До сторіччя Станіслава Лема у Львові встановили меморіальну таблицю, але ще не відкрили площу його імені

17:51 12 вересня 2021 р.

Фото до новини

Місто відзначає 100-ліття визначного львів'янина, відомого на ввесь світ письменника-фантаста Станіслава Лема. Зокрема, сьогодні відбулось урочисте відкриття меморіальної таблиці Станіславу Лему на фасаді будинку, де мешкала родина Лемів, на вул. Б. Лепкого, 4.

Про це повідомила пресслужба ЛМР, пише Dailylviv.com.

«Так само, як французи мають Жуля Верна, англійці мають Конан Дойля, ми маємо Лема. Це велике щастя для нас, бо ми хочемо ввесь наступний рік пізнавати Лема, де він жив, що робив, що любив їсти, що писав, щоб ми краще його пізнали. Думаю, ми зробимо дуже велику справу», - зазначив міський голова Львова Андрій Садовий.

«Тут, у цьому місці народився такий великий письменник. На 52 мови перекладені його книжки, наклади – понад 40 млн книжок. Це один з найбільших письменників 20 століття. Його наукова фантастика – це книжки, які знають у всьому світі, на них творені фільми. Ми раді, що власне у Львові та у Кракові перебував цей великий чоловік. Так він єднає два наші міста – Львів і Краків. Це приклад нашого зв'язку», - сказав депутат Краківської міської ради Славомір Пєтжик.

З інспіраційною промовою виступив також Андрій Павлишин – перекладач текстів і біографії Станіслава Лема українською, активний популяризатор його творчості, автор подкастів і відеоблогів, учасник дискусій до 100-ліття письменника. Він, зокрема, розповів про дитинство письменника, еволюцію його поглядів, а також зв’язок зі Львовом.

«Станіслав Лем усе життя сповідував ідею протистояння авторитаризму, тоталітаризму, нацизму, фашизму, комунізму – усім тим системам, які перешкоджають людям вільно жити, висловлюватись і творити.

Ми, історики, іноді б’ємось об віртуальну стіну, тому що будинки і мури не можуть говорити, а насправді могли б розповісти дуже багато цікавого. Зокрема, цей будинок – на вулиці Лепкого, 4 – міг би багато розказати про Станіслава Лема. На початку 20-го століття, коли ця вулиця тільки будувалася, Леми спочатку придбали собі тут помешкання, а потім поступово викупили ввесь будинок і використовували його як чиншову кам’яницю. Батько Станіслава Лема був відомим лікарем-отоларингологом, мав тут на другому поверсі свій кабінет, приймальню. А на третьому вони жили. В інших приміщеннях мешкали ті, хто винаймав у них квартиру, і це було додатком до родинного бюджету.

Станіслав Лем народився у 1921 році. Дата не до кінця зрозуміла, адже усюди, в усіх можливих джерелах записано, що це 12 вересня. Однак родинна легенда каже, що це було 13 вересня, просто вирішили 13-м числом не псувати хлопцю біографію. Тож ми відзначаємо 100-ту річницю саме сьогодні», – розповів Андрій Павлишин.

Додамо, що Львів – рідне місто Лема, де він сформувався як особистість, навчався в гімназії та університеті, написав перший фантастичний роман, прожив першу третину свого життя. 17 липня 1945 року Лем покинув Львів у потязі вигнанців і вже ніколи сюди не приїжджав. Однак, рідне місто пам'ятає Лема і прагне належно відзначити ювілей великого львів'янина.

Станіслав Лем казав: «Я львів'янин і львів'янином залишуся до смерті». Саме ці слова зобов'язують нас символічно повернути його Львову та Україні. Відтак, львів'ян та гостей міста запрошують разом відзначити 100-ліття всесвітньо знаного письменника-фантаста, футуролога та філософа Станіслава Лема.

Нагадаємо, що влада Львова планувала площі на перехресті вулиць Академіка А. Сахарова та Д. Вітовського дати назву Станіслава Лема.

Рішенням польського Сейму 2021 рік присвячений Станіславу Лему. 

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Твітері або Facebook

dailylviv.com

 

Останні новини