До Львова повернувся з ув’язнення в Росії студент і активіст Майдану Юрій Яценко (відео, оновлено)

23:12 8 травня 2015 р.


Фото: iPress.ua

Юрій Яценко запевнив, щойно зійшовши з потягу: «Завдяки вам мене визволили. Я маю моральний обов’язок перед вами розповісти про всі ці події, про тортури, про способи фізичного і психологічного тиску, який чинився на мене, про шантаж, погрози і маніпуляції зі сторони російських спецслужб».

У п’ятницю у Львові рідні та друзі зустріли 24-річного Юрія Яценка, який торік 5 травня був затриманий у Росії. Його звинуватили спершу у незаконному перетині кордону, потім у незаконному зберіганні вибухових речовин.

10 березня 2015 року районний суд Бєлгорода засудив Юрія Яценка до 2 років колонії-поселення. А 3 травня тамтешній обласний суд зменшив вирок до 9 місяців, які львів’янин на момент винесення судового рішення вже відсидів за ґратами.

«Юра – наш герой!», – під такі вигуки зустріли друзі Юрія Яценка з потяга. Серед тих, хто зустрічав, був і його тато. Сергій Яценко бачив сина у залі суду, але обійняти вперше за рік зміг лише тепер. Він згадує: «Я його бачив на суді, навіть не дозволяли підходити, а коли побої знімали, то лише доторкнувся до нього, навіть говорити не можна було. Він надзвичайно добре тримався. Важко було це все пережити, було важко триматись».

Натомість Юрій Яценко розповів: «Перші мої слова – я, дійсно, дуже щасливий, що я тут. Я про цей день мріяв 368 днів, останніх у своєму житті. Ще вчора зранку я прокинувся у камері СІЗО, навіть не думав, що мене так швидко відпустять, що вже сьогодні буду вдома».

24-річний львів’янин Юрій Яценко був затриманий разом із товаришем у російському місті Обоянь Курської області торік на початку травня. За словами Юрія, він приїхав до Росії у власних справах (займався продажем техніки). У цей же час у Росії затримали кількох громадян України, зокрема з Криму.

Львівського студента Юрія Яценка звинуватили у незаконному зберіганні вибухових речовин, такі ж звинувачення були висунуті іншим українцям, яких тоді затримали. Спершу Юрія утримували в установі для нелегальних мігрантів, працівники ФСБ постійно його допитували. Юрій Яценко розповівтакож:

«Основною причиною мого затримання була перевірка документів. Після того, як міліція Курська дізналась, що я зі своїм товаришем зі Львова, з України, вони повідомили ФСБ, ті до нас направили людей з відділу контррозвідки.

Нам вони одразу запропонували – «або співпраця з нами, або ми вас переслідуємо». У чому мала полягати співпраця? Ми мали публічно виступити з дискредитаційними заявами щодо України, щоб ми представилися «Правим сектором», чи що нас направила СБУ з метою ведення диверсійної діяльності.

Коли ми відмовлялись, протягом трьох днів нас били, не годували, не давали спати, допитували цілу добу. Потім ця ситуація продовжувалась, з наростаючою інтенсивністю».

Молодий чоловік зауважив, що до нього застосували тортури і чинили тиск за методами НКВС 30-х років минулого століття, про що знав раніше лише з книжок. Юрій Яценко наголосив: «Мене не зламали. Україну не зламати – це наш месидж «дорогим» спецслужбам Росії, контррозвідка Курська обіцяла мені, що тюрма мене зламає».

Про подробиці свого перебування у Росії, тортури і допити в ФСБ Юрій Яценко пообіцяв розповісти докладніше вже найближчим часом. Про це повідомило сьогодні, 8 травня, «Радіо Свобода». Раніше інтернет-видання «iPress.ua» розповіло сьогодні, 8 травня, 

«Сьогодні у Львові зустріли Юрія Яценка – студента, який пробув дев'ять місяців за ґратами в Росії. Юрій Яценко разом із ще одним українцем Богданом Яричевського були затримані 5 травня 2014 на території РФ в готелі, де вони зупинилися, за звинуваченням у незаконному перетині кордону. Яричевського депортували через три місяці, а Яценко досі незаконно утримувався на території Росії за надуманими підставами.

У Росію студенти їхали за електронікою, яку вони збиралися перепродати на території України. Юрій Яценко, щойно зійшовши з поїзда сполученням «Харків-Львів», розповів:

«Я про цей день мріяв останні 368 днів у своєму житті. Ще вчора вранці я прокинувся в камері СІЗО і не розраховував, що мене так швидко відпустять і не планував, що сьогодні я буду у Львові.

Я дуже вражений, як мене зустріла Україна. Коли я побачив наших прикордонників із синьо-жовтими стрічками на серці, я зрозумів, що їду в іншу країну.

Я поїхав у Росію з метою введення власної підприємницької діяльності зі своїм товаришем. Ми цим давно займалися. У нас там були партнери. Але нам перешкодили у цьому. Це було пов’язано із торгівлею різноманітною технікою, мобільними телефонами.

Основною причиною мого затримання була перевірка документів. Після того, як поліція РФ дізналась, що ми з України і у нас львівська прописка, вони повідомили ФСБ.

До нас відправили відділ контррозвідки ФСБ, який зробив нам пропозицію: «Або ви з нами співпрацюєте, або ми вас переслідуємо. Ми змусимо вас співпрацювати».

Від нас вимагали публічно виступити із дискредитацій ними заявами щодо України. Ми мали представитись або «Правим сектором», або, що нас скерувала СБУ з метою ведення диверсійної діяльності. Після того, як ми відмовились, протягом наступних трьох днів нас били, не давали їсти і спати, проводили цілодобові допити. Наступні декілька місяців ситуація продовжувалась із наростаючою інтенсивністю».

Юрій Яценко розповів також, що його захист вдався до тактики дипломатичного захисту і не вдавався до конфронтації із російськими спецслужбами. Він також пояснив: «Якби ми вступали в конфронтацію із спецслужбами, ця боротьба була б більш затяжною і з більшими втратами. Але, оскільки наше основне завдання було повернути мене на Україну, то дуже багато інформації, що відбувалось зі мною замовчувалось».

Юрій Яценко обіцяє згодом розповісти про все, що пережив у російській в’язниці. Він також заявив: «Завдяки вам мене визволили. Я маю моральний обов’язок перед вами розповісти про всі ці події, про тортури, про способи фізичного і психологічного тиску, який чинився на мене, про шантаж, погрози і маніпуляції зі сторони російських спецслужб».

Юрію залишилось скласти державний іспит і захистити диплом на юридичному факультеті ЛНУ імені Івана Франка. За словами батька Юрія Сергія Яценка, викладачі з розумінням поставились до ситуації і дозволили студентові захиститись пізніше».

dailylviv.com

До теми

19:08 22 жовтня 2020 р.

Творчі спілки Львівщини закликали голосувати за Силу і честь на виборах 25 жовтня

Ліга творчої інтелігенції та творчих спілок Львівщини підтримала партію "Сила і честь" на виборах до рад Львівщині та закликала голосувати за Юрія Візняка та Любомира Сопільника.

Рубрика: Політика

14:40 22 жовтня 2020 р.

Тарас Кльофа обійшов усіх у Фейсбуці, а Ігор Васюник найбільше витратився на рекламу в соцмережах

13 зі 17 кандидатів, які претендують на посаду очільника Львівської міської територіальної громади, використовують тренд політичного піару – рекламу у соціальних мережах.

Рубрика: Політика

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Чому не будують притулок для тварин у Львові

Рубрика: Ситуації і пригоди

Біорезерват "Розточчя", Страдецька гора, річка Верещиця - як врятувати?

Рубрика: Ситуації і пригоди

Гряда: свині не винні

Рубрика: Ситуації і пригоди

Податковий майдан. Версія 3.0. Львів готовий

Рубрика: Економіка

Винниківське озеро: схема крадіжки

Рубрика: Кримінал

Всі відео розділу