На вулиці Герцена у Львові частково відновили унікальний вітраж

19:30 18 травня 2015 р.


Фото: Олександр Мазуренко / прес-служба Львівської міськради

Як повідомили в понеділок «Щоденному Львову» в прес-службі ЛМР, реставрація відомого шедевра на сходовій клітці будинку №6 на вулиці Герцена тривала близько восьми місяців і коштувала понад 100 тисяч грн.

Зі жовтня 2014-го до травня 2015-го року за фінансової підтримки проекту GIZ «Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова» була здійснена надзвичайно складна реставрація відомого вітража на сходовій клітці будинку №6 на вулиці Герцена. Реставраційні роботи виконувала група реставраторів під керівництвом Олега Янковського.

«Вітраж робив дуже хороший художник, складне моделювання самого скла, підбір палітри просто унікальний. Він ніби і простий, але відсувається смак класного художника підбором палітри», – зазначив реставратор Олег Янковський. 

Спершу було зроблено детальний опис з картуванням пошкоджень, на основі чого розроблено концепцію реставрації та укладено супровідну документацію. На щойно завершеному першому етапі львівські фахівці реставрували всю верхню, частково збережену частину вітража, що складається з близько 1000 окремих елементів, різних за своєю формою, кольором і структурою.

При цьому вони демонтували всі елементи, розклали на деталі й очистили їх, а відсутні елементи реконструювали за історичними фотографіями. Тоді кольорові скельця було наново з’єднано свинцевими спайками. Стабілізований вітраж закріплено у відремонтовановану металеву раму. 

Реставрація, монтаж та ущільнення здійснювались за допомогою традиційних матеріалів і технологій. Так, наприклад, втрачені скляні елементи потрібного кольору виплавлялись індивідуально і встановлювались на льняну замазку, аналогічну оригінальній. У Німецькому товаристві міжнародної співпрацізазначили:

 «В результаті реставрації цінний вітраж засяяв новим блиском і був врятований від повного зникнення. Великим викликом стане запланована на наступні місяці реконструкція втраченої нижньої частини вітража, яка наразі засклена тимчасово. 

Незважаючи на всі пошуки – зокрема й у польських архівах, – наразі не вдалося знайти відповідних історичних документів чи ескізів. Однак у тісній співпраці з усіма львівськими відповідальними особами буде знайдено гідне цього витвору рішення».

Натомість начальник управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко розповіла:

«Цей вітраж є практично в усіх путівниках по Львову в усіх ґрунтовних виданнях про вітражі. Крім того, що він має цікаві кольори та майстерно виконаний, він ще має розміри не характерні для житлового будинку і колись такі вітражі на сходових клітках робились, щоб закривати непривабливий вигляд на дворики.

Переважно вони були маленькі, у віконечках, а тут ціла картина. Зі 70-х років ми вже не знаємо, якою була нижня його частина.

На фотографіях, які збереглися, нижня частина вже відсутня. Маю надію, що ми отримаємо дані про нижню частину.

Краківська фірма Желенського, котра, найімовірніше виконувала вітраж, вже викуплена іншими власниками. Сподіваємося, що дані про нижню частину вітражу віднайдуться.

Вітраж весь вигнувся, був брудний. Він міг розсипатися, втрачалися шкла. І велике питання зараз – як його утримувати.

Зверху немає захисного шкла, щоб можна було його захистити, бо в подвір’ї живуть голуби. А його треба захистити і ми зараз думаємо про те, чи не поставити додаткове шкло».

Своєю чергою, керівник проекту GIZ у Львові Іріс Гляйхман наголосила: «Цим проектом ми б дуже хотіли активізувати самих мешканців цього будинку, адже ініціатива відреставрувати цей вітраж була ззовні. І було б добре, якби мешканці висловили ініціативу якось цьому сприяти, адже від цього залежить якість їхнього житла. У Львові є багато будинків, де є вітражі чи інші декоративні елементи, можливо не в такому розмірі і не в такій формі, але вони є і їх потрібно зберігати»,  - 

Унікальний 11-метровий вітраж, що займає всю сходову клітку, має велику художню цінність. Створений він був у 1910-1911 роках краківською фірмою Желенського. Стилістично у вітражі поєднуються риси європейського модерну з українськими народними мотивами.

Про це повідомили сьогодні, 18 травня, «Щоденному Львову», в прес-службі міської ради.

dailylviv.com

До теми

14:34 28 жовтня 2020 р.

«Кінець «сонцесяйної» епохи»: у Львові презентували саркастичну книгу про місто і його мера

Навіть якщо Андрій Садовий обійде Олега Синютку у другому турі виборів і втримається у кріслі міського голови, його епоха однаково скінчилася. Адже того ореолу сонцесяйності й безгрішності, який багато людей бачили над його головою, вже не буде – німб потьмянів і впав на землю.

Рубрика: Культура

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ “ОПОРА” про результати місцевих виборів-2020 на Львівщині

Рубрика: Політика

Біорезерват "Розточчя", Страдецька гора, річка Верещиця - як врятувати?

Рубрика: Ситуації і пригоди

Гряда: свині не винні

Рубрика: Ситуації і пригоди

Податковий майдан. Версія 3.0. Львів готовий

Рубрика: Економіка

Винниківське озеро: схема крадіжки

Рубрика: Кримінал

Всі відео розділу