У Львові презентували книгу про Російську імперію – очима поляка

10:36 23 вересня 2018 р.

У видавництві «Астролябія» вийшов український переклад польського фантастичного роману про заморожену країну, заморожену історію та заморожених людей.

Про це 22 вересня, під час презентації відомого науково-фантастичного роману сучасного польського письменника Яцека Дукая «Крига», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив перекладач Андрій Павлишин. 

Оригінал роману було видано ще 2007 року в Польщі. Автор отримав за нього премію Януша Зайделя (нагорода польської асоціації любителів фантастики) та премію Кошчельських, яку дають авторам за створення польської стилістики як мистецького явища. І тільки зараз цю книгу перекладено українською. 

- У романі Яцека Дукая ми маємо справу із замороженою реальністю початку 20 століття. Замороженою настільки, що застигла сама історія, політичні вподобання її персонажів, сподівання та смаки. Тож не дивно, що заморозилася і мова та звички мешканців території, ураженої кригою, - розповідає про роман перекладач. 

Як повідомив літературний критик, письменник Володимир Арєнєв, «Крига» - це історія про Російську імперію, побачена очима поляка. Тут багато стилізації під переклади російської літератури часів царської Росії. Андрій Панчишин стверджує, що в романі функціонує польська стилістика початку 19-кінця 20 століття. 

- У мові персонажів є дуже багато русизмів. Але також і слів, запозичених з німецької, французької, турецької, латинської та інших мов, якими послугувалися тоді освічені люди. Тому в перекладі я опирався на стилістику авторів епохи Винниченка та Коцюбинського. За базу я взяв словник Грінченка. Я кожне слово перевіряв за цим словником. Це – пекельна робота. А наукові терміни я перевіряв, спираючись на наукову енциклопедію 30 років, яка вийшла в Коломиї. Її писали емігранти, які втекли від більшовицького режиму зі Східної України, - розповідає перекладач Андрій Панчишин.

Сам автор, письменник Яцек Дукай, говорить, що тривалий час працював у межах раціоналізму. Його перу належать 11 романів та повістей. А також багато оповідань. За мотивами його оповідання «Катедра» знято короткометражний анімаційний фільм. А саме оповідання входить до шкільної програми. 

- Я пишу для власного задоволення. Інколи ставлю перед собою дивні та оригінальні цілі. Але в цьому я вбачаю сенс своєї творчості. Це розвиває мої амбіції та силу волі. Бо для чого робити щось, про що ми знаємо заздалегідь, що воно принесе успіх? – говорить автор. При цьому додає, що мета його роботи – не гроші. 

Яцек Дукай є автором не лише друкованих творів, а також – електронної книги.

- Це був дуже хороший експеримент. Хоча я розумів обмеження, які накладаються на текст, якщо він є тільки в електронному форматі, - каже він. 

Також письменник зізнався, що вже чотири роки працює над романом. Але роботою ще не задоволений. 

- Він мені не подобається. Я кілька разів починав його писати спочатку. Можливо, він ніколи не стане настільки досконалим, щоби мене задовольнити. А попри це я пишу інші тексти, - каже він. 

Яцек Дукай має намір передати через слово відтворення реальності Дрогобича часів Бруно Шульца. 

 


Відео: Львівський прес-клуб

dailylviv.com

До теми

10:42 9 квітня 2021 р.

Понад 8 тисяч зареєстрованих пам’яток на Львівщині мають нового культурного захисника

Архітектор та викладач Львівської політехніки Василь Петрик за результатами конкурсу очолив управління охорони об’єктів культурної спадщини департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА.

Рубрика: Культура

22:06 8 квітня 2021 р.

Володимир Одрехівський візьме участь у конкурсі на посаду ректора Академії мистецтв

Відомий український скульптор, педагог, народний художник України Володимир Одрехівський завершив п'ятирічний термін діяльності на посаді ректора Львівської національної академії мистецтв.

Рубрика: Культура

12:50 2 квітня 2021 р.

Розклад онлайн-трансляцій Великодніх Богослужінь у римо-католицьких храмах Львова

У неділю, 4 квітня, християни західного обряду святкують Великдень. Чимало святинь нашого міста також відзначатимуть Пасху у цей день. Подаємо розклад онлайн-трансляцій Великодніх Богослужінь у неділю, а також розклад Вігілії, яка розпочинається безпосередньо у суботу ввечері.

Рубрика: Культура

18:18 30 березня 2021 р.

ЛОДА врятувала кам’яницю Стеткевичів на вулиці Замарстинівській від депутатів ЛМР

Кам’яниця Стеткевичів на вул. Замарстинівській, 213 у Львові вже офіційно є щойно виявленою пам’яткою архітектури місцевого значення. Тепер відомий для Львова об’єкт, який кілька місяців намагаються знести для високоповерхової забудови, перебуває під захистом пам’яткоохоронного законодавства.

Рубрика: Культура

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Громада Сокільників проти багатоповерхівок

Рубрика: Ситуації і пригоди

Знищення МАФів і мікробізнесу під час пандемії

Рубрика: Економіка

Фортецю у Миколаєві віддають під кар'єр

Рубрика: Культура

Податковий майдан. Версія 3.0. Львів готовий

Рубрика: Економіка

Винниківське озеро: схема крадіжки

Рубрика: Кримінал

Всі відео розділу