Влодка Кауфмана і Тараса Прохаська – на здобуття Шевченківської премії

15:59 16 січня 2020 р.

  • 0

Інститут стратегії культури висунув на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка митця Влодка Кауфмана з проєктом «Бесіда» (номінація «Візуальне мистецтво»), а Мистецька рада «Діалог» – Тараса Прохаська зі збіркою есеїв «Так, але…» («Література»).

Проєкт «Бесіда» — це тисячі зображень воїнів, які художник створює з 2014 року — від початку війни на сході України. Зображення узагальненого обличчя чоловіка у касці з’являються у різних масштабах та на різних матеріалах, що мають стосунок до автора, його життя: це нотатки, поштові марки, клапті паперу.

«Бесіда» для художника — «це розмірковування про те, чим є війна, що таке армія, наскільки я маю правдиву інформацію, від кого вона надходить, наскільки я можу довіряти тому, що чую».Це спроба «уникнути стану звикання до війни» і нагадати, що вона не абстрактна. Це діалог — із воїном, зі собою, зі світом. Роботи в рамках проєкту були експоновані у Львові 2017 року. А зараз (до лютого) виставка «Бесіда» триває у США, в Українському музеї у Нью-Йорку.

«Цей проект не має дати завершення, себто вона відкрита – коли завершиться війна, тоді і «завершиться» твір. В такому вигляді «Бесіда», окрім авторського переживання, є і графікою, і живописом, і перфомансом одночасно,» — пише культуролог, дослідник Центру міської історії, доцент кафедри культурології УКУ Богдан Шумилович, характеризуючи «Бесіду».

Загалом у номінації «Візуальне мистецтво» на ранок 16 січня на сайті Шевченківського комітету представлено 10 проєктів / циклів робіт, які подано на здобуття премії.

Збірку есеїв «Так, але…» Тараса Прохаська (Meridian Czernowitz, 2019) на здобуття премії представила Мистецька рада «Діалог». У представленні читаємо, чому ці тексти і «про тебе»:

«Проза Тараса Прохаська вже давно є важливим феноменом сучасної української літератури. Кожна книжка автора викликає відчуття, ніби він пише про тебе — твою власну історію, пам'ять, твій ландшафт і використовує слова, які б ти сам міг написати або промовити саме у цьому місці.

За оповідями про «малих» і «простих» людей Прохасько ховає неабиякий філософський зміст, адже пише насправді про потребу споглядання за цим світом…».

За результатами першого конкурсного туру в літературній номінації — понад 25 позицій. 

Є й інші митці зі Львова або представлені львівськими інституціями культури — більше на сайті Шевченківського комітету http://www.knpu.gov.ua/ у рубриці «Список поданих творів».

Шевченківську премію — найвищу в Україні творча відзнаку за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва — вручають у 6-ти номінаціях: література; публіцистика, журналістика; музичне мистецтво; театральне мистецтво; кіномистецтво; візуальне мистецтво. Цьогоріч, за рішенням Комітету з Національної премії ім. Т.Шевченка, термін подання творів на здобуття премії було продовжено, додатковий прийом документів завершився 15 січня.

 

Коментарі(0)

До теми

15:50 24 березня 2020 р.

«Антиконцерт» у Львові збиратиме кошти на протидію коронавірусу

Львівська компанія «Gastroli.ua», яка займається організацією концертів та продажем квитків на концерти, фестивалі, театральні вистави та інші події, у часи карантину в Україні ініціює «Антиконцерт», кошти з проданих квитків на який спрямують для боротьби з коронавірусом.

Рубрика: Культура

20:14 22 березня 2020 р.

Волонтери погасили марку «Домівки», яку Львів збудував біля лінії фронту

Сьогодні, 22 березня, керівник доброчинного проєкту «Тризуб Дентал», капітан запасу Ігор Ященко та волонтер Василь Мезенцев погасили марки, які були випущені з нагоди офіційного відкриття «Домівки» – міжконфесійного духовного осередку для захисників України (церкви святої Анни) в Карлівці у Донецькій області. За 18 кілометрів від лінії фронту.

Рубрика: Культура

13:32 22 березня 2020 р.

COVID-19 почався з Італії?

Коронавірус міг з'явитися в Італії ще до китайської спалаху.

Рубрика: Культура