Львів’янин подарував «Тюрмі на Лонцького» молитовник

19:45 15 квітня 2018 р.

  • 0
  • 720


Фото: day.kyiv.ua

Збірка молитов зі села Добростани в Яворівському районі Львівської області поповнила фонди Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» – її подарував із своєї фотоколекції «Тюрмі на Лонцького» львів’янин Ігор Садовий.

Про це повідомили сьогодні, 15 квітня, в київському часописі «День». Зберігач фондів Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» Ірина Єзерська розповіла: «Власне, спосіб відтворення та історія побутування і становлять цінність цього артефакта як експоната для музею пам’яті жертв тоталітарних режимів. Адже цей 236-сторінковий молитовник невеличкого формату є чорно-білою фотокопією греко-католицького молитовника міжвоєнного періоду першої половини XX століття».

Оправлена у чорну палітурку із блакитним кантом фотокопія молитвослова, видрукуваного церковнослов’янською мовою в сучасній українській транслітерації, з’явилася у часи, коли греко-католицька церква після псевдо собору 1946 року була під забороною радянської влади, а відверта демонстрація приналежності до підпільної церкви та дотримання традицій УГКЦ переслідувалося. Однак віряни, котрі не зрадили віри батьків, відвідували Богослужіння та долучалися до Таїнств потайки.

Ірина Єзерська розповіла також: «Той період в історії УГКЦ називають ще катакомбним, і тривав він до 1989 року, коли Церква вийшла з підпілля.Ризикували не лише підпільні священики, а й миряни, які брали участь у Богослужіннях. Тому навіть освячення великодніх кошиків відбувалося здебільшого вночі».

Щодо церковної літератури, то її також виготовляли та розповсюджували таємно. Для тиражування домашніх образів та молитовників часто обирали фотоспосіб, оскільки фотопапір та реактиви були доступні в продажу та їх не обліковувала влада, як, наприклад, шрифти друкарських машинок та літографські камені.

Ірина Єзерська вважає: «Отже, новий експонат Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» є символом нескореності, сили віри і вміння знаходити шляхи вистояти і зберегти свої традиції та ідентичність у темні часи».

dailylviv.com

Коментарі(0)

До теми

16:15 20 липня 2018 р.

У Львові буде міжнародний музичний фестиваль «Pizzicato e Cantabile»

У міськраді запевнили: «З 23 липня до 9 серпня у Львові триватиме ІIІ Міжнародний фестиваль «Pizzicato e Cantabile», на який з’їдуться музиканти зі США, Голландії, Японії, Франції, Польщі та України».

Рубрика: Культура

  • 0
  • 300

16:00 19 липня 2018 р.

У Львові відбувся Фестиваль дизайну вишиванки

Понад 40 учасників із Києва, Рівного, Тернополя, Коломиї та різних міст Львівщини взяли участь у Фестивалі дизайну вишиванки у Львівському Палаці мистецтв.

Рубрика: Культура

  • 0
  • 369

Останні новини

Суспільству треба вміти розрізняти соціологічні рейтинги та електоральні, – політолог у Львові

Кандидати в президенти знають свої реальні рейтинги, але приховують їх, – партактивіст у Львові

Поліція посилить безпеку на автомобільних дорогах

Високими рейтингами кандидати в президенти заманюють спонсорів, – соціолог у Львові

В аеропорту «Львів» скасували рейси «Austrian Airlines»

Всі новини

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Рейтинги кандидатів у президенти

Рубрика: Політика

Адмінресурс і протидія йому

Рубрика: Політика

Маніпуляції на виборах-2019

Рубрика: Політика

Новий курс України: виклики та перспективи

Рубрика: Політика

Про валюту і валютні операції

Рубрика: Економіка

Всі відео розділу