За п’ять років можемо її не впізнати: львівський мовознавець розповів, що засмічує українську мову

19:24 9 листопада 2020 р.

Фото до новини

23 роки поспіль 9 листопада в Україні відзначають День української писемності та мови. Львівський мовознавець, дослідник Тарас Береза розповів про тенденції у мовному середовищі Львівщини та порадив, що читати, аби плекати власну українську.

Про це інформує пресслужба ЛОДА, пише Dailylviv.

Тарас Береза - автор книг-словників «Скажи мені українською», «Слова, що нас збагачують», «Гарна мова – одним словом». Львівська облдержадміністрація підтримує праці мовознавця в межах проекту «Найкращі книги Львівщини».

«На жаль, люди фактично перестали задумуватися над тим, як вони говорять, - розповідає Тарас Береза. - Все рідше дбають про чистоту мови. Попри багатство української мови, сьогодні у ній дуже багато зайвого. З одного боку, мову засмічують російським – це суржик, кальки, покручі. Інша негативна тенденція - англізми. Проблема в тому, що вони настільки легко просочуються у наше побутове спілкування, що за 5 років ми можемо не впізнати українську мову. Це буде мішанка з трьох мов – української, російської та англійської».

Щодо англізмів, то найпоширенішими, вважає мовознавець, є такі слова, як дедлайн, фідбек, коворкінг, стрім, таймменеджмент, хайп, тренд, бренд, ментор, коуч, лайфхак. Їх здебільшого використовують молоді люди, віком до 30-ти років.

«Англізми потрапляють у побут зокрема із соціальних мереж. Це спільноти, де здебільшого перебуває молодь. Відтак з онлайн спілкування чужомовні слова «перебігають» у живе спілкування, - каже Береза. - Всі ці чужомовні слова треба старатися замінювати українськими синонімами. Бо з часом вони так міцно вкоріняться, що буде важко зрозуміти, де правдиве українське. До прикладу, слово «мотивація» можна замінити українським відповідником «заохота», «фандрейзінг» – «спільнокошт», «інтернет» - «всемережжя». Чимало слів, якими можна замінити чужі відповідники, люди сприймають, як архаїзми, тому неохоче їх використовують, розповів дослідник. Попри те, це потрібно робити, якщо ми хочемо зберегти самобутність і красу рідної мови.

Для тих, хто прагне вдосконалювати українську, мовознавець радить такі книги: «Антисуржик» Олександри Сербенської, «Культура слова» Олександра Пономарева.

Каже, свою мову можна удосконалювати, читаючи і художню літературу, зокрема праці Василя Шкляра, Мирослава Дочинця та інших авторів. Зазначимо, що цьогоріч в межах реалізації конкурсу «Кращі книги Львівщини» департамент внутрішньої та інформаційної політики Львівської ОДА закупив сотню примірників словника Тараса Берези «Скажи мені українською». Їх передадуть для установ сфери культури і науки, культурно-просвітницьких товариств, українським громадам за кордоном, громадським організаціям області та іншим установам.

Сьогодні ж автор завершує роботу над словником синонімів. Праця матиме назву «А як кажуть у вас? Словник мовного розмаїття». Вийде з друку у листопаді.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів