Львів’янин подарував «Тюрмі на Лонцького» молитовник

19:45 15 квітня 2018 р.


Фото: day.kyiv.ua

Збірка молитов зі села Добростани в Яворівському районі Львівської області поповнила фонди Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» – її подарував із своєї фотоколекції «Тюрмі на Лонцького» львів’янин Ігор Садовий.

Про це повідомили сьогодні, 15 квітня, в київському часописі «День». Зберігач фондів Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» Ірина Єзерська розповіла: «Власне, спосіб відтворення та історія побутування і становлять цінність цього артефакта як експоната для музею пам’яті жертв тоталітарних режимів. Адже цей 236-сторінковий молитовник невеличкого формату є чорно-білою фотокопією греко-католицького молитовника міжвоєнного періоду першої половини XX століття».

Оправлена у чорну палітурку із блакитним кантом фотокопія молитвослова, видрукуваного церковнослов’янською мовою в сучасній українській транслітерації, з’явилася у часи, коли греко-католицька церква після псевдо собору 1946 року була під забороною радянської влади, а відверта демонстрація приналежності до підпільної церкви та дотримання традицій УГКЦ переслідувалося. Однак віряни, котрі не зрадили віри батьків, відвідували Богослужіння та долучалися до Таїнств потайки.

Ірина Єзерська розповіла також: «Той період в історії УГКЦ називають ще катакомбним, і тривав він до 1989 року, коли Церква вийшла з підпілля.Ризикували не лише підпільні священики, а й миряни, які брали участь у Богослужіннях. Тому навіть освячення великодніх кошиків відбувалося здебільшого вночі».

Щодо церковної літератури, то її також виготовляли та розповсюджували таємно. Для тиражування домашніх образів та молитовників часто обирали фотоспосіб, оскільки фотопапір та реактиви були доступні в продажу та їх не обліковувала влада, як, наприклад, шрифти друкарських машинок та літографські камені.

Ірина Єзерська вважає: «Отже, новий експонат Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» є символом нескореності, сили віри і вміння знаходити шляхи вистояти і зберегти свої традиції та ідентичність у темні часи».

dailylviv.com

До теми

12:24 23 жовтня 2021 р.

Під Львовом реставрують 265-річну церкву: за роботами наглядатиме екскерівниця відділу Укрзахідпроєктреставрації

На хуторі Гомулець /с. Воля Гомулецька, що належить до Львівської територіальної громади, відреставрують церкву святої Трійці – пам’ятку архітектури національного значення. Церкві – 265 років і вона збережена у майже незмінному вигляді та вже років 20 потребує комплексних реставраційних робіт.

Рубрика: Культура

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Європейський день боротьби з торгівлею людьми

Рубрика: Ситуації і пригоди

Правда про лікарню швидкої меддопомоги у Львові

Рубрика: Ситуації і пригоди

Притулок для тварин у Львові: хто гальмує

Рубрика: Ситуації і пригоди

Рейд "Урок" у Львівській області

Рубрика: Ситуації і пригоди

Депутат ЛМР Сергій Івах про комунальне майно і не тільки

Рубрика: Політика

Всі відео розділу