У «Львівської пошти» – табу на Ореста Печенка

13:22 17 серпня 2017 р.

Цього року він став членом виконкому Львівської міської ради. Чи означає це, що «Львівська пошта» стане лояльнішою до міської влади? Чи вдається Оресту Печенку у редакційній політиці знаходити баланс між приватними інтересами і депутатськими обов’язками? Найлегше відповісти – так. Найважче – довести це. Найпростіше – дистанціюватися від редакційних справ. Що вибере Орест Печенко?

Відеоінтерв'ю з Орестом Печенком, директором ТзОВ «Професійна ліга», яке є засновником і власником газети «Львівська пошта».

- Який ваш чіткий юридичний і фактичний статус стосовно газети “Львівська пошта”?

- Я є директором ТОВ «Професійна Ліга», яка видає газету «Львівська пошта». Також маю безпосередній стосунок до співвласності цього ТОВ. Фактично є делегованим керівником від співвласників щодо ведення цього медіа, яке виходить у нашому місті.

- Ключове слово «ведення». Які Ваші функції, чим ви займаєтесь стосовно «Львівської пошти»? Це – фінанси, матеріально-технічне забезпечення, редакційна політика, кадрова?

- На сьогодні ми стараємося тримати в редакції, на підприємстві чіткий баланс. Це є організаційні моменти, фінанси, видання газети, офіс. Друге – це є редакційна політика. І я насправді дуже вдячний долі чи життю, що звела нас з головним редактором видання. Це є Ірина Цицак. Вона вже тривалий час головний редактор. Ми задоволені її роботою. Можливо, я буду найнецікавішим власником, які тут були на інтерв’ю. Ми намагаємося взагалі не втручатися у редакційну політику.  Я не можу сказати, що немає питань від головного редактора, наприклад, чи ми висвітлюємо якусь тему чи не висвітлюємо. Вони є. Але завжди стараємося витримувати певний баланс у редакційній політиці. Тобто, будь-яка стаття – це завжди є дві точки зору. Навіть якщо вона негативна про когось, вони мають право на коментар щодо тієї статті. Використання газети особисто в своїх цілях? Я би був радий, якби хтось проаналізував газету за останні п’ять років і міг би знайти хоча би 5-10 статей, сказавши: «Ви використовуєте виключно для себе». Тому, якщо мова йде про функції, то це, насправді, більше функція директора, функція одного з співвласників. Це є забезпечення роботи і надання можливості журналістам висвітлювати те, що є болючою темою для міста, що є болючою темою в нашій державі. І старатися не втручатися в цей процес. Наскільки це можливо.

- Забезпечення роботи. Ви – фінансист. Про що б ми не говорили, ми завжди говоримо про гроші. Я розумію, що є комерційна таємниця. Є речі, про які Ви не скажете. Але те, що можете сказати: наскільки прибутковий чи збитковий цей проект, які дотації, як ви вирішуєте фінансові питання?

- Всі медіа в Україні дуже люблять час виборів у державі. Тоді є пікові прибутки. І тоді є найкраща економіка цього видання. У час, коли виборів немає, ці кошти, які були закумульовані, частково витрачаються на існування цієї газети. І останнім часом у нас вибори досить часто. Так що це рятує на сьогодні.

- Тих коштів вистачає на міжвиборчий період?

- Не завжди.

- Чи можете ви поділитися планами розвитку газети. Коли Ви її купували, вона виходила раз на тиждень, це була «Суботня пошта». Потім вона пройшла ребрендінг, стала «Львівської поштою»,  і тричі почала виходити на тиждень. Наступні плани є щодо змін?

- Наступні плани є – рухатися в напрямку цифрової передачі інформації. Оскільки ми розуміємо, що тенденція світова – донесення новин і донесення точок зору будь-кого зміщується в середовище інтернету, в середовище соціальних мереж. Ми працюємо над тим, щоби більше бути представленими он-лайн, ніж у паперовому виданні. Я думаю, що цей тренд незворотний. Оскільки технології йдуть вперед, так само треба рухатися разом з ними.

- Он-лайн – це лише інтернет. Чи, можливо, мультимедіа, аудіо, відео?

- На сьогодні ми бачимо – це соціальні мережі та інтернет.

- Матеріально-технічна база «Львівської пошти» передбачає розширення?

- У напрямку он-лайн ми стараємося працювати для удосконалення цієї бази.

- Як Ви вважаєте, зарплата, гонорари журналістів сьогодні у Львові відповідають тій місії, тим завданням, які стоять перед ними?

- Думаю, не завжди, на жаль. Думаю, недооцінена, як і освіта, як і медицина, недооцінена медіагалузь. І ця проблема мене турбує дуже сильно.

- Це питання до фінансиста: як би Ви оплачували працю журналіста, залежно від виробітку, від годин, від трудоднів, від матеріалів, від гонорарів, премії, зарплата?

- Моє бачення в будь-якій праці, не тільки в медіа, це є – заробітна плата базова плюс нарахування бонусів від кількості статей, грубо кажучи від виробітку. Ми стараємося дотримуватися цього в газеті. Звичайно, різні статті бувають, у когось топові статті, а в когось на менш популярних шпальтах, на менш цікаві теми. Але ми стараємося в тому плані балансувати, щоби люди були зацікавлені.

- Як Ви оцінюєте ці статті, як берете участь у цьому оцінюванні? Ви берете участь в «летючках», в нарадах, зустрічах з головним редактором?  

- Редакційна політика і все, що з цим пов’язане, є більше на головному редакторові. І ми надіємося на її професіоналізм у цьому питанні, щоби якраз цей баланс дотримувати.

- Тобто, якщо головний редактор сказала «так», то ви підтримуєте її позицію?

- Так.

- Це дуже похвально, що головний редактор багато років незмінно працює у виданні і зберігає такий незалежний статус. Хоча ви сказали: «Інколи головний редактор ставить запитання: які теми висвітлювати». І що відповідають засновники, власники?

- Навіть, буквально, сьогодні, пів на першу ночі, написала Ірина на фейсбук щодо однієї статті. У нас були досить довгі дебати щодо неї. Остаточно я все ж таки це віддав на розсуд Іри. Єдине: попросив забрати якусь інформацію, яка, на її думку не відповідає дійсності та є чорним піаром.

- Ця стаття ще не вийшла?

- Не вийшла.

- Це реклама наступного номера «Львівської пошти», щоби хотіли прочитати.

- Анонс.  

- А якщо виходить стаття, головний редактор керує, що висвітлення відбулося не за Вашим уявленням, не за Вашим баченням, не за Вашими стандартами. Як Ви дієте?

- Різні випадки бувають. До якогось покарання фінансового чи фізичного, слава Богу, не доходило. Але я завжди сподіваюся на головного редактора, яка розуміє про що буде стаття. Ви часто запитували в інших моїх колег, чи є у вас теми табу, які ви не дозволяєте висвітлювати. Мені здається, що на сьогодні  у «Львівській пошті» єдине табу, є – я, як директор, як співзасновник газети. Все решта, якщо є тема критична, гостра, я тільки за те, щоби її висвітлювати. Передовсім газета, крім амбіцій людей, крім якихось політичних речей, повинна бути цікавою, для того, щоби вона передплачувалася, щоби її люди купували. Але якщо вона буде прив’язана чи до якогось політичного бренду, чи буде тягнути чиюсь думку, вона втрачає рейтинг, з часом стає повністю дотаційною і нікому нецікавою. Ми розглядаємо газету як… важко це назвати бізнес-проектом. Але мова йде про те, щоби вона не ставала навантаженням. Це повинна бути річ, яка сама живе, яка сама працює, яка є цікавою.

- Я так зрозумів, Орест Печенко – це не табу для висвітлення у «Львівській пошті»,…

- … а критика його життя чи діяльності.

- … критика діяльності. Я давав пошукове слово «Орест Печенко» на сайті «Львівської пошти». Одного разу Ви про якийсь спортивний майданчик цього року сказали. І ще кілька років тому ще на якісь теми. Про Вас взагалі не пишуть. Ні доброго, ні злого.

- Це добре чи погано?

- Я не знаю.

- Я думаю, що це добре.

- І ще в мене склалося враження, що «Львівська пошта» як медіаконсерва. Поясню. Вісім років тому ви її придбали. Вона не пише про власників, засновників, співзасновників, не пропагує вас. Ви не маєте від неї зиску. Або у вас є дуже багато інших, дохідних бізнесів, і немає часу на газету, щоби заробляти на ній. Або ви її тримаєте до золотих часів, коли газета «вистрілить» і зробить ту свою функцію, те своє завдання, яке буде вам потрібне. Політичне, кар’єрне, статусне.

- Коли  газета купувалася, це був орієнтовно 2008 рік. Тоді було дуже модним інвестувати у все. Економіка росла в цілому світі. І було таке поняття, як кажуть англійці, must have, мусиш мати. І десь приблизно так само було з газетою. Крім того, на ту пору наш чеський партнер, який є співвласником газети…

- ..це Іво Валента, так?

- Так. У них в Чехії є так само газета, є медіа, які є у власності в партнера. І ми бачили спільний розвиток, оскільки Україна рухалася в напрямку Євросоюзу. Ми десь бачили якісь майбутні тенденції спільного життя, спільного обміну думок. Це була ціль придбання цього медіа. Ми не шкодуємо, що ми це зробили. Насправді мені подобається колектив, який там працює. Мені подобається незаангажованість. І те, що цю газету не прив’язують ні до мене, особисто, ні до моїх політичних амбіцій, чи до будь-якої партії. Це, на сьогодні, на мою думку, є об’єктивне видання, яке живе своїм життям. І, як ви правильно сказали, можливо, колись з’являться цілі в житті, коли згадається, що нам треба якесь медіа. А тут – гоп! - а воно вже є. Це радує.

- Так, слово сказане, треба його розвинути. Іво Валента, чеський партнер. Можете про нього розповісти трохи більше?

- Він також бізнесмен, є громадянином Чехії. І це була ідея така спільного руху на ринку медіа. На жаль, дотепер Україна не стала членом Євросоюзу. Про якусь співпрацю медіа між Чехією та Україною зараз важко говорити. Але це була така стартова ідея колись.

- Ви є успішний підприємець, засновник кількох підприємств, різних видів бізнесу. І, крім того, Вас обрали членом виконкому Львівської міської ради. Відповідно: а) газета «Львівська пошта» може отримувати більше цікавої інсайдерської інформації і в доброму розумінні використовувати її; б) вона може бути, я не скажу, офіційним органом Львівської міської ради, але до певної міри може виконувати інформаційні завдання Львівської міської ради. Це є так?

- Виконувати завдання Львівської міської ради, це, напевно, неправильне визначення. Насправді, Львівська міська рада є, на рівні з іншими, рекламодавцем у нашій газеті. Вона розміщує якісь свої оголошення, рекламу. Але щодо якихось заангажованих статей, які би Львівська міська рада розміщала у нашій газеті, на сьогодні це виключено. Так, я є член виконкому. Після засідання виконкому я можу зателефонувати до головного редактора, я можу поговорити про якісь теми, які я вважаю болючими на сьогодні для міста, які я вважаю треба висвітлити. Це, мабуть, основний місток між міською радою та газетою нині.

- Але Вам треба дуже швидко робити дзвінок до Ірини Цицак, бо Андрій Іванович Садовий, міський голова, може сказати Zaxid.net чи 24 каналу.

- Ну, так. Але Zaxid.net це може випустити через 5 хвилин. А наша газета вийде через день чи через добу. Буде більш аналітичний матеріал. Важко з Андрієм Івановичем змагатися, в тому числі і в медіа.

- Коли високопосадовці мають свої медіа, які тут плюси, і які мінуси?

- Я не пам’ятаю хто сказав, якийсь відомий американський журналіст, що свободу преси можуть мати тільки ті, хто володіють пресою. Ми прекрасно розуміємо, як в Україні, так і в інших державах, мабуть, що зовсім незаангажованих медіа немає.

- Тобто, ви не вірите в чисті медіа-підприємницькі проекти? Не вірите у «Високий Замок», «Експрес», телеканал «ZIK»?

- Я не можу це зараз коментувати. Але є деякий рівень заангажованості медіа. Це є практика не те, що України, це – практика світова.

- Тобто лише економічними інструментами не вижити, потрібно залучати політичні. Мусить бути ще й фінансовий потік з боку політиків, це Ви маєте на увазі?

- Не тільки політики? Це може бути й з бізнесу потік, це можуть бути речі не тільки політично заангажовані. Але, звичайно, що він потрібен.

- Рекламодавець «Львівської пошти»  - це всі ваші підприємства, підприємства Ваших колег. У такий спосіб можна підтримувати своє медіа, розміщувати в ньому рекламу. Тим паче, якщо це медіа вартує того, щоб цю рекламу поширювати.

- На сьогодні більшість рекламодавців – це сторонні люди, які розміщають рекламу і платять за то гроші.

- А Ви, як підприємець, розміщуєте рекламу де?

- Так само, і в «Львівській пошті» теж. Те, що є цікаво, ми розміщуємо по всіх медіях, які є. В тому числі і в «Львівській пошті».

- А ідеальний варіант буде, коли Ваш бізнес захоче рекламуватися у Вашому медіа, правда? Про це, напевно, мріють всі підприємці.

- Ну, так, тільки неможливо цілий рік рекламувати одне й те саме. Це приїдається. Воно немає ефекту. В чому ефект тоді такої реклами?

- У Львові потрібні нові газети, нові телеканали, нові радіо?

- Чи потрібні нові? Потрібні якісні. Ті, які, навіть попри ту мою думку, що медіа є заангажованими, відсоток тієї заангажованості робили доволі мінімальним. Найгірше, коли ми зустрічаємося з медіа, яке має чітко партійне направлення. Від номера в номер ми можемо бачити популяризацію однієї політичної сили. Це стає таким рупором якоїсь партії. Ми знаємо такі випадки неодноразово. Якісні медіа потрібні. Тому що ми прекрасно розуміємо, що будь-яка влада, рано чи пізно, стане диктатурою при відсутності медіа. Або вона скупить всі медіа і стане диктатурою, або будуть медіа незалежні і їй це буде зробити важко. Це природний, напевно, такий рух влади до диктатури. І таким запобіжником, щоби цього не сталося, є медіа. Але – саме незалежні медіа. Тому я би говорив про якісне незалежне медіа, яке потрібне завжди.

- А як же медіа бути якісним, якщо воно залежить від власника і не може бути незалежним?

- Нема в світі чисто чорного і білого. Ступінь заангажованості – це є якийсь відсоток впливу. Якщо ми зараз говоримо про якийсь вплив медіа на політику, ми розуміємо, що частина медіа може діяти власне з цієї позиції. Це так само працює проти диктатури. Не можна сказати, що завжди медіа є чиїмось рупором. Але знаходити баланс і ту якусь серединку, це і є на сьогодні той основний поклик для власників засобів масової інформації.

- Однією з найбільших проблем для журналістського середовища, а відтак і для споживачів інформації, яку готують журналісти, є проблема стандартів журналістських. І є така думка. Навіть – дві. Біла і чорна думка. Біла думка: що нам, українській журналістиці, необхідні європейські цивілізовані стандарти, американські, бі-бі-сішні і такі решта. І ми маємо цього дотримувати, навіть в умовах війни Росії проти України, навіть в умовах будь-яких провокацій. Ми в журналістиці не повинні допускати пропаганду, а лишень діяти за світовими стандартами. І чорна думка: що наш інформаційний простір, наші медіа, наш споживач не готові ще до таких стандартів. І ми, оскільки перебуваємо в пострадянському стані, змушені ще, і для самозахисту теж, використовувати контрпропагандистські методи в журналістиці, пропагандистські методи. Ви прихильник якої позиції? Чи, можливо, ще відтінок запропонуєте?

- Я думаю, що тут більше відтінок йде. До стандартів, які в книжках записані як стандарти, важко коли-небудь дійти. Але рухатися в тому напрямку треба.

- Щоби рухатися в такому напрямку, це треба стимулювати. Є два стимули. З одного боку споживач, який буде казати: «Я хочу медіа за стандартами», з іншого боку – власник чи власники, які будуть казати: «Цих стандартів треба дотримувати». Я зроблю комплімент «Львівській пошті», бо Львівській прес-клуб займається також моніторингом. І ми неодноразово бачили, що «Львівська пошта», коли береться висвітлювати якусь тему, то баланс думок намагається там сповна дотримати. Правда, тут є перевага: великий обсяг, цей матеріал стає на шпальті  або на двох шпальтах і це можна собі дозволити. Як ви радите головному редактору стосовно стандартів діяти?

- Як ви правильно сказали, зажди намагаємося тримати певний баланс у висвіт


Відео: Львівський прес-клуб

dailylviv.com

До теми

13:56 12 жовтня 2020 р.

Парастас, чин похорону: у Львові повідомили, як прощатимуться з Миколою Петренком

Львів сумує з приводу смерті Миколи Петренка — українського поета, драматурга і публіциста. Сьогодні увечері відбудеться парастас, завтра відомого поета поховають на Личаківському кладовищі.

Рубрика: Культура

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Чому не будують притулок для тварин у Львові

Рубрика: Ситуації і пригоди

Біорезерват "Розточчя", Страдецька гора, річка Верещиця - як врятувати?

Рубрика: Ситуації і пригоди

Гряда: свині не винні

Рубрика: Ситуації і пригоди

Податковий майдан. Версія 3.0. Львів готовий

Рубрика: Економіка

Священослужитель-депутат: за і проти

Рубрика: Політика

Всі відео розділу