20:52 30 липня 2024 р.
Прага обмірковує ідею створення Українського легіону з українських біженців, які проживають у країні.
Варшава пропонує організувати військове навчання українців, які перебувають поза межами України, зокрема біженців, щоб вони могли посилити українське військо. Прага ще оцінює цю ідею. Про це повідомило Radio Prague, пише DailyLviv.com.
За повідомленнями з Польщі, до майбутнього «українського легіону» зголошуються вже сотні чи й тисячі українських добровольців. Про створення такого легіону Україна й Польща домовилися 9 липня, підписавши угоду про безпекову співпрацю.
Відповідно до документу, українські біженці в Польщі через консульські органи України добровільно запишуться до українського війська, але навчання відбудуть на території Польщі і під керівництвом польських військових. А потім, відслуживши в українському війську, зможуть повернутися назад до Польщі — принаймні, так передбачає домовленість.
Українсько-польська угода також визначає, що до «українського легіону» зможуть зголошуватися українські біженці, які живуть не лише в Польщі, а й в інших країнах, тобто потенційно і в Чехії.
Експерт із питань безпеки Олдржих Буреш, якого цитує інтернет-видання Novinky.cz, звертає увагу: «Намагання (України) змусити українців за кордоном повернутися і служити в армії великі. Легіони — точно менш суперечливий спосіб, ніж, наприклад, не видавати нові документи українцям, які живуть за кордоном».
Польсько-українська угода прямо згадує про повернення. «Польща на прохання України заохочуватиме громадян України повертатися до України для служби у Збройних силах України та інших силах безпеки й оборони», — мовиться в ній.
Схожий документ нещодавно підписала з Україною і Чехія. Але в ньому нічого немає про переконування українських біженців повертатися додому чи про легіон. При цьому, за даними Міністерства внутрішніх справ Чехії, в цій країні зареєстровано нині понад сто тисяч українських біженців, чоловіків віком від 18 до 65 років (в Україні призовний і мобілізаційний вік — від 18 до 60).
Міністр внутрішніх справ Чехії Віт Ракушан іще раніше заявляв, що примусового повернення українців із Чехії не буде. «Доки буде діяти тимчасовий захист, ми не будемо мати правового інструменту, щоб видворяти цих людей і посилати їх назад до України», — сказав він. Виключив можливість примусового повернення і міністр закордонних справ Ян Ліпавський.
А от про можливість для українських біженців добровільно, без ніякого примусу й тиску, взяти участь у «легіоні» й тим допомогти своїй батьківщині в Чехії замислюються. Про це говорила, зокрема, міністерка оборони Яна Чернохова в ефірі Чеського телебачення. «Українська громада, яка живе в Чехії, численна, навіть не зважаючи на хвилю, яка прийшла внаслідок війни. Так що це мало б сенс», — сказала вона.
«Ми хочемо продовжити навчання українських військових, то чому б нам не навчати й громадян Чехії, українців за національністю, і не створити з них якесь утворення», — додала вона.
Як сказав виданню Novinky.cz речник Міністерства оборони Чехії Карел Чапек, відомство наразі оцінює польський проєкт з практичного і правового боку. Це підтвердив і інший речник міністерства Давід Полак.
«Міністерство оборони збирає більше інформації від польської сторони про виникнення так званого «українського легіону». Коли ми зберемо цю інформацію, то зважимо можливість нашого залучення», — сказав він інтернет-виданню iDnes.cz. Полак теж нагадав, що чеські Збройні сили тим часом продовжують навчання українських військових, які для цього прибувають із України.
«На цей час ми продовжуємо відповідно до мандату, схваленого парламентом, навчання українських військових у Чехії. Цього року ми вже навчили 1700 їх. А минулого року так було навчено понад чотири тисячі українських військових», — сказав речник.
Як зазначає видання, це не означає, що в Чехії вже зібралися створювати підрозділ із українців, які живуть у цій країні. Можливо, що чеські інструктори долучаться до навчання «українського легіону», що створюється в Польщі.
Минулого року чеські інструктори навчали українців не лише в Чехії, а й на території Польщі — команди чеських саперів, військових хіміків, медиків і снайперів навчили в тій країні майже тисячу українських військовослужбовців, і місія під егідою ЄС триває й цього року.
А тим часом десятки українських чоловіків призовного й мобілізаційного віку, які за рішенням української влади втратили можливість отримувати нові паспортні документи поза межами України, протестували наприкінці минулого тижня в Празі біля українського посольства проти такого рішення. Вони звертали увагу, що такий крок Києва заганяє в незаконне перебування і «чорне» працевлаштування тисячі людей — також і тих, хто жив у Чехії задовго до початку повномасштабного російського вторгнення до України.
Але на пряме питання iDnes.cz, чи пішли б вони добровольцями в разі створення «українського легіону» і в Чехії, українські чоловіки під посольством відповідали ухильно.