У Львові – виставка старовинних хрестів «Знамення і образи віри»

23:00 19 грудня 2013 р.

Фото до новини


Фото: Gazeta.ua

Перлини народного сакрального образотворчого мистецтва XVI-XX століть експонуватимуть у музеї історії релігії до 31 грудня.

Це п'ята виставка із циклу «Різдвяні зустрічі», створена спільно з Музеєм сакрального мистецтва Львівської Архієпархії УГКЦ імені отця Антона Петрушевича. Тема експозиції – хрест як знамення і образ віри.

Представлені речі – творіння майстрів XVI-XX ст. Усі хрести, ікони зібрані і врятовані директором Музею сакрального мистецтва єрм. Севастіяном Дмитрухом та та його помічниками. Частина експонатів – із збірки Музею історії релігії.

«Речові християнські символи поділяються на знамення або знаки і образи. Знамення передають духовне значення Божественних і небесних істин і явищ, не зображаючи їх безпосередньо. Перше знамення – Хрест, що повинен нагадувати про розп'яття, але немає зображення Розп'яття. Такий Хрест ми бачимо на куполах храмів, богослужбовому посуді, одязі, просфорах, на мітрах, архирейських, митрополичих і патріарших головних уборах, на архирейських посохах, в орнаментах стінного та іконного розпису, на богослужебних книгах, на церковних орденських знаках. Хрест із зображенням Ісуса Христа – це образ», – каже куратор виставки Руслана Бубряк.

На виставці презентують колекції ручних хрестів, процесійних, напрестольних, настінних, ковані хрести з куполів знищених церков. Експонуються ікони, картини на полотні, сюжет яких Хрест і Розп'яття.

Найстаріший Хрест із розп'яттям датований 16 століттям, якого врятували у церкві на Львівщині. Вражає також двостороннє дерев'яне розп'яття, науковці вважають барельєфом. Його створив невідомий майстер з Львівщини.

Про це інформує сьогодні, 19 грудня, «Gazeta.ua». Натомість «День» про цю ж виставку повідомляє в четвер таке:

«Напередодні свята Різдва Христового Львівський музей історії релігії спільно з Музеєм сакрального мистецтва імені отця Антона Петрушевича представив виставку «Знамення і образи віри». У рамках циклу «Різдвяні зустрічі» шанувальники сакрального мистецтва  мають можливість ознайомитися з унікальними речами численної збірки монахів-студитів «Студіон».

Темою цьогорічної експозиції є хрест – символ Ісуса Христа, його розп'яття і його слави. Куратор виставки – завідувач виставкового відділу ЛМІР Руслана Бубряк. Про це «Дню» повідомила завідувач відділу ЛМІР Ірина Цебенко.

На виставці представлені ручні хрести, процесійні, напрестольні, надбанні (ковані хрести з куполів знищених церков). Поряд – ікони, картини на полотні і дереві, феретрони (виносні ікони), на яких зображено Спасителя, є сюжети розп’яття.

Всі представлені в експозиції речі – неперевершене творіння людських рук XVI-XX ст. ст. – зібрані і врятовані невтомними стараннями голови комісії сакрального мистецтва Львівської архієпархії УГКЦ  отця Севастіяна та його помічників.

Експозиція «Знамення і образи віри» завершує святкування 1025-річчя хрещення Київської Руси у Львівському  музеї  історії релігії (пл. Музейна, 1).Виставку можна оглянути до 31 грудня.

Як повідомляв «ЩЛ», у львівській галереї «Зелена канапа» відкрито вже сьому «Різдвяну виставку», а в галереї мистецтв – виставку «Діти і дітлахи», натомість у Львівській філармонії завтра – «Різдвяний музичний дарунок».

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів