У семи країнах почали перші в світі випробування на пацієнтах вакцини проти раку легенів
00:17 24 серпня 2024 р.
Перший пацієнт у Великій Британії отримав дозу ін'єкції, призначену для знищення найпоширенішої форми раку легенів – і запобігання його повторного розвитку
Про це повідомляє The Guardian, пише DailyLviv.com.
Лікарі почали випробування першої у світі мРНК-вакцини проти раку легенів на пацієнтах, оскільки експерти визнали її «новаторський» потенціал для порятунку тисяч життів.
Рак легенів є основною причиною смертності від раку у світі. Щороку від нього помирає приблизно 1,8 мільйона людей. Особливо низькі показники виживання у пацієнтів зі запущеними формами захворювання.
Зараз експерти випробовують новий ін’єкційний метод, який змушує організм виявляти та вбивати ракові клітини, а потім запобігає їх поверненню. Відома як BNT116 і виготовлена компанією BioNTech, вакцина призначена для лікування недрібноклітинного раку легенів (НДРЛ), найпоширенішої форми захворювання.
Клінічне випробування фази 1, перше дослідження BNT116 на людях, було розпочато в 34 дослідницьких центрах у семи країнах: Великобританії, США, Німеччині, Угорщині, Польщі, Іспанії та Туреччині.
У Сполученому Королівстві є шість пунктів, розташованих в Англії та Уельсі, у вівторок перший пацієнт у Великобританії отримав першу дозу вакцини.
Загалом близько 130 пацієнтів – від ранньої до останньої стадії захворювання чи рецидиву раку – будуть зареєстровані для проведення ін'єкції разом з імунотерапією. Близько 20 буде з Великобританії.
Укол використовує месенджерну РНК (мРНК), подібну до вакцин проти Covid-19, і працює, представляючи імунній системі онкомаркери з НМРЛ, щоб підготувати організм для боротьби з раковими клітинами, які експресують ці маркери.
Мета полягає в тому, щоб посилити імунну відповідь людини на рак, залишаючи здорові клітини недоторканими, на відміну від хімієтерапії.
«Зараз ми вступаємо в цю дуже захопливу нову еру клінічних випробувань імунотерапії на основі мРНК для вивчення лікування раку легенів», — сказав професор Сіоу Мін Лі, консультант-онколог з лікарень університетського коледжу Лондона.
«Це просто ввести, і ви можете вибрати специфічні антигени в раковій клітині, а потім націлити їх. Ця технологія є наступним великим етапом лікування раку».
67-річний Януш Рач з Лондона був першою людиною, яка отримала вакцину у Великобританії. У травні йому поставили діагноз, і незабаром після цього він почав хімієтерапія та променеву терапію.
Вчений, який спеціалізується на ШІ, сказав, що його професія надихнула його взяти участь у дослідженні. «Я теж науковець і розумію, що прогрес науки — особливо в медицині — полягає в тому, що люди погоджуються брати участь у таких дослідженнях», — сказав він.
Він додав: «Це було б дуже корисно для мене, тому що це нова методологія, недоступна для інших пацієнтів, яка може допомогти мені позбутися раку.
«А також я можу бути частиною команди, яка зможе надати докази концепції цієї нової методології, і чим швидше вона буде впроваджена в усьому світі, тим більше людей буде врятовано».
Рац отримав шість послідовних ін’єкцій з інтервалом у п’ять хвилин протягом 30 хвилин у Національному інституті досліджень охорони здоров’я UCLH Clinical Research Facility у вівторок.
Кожен укол містив різні ланцюги РНК. Він отримуватиме вакцину щотижня протягом шести тижнів поспіль, а потім кожні три тижні протягом 54 тижнів.
Лі сказав: «Ми сподіваємося, що додавання цього додаткового лікування зупинить повернення раку, тому що у хворих на рак легенів, навіть після операції та опромінення, він повертається через багато часу».
Він додав: «Я займаюся дослідженнями раку легенів уже 40 років. Коли я починав у 1990-х роках, ніхто не вірив, що хімієтерапія діє.
«Тепер ми знаємо, що близько 20-30% [пацієнтів] залишаються живими на стадії 4 за допомогою імунотерапії, і тепер ми хочемо покращити рівень виживання. Тож сподіваюся, що ця мРНК-вакцина, на додаток до імунотерапії, може дати додатковий імпульс.
«Ми сподіваємося перейти до фази 2, фази 3, а потім сподіваємося, що це стане стандартом лікування в усьому світі та врятує багато пацієнтів з раком легенів».
Лорд Валланс, міністр науки, привітав початок випробування вакцини проти раку легенів. «Цей підхід може врятувати життя тисячам людей, у яких щороку діагностують рак легенів», — сказав він. «Ми підтримуємо наших дослідників, щоб вони й надалі залишалися невід’ємною частиною проектів, які створюють новаторські методи лікування, як цей».
Рац сподівається, що після завершення лікування він зможе повернутися до бігу та досягти мети свого життя: подолати Лондонський марафон.
Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook