Сьогодні починається Різдвяний піст. Історія встановлення

09:37 15 листопада 2023 р.

Фото до новини

15 листопада у Церков візантійської традиції починається передріздвяний піст Пилипівка, названий так на честь свята св. апостола Пилипа, яке відзначають 14 листопада.

Великі християнські свята завжди супроводжуються передсвятковим постом. Різдво Христове, як і свято Воскресіння Господнього, належить до найбільших празників у році, тому піст перед Різдвом творився на зразок Пасхального посту. Про це пише DailyLviv.com.

«Колискою» цього посту, як зазначає у книзі «Пізнай свій обряд» о. Юліан Катрій, є давня Галлія (сьогоднішня Франція). Згадки про підготовчий піст до Христового Різдва на цих територіях сягають V ст. Єпископ Григорій з Тур (+ 594 р.) говорить, що св. Перпетуус, єпископ Турський (+ 491 р.), починаючи від дня св. Мартина (11 листопада) аж до Христового Різдва постив у понеділок, середу й суботу. Собор Турський II (567 р.) приписує монахам постити кожного дня в грудні аж до Христового Різдва. Дещо пізніше цей піст переходить до Риму й Італії, а відтак — до Англії.

Читайте також: Сьогодні церква відзначає Святого, до якого моляться про порятунок військовополонених

Різдвяний піст на Заході з часом дістає назву «адвенту», що з латинської означає «прихід», тобто прихід у світ Христа. Спершу слово «адвент» означало сам празник Христового Різдва, а пізніше — почало означати час перед Христовим Різдвом. У IX ст. перша неділя адвенту стає на Заході початком церковного року.

Якщо на Заході різдвяний піст у VI ст. стає вже загальним, то на Сході під впливом Заходу у цей час він лише починається. Першу згадку про різдвяний піст — від 14 листопада подає Коптійський календар у VIII ст. Іванові Постникові (582-595), Патріархові Царгороду, приписують таке правило: «Годиться, щоб миряни здержувалися від м'яса у дві Чотиридесятниці — це є піст св. Пилипа і піст св. Апостолів Петра й Павла». У ІХ ст. різдвяний піст стає загальним на усьому Сході.

На Русі в домонгольській добі впродовж року були, окрім пасхального, ще три інші тривалі пости. Київський митрополит Георгій (+1077) називає різдвяний піст Пилипівкою, що означає, що він починався після дня св. Пилипа, тобто з 15 листопада. Під час Пилипівки він приписує такий самий піст і поклони, як у Петрівку: це вживання їжі раз на день без молока і без м'яса, а в суботу й неділю дозволяє вживати рибу. Київський митрополит Максим (1283-1305) називає різдвяний піст Чотиридесятницею.

Читайте також:  Богородиця подала знак. У церкві на Львівщині мироточить ікона, перед якою люди моляться за перемогу

Церква вчить, що час посту — це насамперед час очищення душі та приготування особи до відзначення світлого християнського свята, зокрема події приходу у світ Ісуса Христа.

Піст для християн супроводжується частою молитвою, читання Святого Письма та прийняттям Святих Таїн, які повинні бути постійною практикою християн і не в час посту.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів