Написаний латиною оцифрований рукопис Івана Франка виклали у вільний доступ

16:37 9 лютого 2024 р.

Фото до новини

Франко написав реферат 1877 року під час навчання в університеті.

Про це інформує пресслужба ЛОВА, пише DailyLviv.com.

Державний архів Львівської області відсканував і завантажив на сайт у відкритий доступ документ, який власноруч написав Іван Франко. Це його студентська наукова робота латиною «Про Лукіана і його сучасність», яку він написав 1877 року під час навчання у Львівському університеті імені Яна Казимира (тепер – ЛНУ ім. Івана Франка).

Скан рукопису містить 17 сторінок, написаних чорним чорнилом від руки у зошиті і —  правки олівцем. На першій сторінці рукопису зазначена повна назва реферату «Лукіан і його епоха, як він її описав у своїх творах, зокрема в «Розмовах богів», «Розмовах у царстві мертвих» і у «Морських розмовах» з використанням також інших творів. Написав Іван Франко.

Кандидат історичних наук Василь Кислий розповідає, що Іван Франко писав цей реферат під керівництвом професора класичної філології Людвіка Цвіклінського, у якого він слухав курси «Старожитності грецькі», «Пояснення “Одіссеї” Гомера» та брав участь у грецькому семінарі.

«У цій праці Франко крізь призму творів давньогрецького сатирика аналізує історію суспільної думки і побуту у східних провінціях Римської імперії у ІІ столітті нашої ери, показує кризу рабовласницького ладу у всіх його проявах. Давньогрецький сатирик Лукіан (близько 120 – після 180 рр. н. е.) у своїх творах висміював тодішню дійсність, жадобу до багатства, оспівував поміркованість і аскетизм, співпереживав бідним. Ця студентська робота ніби стала лейтмотивом усього подальшого творчого шляху Івана Франка», – пише Василь Кислий.

Весь відсканований текст роботи можна переглянути тут.

Нагадаємо, Іван Франко вступив на філософський факультет Львівського університету у 1875 році, де вивчав класичну філологію та українську мову і літературу. Того ж року, коли Франко написав цю наукову роботу, австрійська влада ув’язнила його за громадсько-політичну діяльність, йому довелось перервати навчання. Але він повернувся в університет в 1878 році і загалом прослухав у Львові 7 семестрів. Повну вищу освіту завершив 1891 року у Чернівецькому університеті.

Архів Львівської області перший в Україні серед обласних почав оцифровувати документи і викладати їх у відкритий доступ. Нині там зберігається близько 2 млн 700 тисяч документів.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів