У львівських медіа – найвищий показник гендерної чутливості: результати моніторингу в червні | Новини Львова

У львівських медіа – найвищий показник гендерної чутливості: результати моніторингу в червні

20:05 28 червня 2019 р.

  • 0

Експертна група Львівського прес-клубу у червні 2019 року проаналізувала матеріали десятьох медіа регіону – по п’ять друкованих і електронних видань (газети «Експрес», «Високий замок», «Ратуша», «Львівська пошта», «Вісті миколаївські» та сайти інформаційних агенцій «Zaxid.net», «ZIK», «Гал-інфо», «Львівський портал», «Вголос»). Загальна кількість проаналізованих матеріалів – 1784 (145 – у друкованих ЗМІ, 1639 – в онлайн-ЗМІ).

У червні в журналістських публікаціях друкованих ЗМІ жінки як експертки з’являлися у 41% випадків, що на 9% частіше, ніж у квітні 2019 року. Значно нижчий відсотковий показник присутності героїнь у публікаціях – 29 %. Однак, порівнянно з квітнем, жінок у ролі героїнь збільшилось на 4%.  Одним із чинників, який, вважаємо, вплинув на підвищення уваги до жінок-експерток й залучення жінок-героїнь, є позачергові парламентські вибори-2019, у яких, на відміну від виборів президента України, беруть участь значно більша кількість жінок – громадських діячок, активісток, волонтерок і чинних політикинь. 

Найчастіше (порівняно з чоловіками) жінки коментували теми, пов’язані зі сферами розваг (67%) та медицини (65%), дещо нижчий відсоток у публікаціях про культуру (42%) та інші теми (44%), серед яких – індустрія моди, надзвичайні ситуації, де жінки займають посаду речниці, ведення домашнього господарства тощо. Рівнозначно думка жінок цікавила у рубриках політики та освіти/науки (відповідно до кожної 29%). Лише у 10% випадків жінки коментували теми економіки та бізнесу. Абсолютно не представлені жінки у ролі експерток в темах спорту, війни та волонтерства (0%).

Щодо жінок-героїнь, то у 100% вони присутні у матеріалах про освіту/науку та волонтерство. Також доволі часто про жінок писали, висвітлюючи тему медицини (57%), розважальної індустрії (43%). Значно нижчі відсоткові показники зауважено у публікаціях про культуру (32%), політику (27%), громадсько-суспільні та правові теми (27%) та спорту (23%). У темах економіки-бізнесу та війни в друкованих виданнях жінки як героїні не представлені (0%). 

У співвідношенні жінки-чоловіки у ролі експерток/експертів чоловіки все ж лідирують. Значний дисбаланс зафіксовіано у газеті “Ратуша” (4,3 раза на користь чоловіків). У 2 рази частіше чоловіки як експерти виступали у газеті “Львівська пошта”. В інших друкованих виданнях пропорції в середньому 1,3:1 - “Вісті миколаївські” - 1,6, “Високий Замок” - 1,3, “Експрес” - 1,1.

У львівських інтернет-виданнях, відсоток експерток і героїнь порівняно з квітнем помітно зріс: по 30% у червні і 20%, 18% у квітні. У ролі екперток жінки повністю лідирують в темі волонтерства (100%). Також часто думку жінок запитували, пишучи про освіту (54%), медицину (45%), культуру (37%), економіку/бізнесу (33%), менше – про політику та розваги (по 25%), на інші теми (24%). Знову ж невисокі (однак, більші, ніж у друкованих виданнях) показники у матеріалах на спортивну та воєнну тематики (відповідно, 17% і 14%).

 Найвищий показник присутності у журналістських публікаціях жінок як героїнь простежується у розважальній (86%) та медичній (50%) тематиках, найнижчий – у темах освіти/науки та війни (по 8%).

Однозначно, у львівських інтернет-виданнях першість у експертних оцінках, і як герої матеріалів, отримують чоловіки. Лідером дисбалансу серед експерток/експертів на користь останніх виступає інформаційне агентство “ЗІК” (більше у 3,1 раза); серед героїнь/героїв також на користь останніх пише онлайн-видання “Гал-інфо” - у 3 рази. У всіх інших інтернет-виданнях похибка на користь чоловіків як експертів, і як героїв матеріалів коливається у співвідношенні відповідно 2,2:1 (Zaxid.net – 2,7; Вголос — 2,3; Львівський портал — 2,1; Гал-інфо - 2) і 2,3:1 ( Львівський портал — 2,8; Zaxid.net — 2,5; ЗІК — 2; Вголос — 1,9).

 У червні 2019 зафіксована тенденція до збільшення використання фемінітивів у публікаціях як у друкованих (79%, що на 30% більше, ніж у квітні), так і в інтернет-виданнях (62%, що на 18% більше квітневих даних). Припускаємо, що це пов’язане великою мірою із затвердженням нового правопису української мови. 

Абсолюним лідером серед паперових ЗМІ в плані використання фемітивів виступає газета “Експрес” (100%). Другу і третю позиції займають газети “Високий Замок” (56%) і “Львівська Пошта” (75%). У газеті “Ратуша” зафіксовано 43 % фемінітивів, а в “Миколаївських вістях” - 80% (хоча загальна їх кількість у цьому виданні дуже незначна). 

Серед інтернет-видань лідерські позиції у використанні фемінітивів утримує “Zaxid.net” (82%). Друге місце посідає “Львівський Портал” - 67 %, далі йдуть інтернет-видання “Гал-інфо” і “Вголос” (по 56%). Маскулінітиви переважають лише в ІА “ЗІК” (38 % фемінітивів). 

Траплялись випадки, коли в межах одного видання, в різних публікаціях журналісти назву однієї і тієї ж посади, яку займала жінка, вживали як у жіночому, так і в чоловічому роді (наприклад, “Львівський портал”, слово директор-директорка). Але, загалом, простежується позитивна тенденція до збільшення кількості фемінітивів і в друкованих, і в інтернет-виданнях. 

У червні 2019 року в матеріалах львівських ЗМІ сексизмів і стереотипів виявлено не було. Це є позитивною ознакою того, що медіа почали стежити за якісним наповненням контенту і дбати про свій імідж.

Також на платформі інтернет-видання “Zaxid.net” було зафіксовано 2 публікації на гендерну тематику: «В Британії заборонили гендерні стереотипи у рекламі» (15.06.2019); «Ватикан виступив проти права людини на вибір гендерної ідентичності» (11.06.2019).

Індекс гендерної чутливості львівських медіа у червні 2019 року складає 45%. Це – найвищий показник по Україні. Ознайомитися з даними моніторингу регіональних медіа 24 областей можна на сайті Волинського прес-клубу.

___________________

Гендерний моніторинг журналістських матеріалів регіональних видань проведений у межах проекту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews

dailylviv.com

Коментарі(0)

До теми

20:40 5 липня 2020 р.

На найдавнішому експонаті у музеї під відкритим небом замінять 50 тис ґонт

У Музеї народної архітектури і побуту ім. К. Шептицького розпочались реставраційні роботи із заміни ґонти на храмі Премудрості Божої. Підготовка до цих робіт тривала декілька років, а вже за кілька місяців церква буде мати оновлений вигляд.

Рубрика: Культура

23:22 3 липня 2020 р.

Яворівська забавка та яворівський пиріг до кінця року можуть потрапити до реєстру нематеріальної культурної спадщини України та ЮНЕСКО

Львівська ОДА ініціювала присвоєння статусу нематеріальної культурної спадщини яворівській забавці та яворівському пирогу.

Рубрика: Культура

19:17 3 липня 2020 р.

Міський голова Львова порушив масковий режим і може бути оштрафований

Це сталося під час зустрічі міського голови Львова Андрія Садового у Ратуші зі знімальною групою фільму за романом Кузьми Скрябіна «Я, „Побєда“ і Берлін» (на світлині).

Рубрика: Культура

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ У Львові та Кропивницькому розкритикували законопроєкти «Про медіа» за нечітке визначення статусу журналіста

Рубрика: Політика

Зарплати для комунальників Львова

Рубрика: Політика

Заборони у законопроєкті №2693 "Про медіа"

Рубрика: Політика

Владислав Орлов виграв суд у Львові

Рубрика: Економіка

Свобода слова. Правдивого чи й брехливого?

Рубрика: Політика

Всі відео розділу