Єврокомісія не перейматиметься припиненням транзиту газу через Україну
20:04 23 грудня 2024 р.
Україна вирішила не продовжувати угоду про транзит газу з росією, яка закінчується 1 січня 2025 року.
Єврокомісія не планує жодних дій щодо розширення транзиту газу через Україну, — з'ясувало Польське агентство преси (PAP). Припинення потоку з 1 січня очікується, і ЄС готовий до цього, — заявив PAP речник ЄК Улоф Ґілл у контексті візиту прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо до Кремля. Про це повідомило Польське радіо, пише DailyLviv.com.
Згідно з дописом самого Фіцо в соцмережах, прем'єр-міністр Словаччини мав обговорити постачання газу з путіним під час візиту до Москви в неділю.
Україна вирішила не продовжувати угоду про транзит газу з росією, яка закінчується 1 січня 2025 року. Очікується, що це рішення вдарить по Словаччині, яка все ще залежить від поставок газу через Україну.
Президент України, обґрунтовуючи це рішення під час візиту до Брюсселя минулого тижня, заявив, що не хоче, щоб росія й надалі заробляла мільярди на крові українських громадян. Однак він врахував можливість збереження транзиту російського газу Києвом за умови, що росія отримає гроші за його поставки лише після закінчення війни.
Своєю чергою прем'єр-міністр України Денис Шмигаль після розмови з Фіцо минулого тижня заявив, що його країна готова виконати свої зобов'язання за Угодою про асоціацію з ЄС, якщо Єврокомісія офіційно звернеться до Києва з проханням про це.
Речник Єврокомісії Улоф Гілл на запитання, чи має намір Брюссель вести такі переговори з Києвом з боку Словаччини, відповів, що призупинення транзиту газу через Україну є очікуваною ситуацією, і ЄС готовий до цього. «ЄК у співпраці з державами-членами понад рік працювала над підготовкою сценарію без транзиту російського газу через Україну з 1 січня 2025 року та забезпеченням альтернативних поставок для постраждалих держав-учасниць», – підкреслив Ґілл.
За його словами, європейська газова інфраструктура достатньо гнучка, щоб альтернативними маршрутами постачати неросійський газ до Центральної та Східної Європи. «Це було посилено значними новими потужностями імпорту СПГ з 2022 року», – сказав речник ЄК.
Відповідно до ЄК, вплив припинення транзиту через Україну на безпеку поставок до ЄС буде «обмеженим».
Колишня комісарка з енергетики Кадрі Сімсон не приховувала свого критичного ставлення до енергетичної політики словацького уряду. Вона розкритикувала деякі країни-члени за нездатність диверсифікувати свої постачання після повномасштабного нападу росії на Україну в лютому 2022 року.
Сімсон також критично оцінила альтернативне рішення щодо постачання Словаччини сировиною, яке передбачає транспортування газу через Україну по трубопроводу з Азербайджану. У зв'язку зі збільшенням пропускної здатності газотранспортної потужності південним коридором через Туреччину Баку не має можливості збільшити власні поставки через Україну. Для постачання газу до Словаччини азербайджанська компанія Socar мала б купувати газ у росії. Сімсон відкрито заявила, що ЄС не виступає за «перейменування» російського газу на азербайджанський.
Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook