Актори чеського театру «Disk» показали у Львові виставу «Вернісаж»

23:58 4 березня 2016 р.

Фото до новини


Фото: Галина Терещук / «Радіо Свобода»

Митці з Праги завітали до нашого міста, щоб вшанувати Вацлава Гавела.

Молоді актори празького театру «Disk» показали у Львові виставу за твором Вацлава Гавела «Вернісаж». Цю драму чеський дисидент, письменник Вацлав Гавел написав у 1975 році, але досі написане не втрачає актуальності. Цьогоріч у жовтні відзначатимуть 80-річчя відомого політика (останнього президента Чехословаччини і першого президента Чехії) і громадського діяча, який помер у 2011 році.

У рамках вшанування Вацлава Гавела, приїхали у Львів чеські актори. Два вечори поспіль у Львові була презентація вистави за п’єсою Вацлава Гавела «Вернісаж». Гра трьох акторів упродовж 50 хвилин.

Попри те, що Вацлав Гавел написав твір понад 40 років тому, змальоване ним досі звучить сучасно. Бо – як і тоді – у світі панує боротьба духовного і матеріального, снобізм затягує багатьох людей, задля комфорту у кількох стінах, запакованих сотнями речей, втрачається мораль, гідність, розуміння віри.

«Те, про що говорить Гавел, не залежить від часу, бо людина завжди має потребу пошуку власної ідентичності. Якщо немає самоповаги, то це проблема. У людини є духовна потреба, матеріальним це не можна замінити і задовольнитись», – зауваживактор Адам Ернест.

Герой вистави – Бедржіх Ванько – приходить у гості до своїх приятелів Вєри і Міхала. У кімнаті турецький кинджал висить над каміном, сповідальня зроблена у стилі бароко. Йому весь вечір доводиться слухати лише вихваляння друзів їхнім добробутом, відпочинком.

Вони намагаються переконати свого приятеля, який на заводі розливає пиво, що саме у матеріальному сенс життя. Герой промовляє лише кілька слів упродовж усієї гостини, йому некомфортно у середовищі прагматиків, і він поспішає піти, але це тільки спричинює скандал.

Вистава йшла чеською мовою з українськими субтитрами. Актриса Елішка Янсова розповіла: «Ми переживали, що глядачі будуть читати субтитри, а не спостерігатимуть за грою акторів, але сподіваємось, що вони змогли насолодитись виставою».

У 70-ті роки минулого століття, коли Вацлав Гавел писав «Вернісаж», він був у числі заборонених письменників. Саме у герої Бендріжіху він описав свій тодішній стан. 

Актор Матіаш Ржезнічек зауважує, що донині Вацлав Гавел як письменник є цікавим і неодинарним. До слова, виставу за п’єсою «Вернісаж» у 2012 році ставили і актори львівського театру імені Марії Заньковецької.

Молодь шанує Гавела як морального авторитета. «Не було нікого, хто би був вищий від Гавела у моральному і творчому плані», – запевнив актор.

Вацлав Гавел працював у 60-х роках ХХ століття в театрі «На поручнях» у Празі. Він став відомим драматургом завдяки своїм п’єсам «Святкування у садочку», «Зауваження».

Гавел був засновником антикомуністичного руху «Громадянський форум». У 1989-му його обрали президентом тоді Чехословаччини, а у 1993 році – Чехії. Донині він, вже п’ять років після смерті, залишається одним із найшанованіших чеських діячів.

Цього року у жовтні виповниться 80 років від дня народження Вацлава Гавела, численні заходи заплановані чеським посольством і в Україні.

Про це повідомили сьогодні, 4 березня, на «Радіо Свобода».

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів