Як дізнатися, який акумулятор потрібен для ДБЖ

19:02 23 травня 2023 р.

Фото до новини

Завданням ДБЖ є резервне живлення обладнання та його захист.

Окремі види обладнання потребують різного типу живлення та захисту. Це, а також різні умови висувають свої вимоги до тривалості автономного режиму роботи та деяких інших характеристик. Виходячи з цього і слід підбирати акумулятор.

Великий вибір якісних акумуляторів для ДБЖ за посиланням: https://www.bezpeka-shop.com/ua/catalog/akkumulyatory_dlya_ibp 

646c952a7b55b.webp

Типи акумуляторів для джерел безперебійного живлення

Переважно для ДБЖ використовують свинцево-кислотні батареї, хоча також і лужно-нікель-кадмієві, карбонові та літій-іонні. Через деякі специфічні параметри лужно-нікель-кадмієві та карбонові застосовують обмежено. Останнім часом набирають популярності літій-іонні акумулятори. Вони мають менші габарити, в них триваліший термін служби, більше циклів заряду-розряду. Однак поки що вони суттєво дорожчі, тому кислотно-свинцеві батареї не здають своїх позицій. На них і зупинимося докладніше.

Гелеві та АГМ-батареї

Два основних типи свинцево-кислотних акумуляторних батарей — це гелеві та АГМ. Обидва належать класу герметичних необслуговуваних з клапанним регулюванням (VRLA — Valve Regulated Lead Acid). Вони дуже зручні для експлуатації, все, що потрібно — це періодична їхня заміна. Ці типи акумуляторів близькі за своїми характеристиками, тому взагалі-то взаємозамінні. Проте є низка особливостей, важливих для певних умов.

  • АГМ (AGM, Absorbent Glass Mat) — являють собою пористі мати зі скловолокна, просочені рідким електролітом.
  • Гелеві (GEL, Gelled Electrolite) — замість рідкого електроліту використовують гелеподібний.

Як технологія АГМ, так і технологія гелю дають можливість коректної роботи батареї незалежно від положення. Обидва типи нечутливі до потрапляння вологи на корпус, оскільки герметичні, але обидва чутливі до зовнішньої температури. Їхній робочий діапазон становить 0–40 ⁰С, а те, що виходить за його межі, скорочує термін експлуатації (якщо потрібний більший діапазон, краще використовувати лужні нікель-кадмієві батареї).

Відмінності:

  • Ціна. АГМ-акумулятори порівнянних параметрів дешевші, ніж гелеві.
  • Якість зарядної напруги. Гелеві більш чутливі до зарядної напруги та її стабільності, тому якщо вона не надто якісна, варто віддати перевагу АГМ.
  • Стійкість до глибокого розряду. Вона вища у гелевих акумуляторів, АГМ погано переносять глибокий розряд і загалом розраховані на меншу кількість циклів заряду-розряду: 200–400 у АГМ порівняно з 400–700 у гелевих.
  • Високі струми. Гелеві більш чутливі до них, ніж АГМ.

Таким чином, акумулятори гелю краще для роботи з малими струмами та стабільною напругою в тривалому автономному режимі. АГМ підходять для короткої роботи в умовах високого навантаження і зарядної напруги низької якості.

Щодо ресурсу, то він залежить не лише від виду батареї, а й від якості матеріалів. АГМ-акумулятори, виготовлені з високоякісних матеріалів, за кількістю циклів заряду-розряду майже не поступаються гелевим, однак ціна їх у такому випадку практично така ж.

646c952a933cf.webp

Потужність та місткість

Крім типу акумулятора, при виборі слід враховувати такі важливі параметри, як-от потужність та місткість.

Щоб розрахувати потрібну потужність, слід знати суму потужності всього обладнання, яке під’єднуватиметься до ДБЖ. До цієї суми додають щонайменше 20% запасу, а краще 30%. Врахувати потрібно й пускові струми, вони можуть збільшити номінальну потужність акумулятора удвічі-втричі.

Місткість характеризує час автономної роботи батареї при певному навантаженні. Для більшості побутових ДБЖ достатньо 10–15 хвилин, щоб зберегти дані та безпечно від’єднатись від мережі. Велика місткість потрібна, якщо обладнання має продовжувати роботу в автономному режимі. Однак місткість батареї обмежена її розмірами, а вони — розмірами ДБЖ. Збільшити загальну місткість ДБЖ можна, під'єднавши додатковий акумулятор або кілька, якщо цим передбачена його конструкція. У цьому випадку резервні акумулятори мають мати такі ж параметри, як основний.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Твітері або Facebook

 

Останні новини