У Львові презентують художника, картини якого продали за півмільйона доларів

19:30 18 червня 2018 р.

Завтра, 19 червня, у храмі Пресвятої Євхаристії відбудеться презентація альбому «Страсті Христові» про мистецтво Василя Курилика. Книгу видано у видавництві «Апріорі» накладом в одну тисячу примірників.

Про це сьогодні, 18 червня, під час прес-конференції з нагоди презентації першої в Україні книги про мистецтво народного художника Канади, українця Василя Курилика - “Страсті Христові”, яка відбулася у Львівському прес-клубі,  повідомила докторантка Львівської національної академії мистецтв, автор книги Христина Береговська. 

За її словами, книга налічує 396 сторінок та складається з двох блоків – текстів та ілюстрацій. Вона написана чотирма мовами – українською, французькою, іспанською та англійською. Коштуватиме – 750 гривень. 

Як повідомила Почесний консул Канади у Львові Оксана Винницька, Василь Курилик мало відомий в Україні. Але в Канаді він дуже відомий. 

- Це один з тих художників, яким ми пишаємося. Його книга «Дитинство на преріях: зима, літо» - це класична література в Канаді. Вона входить до навчальної програми одиннадцяти провінцій Канади. Також його твори виставляють у будинку генерал-губернатора Канади в Оттаві. В цьому будинку відбуваються офіційні прийоми, і всі офіційні делегації фотографуються на фоні цих картин. Ім’я Василя Курилика завжди звучить під час цих зустрічей, - говорить Оксана Винницька. 

Президент Інституту екуменічних студій УКУ отець-доктор Іван Дацько нагадав, що твори Василя Курилика за радянських часів були заборонені в Україні. 

- Його хотіли використати з метою пропаганди, але він не дався. Курилик був тим, хто шукав Бога. Він вивчав свої рідні мову та культуру. Коли радянська влада дозволила йому приїхати в Україну, він відвідав рідне село. І віднайшов своє коріння. Його 160 образів від Тайної Вечері до Воскресіння – це і є справжня хресна дорога Христа, - вважає отець-доктор Іван Дацько.

Для Ненсі Курелек видатний митець назавжди є дбайливим братом.

- Наша мама змушена була працювати. Тож Василь, як він жартував, заміняв мені маму. Коли він робив уроки, то я сідала коло нього на підлозі й слухала. Коли у вихідні ми пасли корів, то він мене навчав математики. До прикладу, ми мали 30 корів, кілька корів пішло в інший бік, я повинна була порахувати скільки залишилося. Також він був першим, хто відкрив для мене світ класичної оперної музики. Він мав кілька грамофонних платівок, і ми їх слухали. Але одного разу я, бешкетуючи, ненароком сіла на них, і вони розбилися. Я плакала, а Василь мене втішав. Уже в дорослому житті я згадувала цей випадок щоразу, коли мої діти ненавмисно вчиняли якусь шкоду і не сварила їх за це, - згадує Ненсі Курелек.

І також, за її словами, Василь Курилик увесь час намагався малювати. 

- Він постійно малював. Він не любив говорити, він висловлювався в малюнках. Коли йому потрапляв до рук клаптик паперу і мав вільну хвилину, то використовував її, аби малювати, - каже сестра.  

Найвідоміші твори Василя Курилика – це 160 картин, написаних за мотивами Євангелія від Матвія. Зараз вони  зберігаються в музеї в містечку Ніагара-Фолз (Канада). За словами Христини Береговської, Василь Курилик витратив на написання цієї серії 16 років. 

-  Він почав втрачати зір. І лікарі констатували, що причина – психологічна. Психіатри намагалися йому допомогти. Він звернувся до клініки в Лондоні. І там йому запропонували пройти курс арт-терапії. В цій клініці дотепер є кімната, де виставляють твори Курилика. А сам він вирушив в Ізраїль, пройшов пішки від Єрусалима до Віфлеєму, ознайомився з усіма традиціями, познайомився з людьми. І аж тоді розпочав малювати. Впродовж 16 років він працював по 20 годин на добу, аби створити «Страсті Христові», - розповідає мистецтвознавець. 

Вона повідомила, що плекає надію – зробити виставку цих картин в Україні. Проте, зі 160 творів цього циклу експонують тільки 60. Інші потребують реставрації. 

На жаль, за життя видатний митець не зазнав багатства та слави. 

- Окремі свої картини Курилик продавав за ціною дитячих чобіт. Його «відкрив» єврей Айрон Айзек, який дав Курилику перший шматок хліба та працевлаштував у своїй галереї. Там Курилик обрамляв чужі картини. Але одного разу, коли Айзек зайшов до підвалу та побачив, що Курилик малює, то одразу ж виставив його роботи у вітрині галереї. Того ж дня їх придбали, - говорить Христина Березовська.  

В Україні також є кілька творів Василя Курилика. 

- Як не дивно, я це виявила лише два місяці тому, за третьою спробою. Я зверталася у всі музеї в Києві, мені казали: «Такого немає, що ти ся вчепила». За третім разом я зайшла у фонди у відділ «різні техніки» та знайшла три твори. Коли я сказала, що це роботи того Курилика, одна з робіт котрого була  півроку тому продана за півмільйона канадських доларів, а тиждень тому його ж маленьку картину з сюжетом, як змерзлі діти йдуть до школи, придбали за 442 тисячі доларів, то в музеї були шоковані, що вони мають таке надбання. Ще одна картина «Дух Шевченка витає на Канадою» є в музеї Шевченка. Її він подарував у 1977 році, коли тут був, - стверджує авторка книги. 

Книгу про визначного художника з Канади Василя Курилика презентують 19 червня у Львові, в храмі Пресвятої Євхаристії (Домініканський собор), о 16.00

Довідка

Курилик – єдиний митець, котрий вірш за віршем проілюстрував Страсті Христові за Євангелієм від Матея. Серія складається зi 160 творів, які сьогодні зберігають у музеї «Ніагара Фолз», Канада. Книгу публікують чотирма мовами – українською, англійською, французькою та іспанською.

Видання «Страсті Христові» є першою книгою в Україні про мистецтво Василя Курилика. Натомість в Канаді про нього написано і видано 36 книг.

Художник створив майже 10 тисяч творів живопису і графіки.

Також він є народним художником Канади, який малював перших різнонаціональних емігрантів: українців, поляків, євреїв, французів, ірландців, ескімосів. Василь Курилик - єдиний художник українського походження, твори якого постійно виставляють у резиденції Генерал-губернатора Канади – Rideau Hall. Ottawa.


Відео: Львівський прес-клуб

dailylviv.com

До теми

09:01 12 червня 2021 р.

У Львові відкрили для огляду п'ятиярусний іконостас 18 століття

У Музеї Івана-Георгія Пінзеля у Львові відкрили для огляду відреставрований іконостас з церкви Св. Трійці м. Жовкви. Іконостас є п’ятиярусним, він налічує приблизно 50 ікон, створений майстрами Жовківської школи малярства та різьби Івана Рутковича на початку XVIII ст.

Рубрика: Культура

12:21 2 червня 2021 р.

Греко-католики в Італії наступного року перейдуть на григоріанський календар

Апостольський Екзарх для вірних українців католиків візантійського обряду в Італії владика Діонісій (Ляхович) 31 травня підписав декрет Про перехід Апостольського Екзархату в Італії на григоріанський календар.

Рубрика: Культура

10:48 2 червня 2021 р.

У суботу Львовом їздитимуть батяри на роверах

У суботу, 12 червня, відбудеться сьомий ретровелопроменад «Батяри на роверах». Організатори розширили програму, і цьогоріч запрошують містян на фестиваль міської культури.

Рубрика: Культура

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Презентація проєкту «Порфирій Бажанський. Від рукопису до аудіосеріалу»

Рубрика: Культура

Рейдерське захоплення 1,5 га дороги та приватних ділянок у Давидівській ОТГ

Рубрика: Кримінал

Фортецю у Миколаєві віддають під кар'єр

Рубрика: Культура

Акція протесту малих підприємців проти компанії Інтергал-Буд

Рубрика: Економіка

Винниківське озеро: схема крадіжки

Рубрика: Кримінал

Всі відео розділу