в Україні є кола, які турбує кожен крок в правильному напрямку і які хотіли б, з незрозумілих для мене причин, скасувати будь-який позитивний процес, нещодавно ініційований президентами Анджеєм Дудою і Володимиром Зеленським», - резюмував посол.

Як пише Історична правда, 28 лютого 1944 року німецькі частини знищили польське село Гута Пеняцька (172 господарства) і вбили всіх жителів (від 500 до 800 осіб, включаючи жінок і дітей).

Низка польських дослідників покладала відповідальність за вбивство населення Гути Пеняцької на підрозділи дивізії військ СС Галичина. За твердженням дослідника Андрія Боляновського, на той час підрозділи дивізії в цьому районі були відсутні.

Згідно з документами польського Архіву новітніх актів, село було знищене підрозділами німецької таємної польової поліції. Причиною каральної акції були втрати окупантів через активну діяльність радянського партизанського загону в районі села незадовго до цього.

dailylviv.com

До теми

08:15 5 серпня 2021 р.

Помер Євген Марчук

Колишній прем'єр-міністр України і голова СБУ Євген Марчук був авторитетним політиком.

Рубрика: Політика

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Всеукраїнський автомотопробіг колишніх наркозалежних “Шлях незалежних”. Заходи у Львові

Рубрика: Ситуації і пригоди

100-річчя відкриття офісу ПЗУ (PZU) у Львові

Рубрика: Економіка

Фортецю у Миколаєві віддають під кар'єр

Рубрика: Культура

Акція протесту малих підприємців проти компанії Інтергал-Буд

Рубрика: Економіка

Винниківське озеро: схема крадіжки

Рубрика: Кримінал

Всі відео розділу