У львівській військовій академії припинили купувати хот-доги (відео)

14:10 21 вересня 2015 р.

Фото до новини


Фото: asv.gov.ua

У вищому навчальному закладі сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного стартував пілотний проект реформи харчування військових.

«Перше», «друге» і …компот – асортимент страв у армійських їдальнях до знедавна не вирізнявся плюралізмом. У каструлях та полумисках царював зашкарублий «совок» у вигляді, м’яко кажучи, не смачних каш, супів та сумнівного вигляду м’ясне», – нагадали сьогодні, 21 вересня, у львівському регіональному медіа-центрі міністерства оборони України, де також розповіли:

«Змащений маслом кусень сірого хліба і посипаний зверху цукор цілі покоління захисників Вітчизни йменували не інакше, як «солдатським пляцком». Так би, можливо, тривало й надалі: їжа в армійських казанках є, а от те, який її ґатунок, смакові якості та повнота порцій залишалась поза увагою.

За останній рік в армії змінилось буквально усе.  Дійшли руки й до кардинальних реформ армійського харчування. Якщо усе вдасться, українські військові більше не будуть заздрити стравосписам їдалень армій країн НАТО. Організатори експерименту запевняють, що буде не гірше, а може, навіть і краще.

Перші, хто відчув на собі позитивні зміни – курсанти та офіцери Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного у Львові, та військовослужбовці ще двох військових частин: берегової бази ВМС України та флагмана українського військового флоту фрегата «Гетьман Сагайдачний». Зі 16 вересня близько трьох тисяч людей у погонах стали частиною експерименту з організації харчування у військових їдальнях, метою якого є визначення можливості запровадження системи організації харчування військовослужбовців за стандартами, наближеними до стандартів армій провідних країн світу.

Організувати експеримент було досить не просто. Шлях смаколиків до солдатського казанка пролягав крізь бюрократичні перепони. Подолати «стіну» морально застарілих нормативних актів було не легше, ніж витримати багатогодинний запеклий бій.

Справа в тім, що зараз всі бійці Збройних Сил України харчуються відповідно до продуктових норм, прописаних в постанові КМУ № 426 від 2002 року. Востаннє зміни до нього вносилис майже 10 років тому.

Відповідно до цієї постанови солдати щодня повинні отримувати одну і ту ж кількість одних і тих же продуктів, приблизно 30-40 найменувань інгридієнтів. Оскільки ці продукти закуповуються постачальниками послуги, і слабо контролюються при потраплянні в частину, то якість цих продуктів залишає бажати кращого.

А вже, якщо врахувати, що готують ці продукти кухарі, які працюють у постачальника, і яким байдуже що там і як у них готується. Є, звичайно, і винятки, але все одно процес завжди залежить від сумління тієї чи іншої людини.

При цьому, вплив з боку армії на цей процес не дуже значний. До того ж, за багато років знищення армії, їдальні і кухні подекуди забезпечені не те що нормальним сучасним обладнанням, а й простими м’ясорубками.

А якщо воно і є, то обладнання належить постачальнику послуги. І якщо постачальник йде з цієї частини – він просто демонтує і забирає своє обладнання.

Як працює експеримент на прикладі Львова: передусім, розробили каталог продуктів, не прив’язаного до прописаних постановою КМУ норм харчування. Новітній каталог складається з 248 позицій продуктів. Там є і йогурти, і банани, і м’ясо-ковбасна продукція і, навіть, заморожена спаржа.

У каталозі є два показники – вартість за добу, і калорійність. Тобто, це спеціально розроблена комп’ютерна програма, в якій начальник продовольчої служби формує меню (рецептура, технологічні карти приготування, калорійність і т.д. теж там є). Він зобов’язаний вибрати певну кількість калорій, він зобов’язаний замовити перше-друге-салат-компот, і до того ж, він повинен зробити замовлення на певну суму з розрахунку на одну людину.

Програма не дозволить не виконати хоча би один з пунктів. Ситуація типу: на 3000 кКал можна замовити 50 мішків капусти – не пройде. Каталог просто не дасть сформувати заявку на привіз продуктів. Якщо ми сьогодні їмо дешеву ячневу кашу, і малокалорійні курку з овочевим супом, то доведеться добирати суму і калорії, наприклад, ковбасою або сиром.

Потім, була розроблена електронна «стройова», себто контрольно-облікова система. Для того щоб стати на облік харчування, тепер буде достатньо просто провести своєю індивідуальною карткою по сканеру в їдальні.

І кожен день у нас буде розуміння скільки саме людей сьогодні їли, що дозволить уникнути чарівних ситуацій, коли по паперах в стройовій 140 чоловік, а в реаліях – 600. Зараз відбувається відточування процесу вже безпосередньо у фізичному виконанні на місцях: встановлення обладнання, занесення в програму даних. Повноцінно вона почне працювати через тиждень.

Третя складова процесу – електронний склад. У цій програмі облік: скільки чого куди з продуктів прийнято-видано, і коли саме це відбулось. Продукти Міністерство оборони закупило само.

Але не 100 тонн крупи, 100 тонн м’яса, а можливість у рамках певної суми замовляти у постачальника будь-яке найменування з каталогу. Підвіз продуктів постачальником - раз на сім днів, швидкопсувні продукти: раз на один-три дні.

Кухарів і обслуговуючий персонал набрали в штати частин - частина військових, частина цивільних. Тепер кухарі і обслуговуючий персонал – безпосередні підлеглі начальника продовольчої служби військової частини. Відповідно відповідальність та санкції за погано виконану роботу накладатиме він.

І, в підсумку, вдається зекономити. В середньому, фірми, які забезпечували харчування у військових частинах,отримували за послугу 60 гривень із розрахунку на одну особу. В цю суму входила вартість продуктів, їх приготування та, власне, чистий прибуток фірми.

У рамках експерименту вартість продуктів – 58 гривень. А послуга з приготування і закупівлі – власна. Вона, опосередковано, також оплачується, але у рамках чисельності та внутрішніх витрат ЗС України.

Скептики говорять: «А якщо усі військовослужбовці на обід обиратимуть один вид страв, то чи вистачить усім? І що, власне, робити з іншими, вже приготовленими стравами?Як вгадати, скільки осіб вибере той чи інший набір страв?І що робити із залишком?».

Організатори експерименту зазначають, що у цьому їм допоміг досвід турецьких готелів із системою харчування «олл-інклюзів». Проведення експерименту консультували ресторатори, які давно навчились вирішувати цю проблему – вивчення попиту і смаків.

Додамо, що у перші дні експерименту вже є зміни. До прикладу, у кафе на території Академії щодня продавали понад 200 «хот-догів». За добу після початку експерименту продаж булок із сосисками впав до «0».

Про це повідомили сьогодні, 21 вересня, на сайті львівського регіонального медіа-центру міністерства оборони України.

Як інформував «ЩЛ», у Львові стартував пілотний проект реформи харчування військових.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів