«Викрадення Європи» Ярослава Мотики встановлять у Стрийському парку

13:53 25 вересня 2024 р.

Фото до новини

У Львові ветерани війни разом з відомими скульпторами ліпитимуть скульптуру «Викрадення Європи» відомого львівського митця Ярослава Мотики.

Про це повідомила пресслужба ЛМР, пише DailyLviv.com.

Ярослав Мотика багато років мріяв поставити у Стрийському парку ще одна свою роботу з міфічною тематикою «Викрадення Європи» (окрім скульптури русинки «Лілея», яка стоїть посеред озера з лебедями). Митець довго працював над ескізом роботи, вдосконалював його. Минулого року він створив маленьку скульптуру, яка є прототипом великої і вже почав її виготовляти. Створювати скульптуру Мотиці допомагають ще двоє львівських скульпторів – Володимир Семків і Денис Шиманський. А також до процесу залучені військові, які проходять реабілітацію у центрі UNBROKEN (НЕЗЛАМНІ) в межах програми UNBROKEN Art.  

«Це велика робота. Моїх сил вже трошки замало, тому попросив колег-скульпторів допомагати її ліпити і ми разом творимо ту скульптуру, яка стоятиме у Стрийському парку. Але це буде не просто скульптура, а фонтан! З пащі бика буде литися вода, яка буде стікати по скульптурі, таким чином вона буде виблискувати різними переливами», – каже Ярослав Мотика.

Читайте також: Найбільший резонанс серед скульптур, виставлених у Стрийському парку, викликала Впевнена

Викрадення Європи – це міфологічна історія. У грецькій міфології Європа була фінікійською принцесою, дочкою фінікійського царя, яку бог грому Зевс, перетворившись на бика із золотими рогами, викрав і вивіз на острів Крит. Цей міф став улюбленим сюжетом багатьох митців, і Ярослав Мотика не став винятком. Львівський митець вклав у цей сюжет свій символізм. В його творі бик уособлює чоловічу силу, а дівчина, відповідно, – жіночу. Поєднання тих двох сил, чоловічого і жіночого начала, створює життя - продовження людського роду.  

Спочатку Ярослав Мотика зробив декілька маленьких версій скульптури, з яких було обрано одну - основу для великого об'єкту. Скульптори Володимир Семків і Денис Шиманський зварили металевий каркас, зробили базу з пінопласту і зараз ця конструкція оббивається глиною. Потім з цієї скульптури зроблять гіпсову основу, з якої будуть виливати вже кінцевий бетонний мистецький твір, який і стоятиме у парку. 

Вчора скульптуру допомагали ліпити 6 пацієнтів реабілітаційного центру UNBROKEN. Серед них – Олексій, який втратив ногу внаслідок військових дій.

«Мені було цікаво спробувати ліплення, бо це щось нове. Ніколи раніше не бачив, як створюються скульптури, було цікаво побачити, спробувати себе у ролі митця, хоч я й максимально не творча людина. На цьому етапі це досить брудна робота, все довкола в глині, але військові бруду не бояться», – ділиться враження ветеран.

Важливо, що ліплення – це не лише гарне проведення часу, а й арттерапія для людей, які пройшли через жахи війни. Психологиня та арттерапевтка реабілітаційного центру UNBROKEN Міра Бодаковська залучає ветеранів війни до різних мистецьких практик, які допомагають їм зцілитись і пропрацювати травму.  

«Травма не має слів. Нам дуже важко висловити пережитий досвід словами. В таких випадках на допомогу приходить мистецтво. За допомогою творчості під час творення чогось ми можемо виразити свої переживання, свій досвід і трансформувати їх.

Глинотерапія – це дуже глибинний і сильний метод реабілітації військових. Це про тактильність, яка заземляє і знижує тривожність; про дрібну моторику, яка через нейропластичність допомагає мозку після контузій; про проживання складних емоцій, бо глину легко контролювати, а це трансформується у контролювання власного емоційного стану; про медитативний процес і про спільноту, яка разом щось творить, бо травма дуже потребує співучасті», – пояснила Міра Бодаковська.

Спільне творення паркової скульптури є першим великим проєктом UNBROKEN Art, результати якого за кілька місяців зможе побачити кожен мешканець і гість Львова у Стрийському парку.

Біографічна довідка 

Ярослав Миколайович Мотика – легендарний український скульптор, лауреат державної премії імені Тараса Шевченка 1972 року. Автор численних монументальних скульптур, камерної пластики, віршів та графіки. Учасник виставок в Україні й за кордоном. 

Відомі його пам'ятники, тесані з каменю – полковнику Євгену Коновальцю у місті Жовква на Львівщині, пам'ятник Маркіяну Шашкевичу в селі Нестаничі Радехівського району. Мадонна з дитиною, Ісус Христос - мислитель, портрет художника Шатківського, Покрова Божої Матері – ці роботи зберігаються в Музеї сучасного мистецтва в Києві та приватних колекціях в Україні й за кордоном. 

Працює і в галузі меморіальної скульптури. Його твори увічнюють пам'ять про відомих діячів культури на Личаківському та Байковому цвинтарях Львова та Києва.

Окрім монументальних робіт, створює галерею портретів відомих українців: погруддя Тараса Шевченка, Івана Франка, Михайла Грушевського, Григорія Сковороди, Ліни Костенко, Івана Марчука, Бориса Возницького та інших.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів