Словник фемінітивів зафіксує «фотографесу» і «критикесу»

10:39 27 січня 2018 р.

В Україні розробляють словник фемінітивів. Це буде перший такий словник в країні. Над ним, з ініціативи активісток, на волонтерських засадах працюють також науковці з Інституту мовознавства імені Олександра Потебні.

Про це під час оприлюднення у Львові результатів моніторингу ЗМІ на ґе ндерну чутливість, повідомила координаторка ВОГО «Волинський прес-клуб», керівниця проекту «Ґендерний простір сучасної журналістики: від теорії до практики» Богдана Стельмах.

За даними цього дослідження, львівські ЗМІ використовують фемінітиви у 35 відсотках випадків зі ста можливих. Тобто третину понять чоловічого роду замінюють альтернативними жіночими.

- На мою думку, той час минув, коли жінки не могли видавати твори під своїми власними імена, а мусили – під іменами чоловіків, як Марко Вовчок, наприклад. Але чому ми далі кажемо «автор», а не «авторка», чому ми пишемо «письменник», а не «письменниця»? – риторично питає Богдана Стельмах. 

Вона нагадала, що українська мова ґендерно чутлива. І до русифікації України фемінітиви в нашій мові вживали активно. Тільки зараз філологи налічують близько 3 тисяч слів-фемінітивів, які вживають. 

- Аналіз ЗМІ в Україні показав, що в російськомовних медіа ситуація набагато гірша. Там фемінітиви не вживають. Тому що російська мова – патріархальна, вона не є ґендерно чутливою. Там є фемінітиви, але вони несуть, переважно, негативне забарвлення, - розповідає експертка. 

Керівниця проекту «Ґендерний простір сучасної журналістики: від теорії до практики» вважає, що в нас працюють стереотипи щодо вживання фемінітивів. 

- Ужити слово «учениця» чи «студентка» - ще можна. А ось «директорка» - вже ні. Тому що діє стереотип, що ти досягла високого рівня і змогла досягти чоловічої посади. Але якщо твою посаду назвуть у жіночому роді, то ти покотишся в прірву. Ці моменти треба долати, - каже Богдана Стельмах. 

Фемінітиви в українській мові утворюють за допомогою: 

суфікса -к-: викладачка, депутатка, композиторка;

суфікса -ин-: мисткиня, членкиня, борчиня;

суфікса -иц-: речниця, керівниця, співзасновниця;

суфікса -ес-: критикеса, фотографеса. 

Довідка

Фемінітіви — це слова жіночого роду, альтернативні або парні аналогічним поняттям чоловічого роду (які зазвичай використовуються до всіх людей незалежно від їхньої статі): льотчик – льотчиця, письменник – письменниця, професор – професорка. 

dailylviv.com

До теми

15:08 22 вересня 2021 р.

Назвали прізвища учасниць, одна з яких 29 вересня одягне корону Міс Львів-2021

У Львівському пресклубі відбулось представлення претенденток, які виборюватимуть титул "Міс Львів 2021". Одна з них представлятиме Львів на конкурсі "Міс Україна".

Рубрика: Культура

11:00 22 вересня 2021 р.

Сьогодні у Львові представляють 12 учасниць, які боротимуться за титул Міс Львів-2021 (відео наживо)

Сьогодні, 22 вересня, об 11.00 у Львівському пресклубі - пресконференція на тему: "Представлення 12 учасниць, які боротимуться за титул Міс Львів-2021".

Рубрика: Культура

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Ринок землі на Львівщині: перші три місяці

Рубрика: Економіка

12 претенденток на титул Міс Львів-2021

Рубрика: Культура

Ексголова Львівоблради Олександр Ганущин про впливи у політиці

Рубрика: Політика

Акція протесту малих підприємців проти компанії Інтергал-Буд

Рубрика: Економіка

Винниківське озеро: схема крадіжки

Рубрика: Кримінал

Всі відео розділу