26-27 вересня у Львові – Дні європейської спадщини

12:15 26 вересня 2015 р.


Фото: зі сторінки «Дні європейської спадщини у Львові» в інтернет-мережі «Facebook»

Для загального огляду будуть доступними об’єкти, які зазвичай є закритими.

«26-27 вересня у Львові вже вп’яте пройдуть Дні європейської спадщини. Для загального огляду будуть доступними об’єкти, які зазвичай є закритими. Тематикою цьогорічного заходу обрано «Сецесію», – повідомили «Щоденному Львову» в прес-службі міської ради, звідки також передали:

Начальник управління туризму ЛМР Галина Малець розповіла: «Цьогоріч не лише Львів бере участь у Днях європейської спадщини в Україні. Дуже приємно, що такі міста, як Київ, Тернопіль, Івано-Франківськ, Чернівці, Луцьк та Ужгород відгукнулись на нашу пропозицію підтримати цей традиційний європейський захід».

Цьогорічна тема заходу – «Сецесія». У програмі будуть представлені екскурсії, пов’язані з цією тематикою, а також виставки, концерти, дискусії, квести, інтерактивні майстер-класи для дітей.

Головний спеціаліст ЛКНП «Центр розвитку туризму Львова» Лідія Федчук зазначила: «У Львові є багато цінних сецесійних об’єктів, які досить часто розміщені поза межами туристичного центру Львова і через це залишені поза увагою як мешканців, так і гостей міста. Ми хочемо показати ці об’єкти і зробити акцент на тому, що саме ця спадщина має хороші шанси стати новим туристичним продуктом, який розширить туристичну пропозицію Львова, а також дасть змогу розвантажити потоки до звичних для відвідування об’єктів».

Захід проводиться управлінням туризму та управлінням охорони історичного середовища Львівської міської ради за підтримки Німецького товариства міжнародного співробітництва «GIZ». Як і у попередні роки, участь безкоштовна, але на більшість заходів необхідна попередня реєстрація. 

«European heritage days», або Дні європейської спадщини, проходять кожного вересня по всій Європі. Це день, коли маловідомі закриті споруди відкривають свої двері для відвідувачів, щоби розповісти таємниці, приховані за їхніми фасадами.

Офіційно започаткована Радою Європи у 1991 році, ця традиція покликана привернути увагу до культурної спадщини та її ролі у розвитку сучасного суспільства. Ідея святкування Днів європейської спадщини належить колишньому міністру культури Франції Джеку Лангу, за його словами, це проста і водночас приваблива концепція: запросити людей зазирнути за двері і вікна будівель, викликати в них цікавість до захопливої історичної спадщини. Нічого нудного або офіційного. Просто цікавий досвід для кожного.

У 1984 році за його ініціативою були організовані Дні відкритих дверей у Франції, які пройшли під гаслом «культурній спадщині – нове життя». Експериментальний проект набув такого неймовірного резонансу, що наступного року ця ініціатива була затверджена на конференції Ради Європи.

У програмі Днів європейської спадщини – розповіді від відомих знавців сецесії у Львові, зокрема, Ігоря Жука – про Кастелівку, Ігоря Мельника – про фабрику Левинського, Юрія Смірнова – у каплиці з розписами Генріха Розена, Ірини Гах – про сецесійні вітражі, Тетяни Казанцевої – про архітектурну поліхромію, Лариси Купчинської – про сецесійну графіку, Емілії Сидор – про художній метал, а також лекція про портрет міста на зламі ХІХ-ХХ століть від Ірини Котлобулатової, фотополювання з Анастасією Івановою, вело-прогулянка з Едуардом Бліновським, два тематичні квести містом, концерт-розповідь про музику цього періоду, огляд сецесійної будівлі електростанції на Персенківці і багато іншого.  Окрім того, у рамках проекту буде відкрито дві виставки, одна в дворику Центру міської історії Центрально-Східної Європи з фотографіями маскаронів львівського фотографами Танаса Никифорука, інша «Сецесія у Львові» на площі Ринок, організована спільно з краківською галереєю архітектури GAGA.

Координатор заходу Дні європейської спадщини Лідія Федчук розповіла: «Цього року, ювілейний, п’ятий рік проведення  Днів у Львові, тому до програми увійшли також ТОП-5 найпопулярніших заходів попередніх років. Серед них відвідання колишнього будинку інвалідів, театру імені Леся Курбаса, будівлі Львівського радіо, а також тематичні екскурсії по єврейському і масонському Львову».

Усі заходи в рамках Днів європейської спадщини є безкоштовними і базуються на ініціативі людей, яким небайдужа історія їхнього міста. Кількість місць на більшість заходів обмежена. 

Координатор проекту від проекту «Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова» («GIZ») Наталія Тарнавчик розповіла: «Ми доєднуємось до цього заходу, а оскільки фокус нашого проекту націлений на житлову архітектуру, будемо говорити про житлові будинки в історичному ареалі міста, зокрема, будуть екскурсії балконами та брамами, які вже були відреставровані, або ще реставруються, архітектор розказуватиме про те, як відбувається весь реставраційний процес. Також буде дискусія про створення ОСББ, де буде представник з Ресурсного центру та архітектори». 

За словами Ірини Гах, мистецтвознавця та учасника проекту, те, що сецесія обрана темою цьогорічних Днів європейської спадщини, дозволить включити сецесійний Львів до екскурсійної програми міста, а також дасть ще один поштовх до більш глибшого вивчення цього феномену в історії мистецтва ХХ століття. Історик архітектури Наталія Космолінська зазначає, що Львів – це «архітектурний заповідник», адже  тут присутні всі стилі з усіма нюансами, починаючи від середньовіччя, і лише на базі Львова можна створити архітектурну енциклопедію. 

Координатор проекту Лідія Федчук наголосила: «Для того, щоб якомога більшій кількості бажаючих дати можливість відвідати заходи в рамках Днів європейської спадщини, будемо вдячні, якщо ви реєструватиметесь тільки на ті заходи, які не перетинаються в часі, а люди, яких ви реєструєте, точно зможуть їх відвідати. Сподіваємось на ваше розуміння і повагу до колег».

У рамках Днів європейської спадщини відбудеться близько 40 різноманітних заходів, серед яких розповіді від відомих знавців сецесії у Львові, велоекскурсія, тематичні квести містом, концерт-розповідь про музику періоду сецесії, огляд будівлі електростанції на Персенківці і багато іншого. Офіційне відкриття заходу – 26 вересня о 12:00 в дворику Центру міської історії на вулиці Богомольця, 6.

У програмі – відкриття виставки фотографій маскаронів львівського фотографа Танаса Никифорука, презентація листівок історичних вілл зі Львова та Ужгорода, а також представлення проекту «Інтерактивний Львів» від Центру міської історії.

Реєстрація на заходи Днів вже завершена. Але є кілька подій БЕЗ РЕЄСТРАЦІЇ, де ВХІД ВІЛЬНИЙ (перелік нижче)

26 вересня о 15:00 – лекція-дискусія «Як бути з будинками, що нам перейшли у спадок від ЖЕКів?» на другому поверсі «Антикафе «CoMMuna» на вулиці Галицькій, 1

26 вересня о 17:00 в палаці Сапігів на вулиці Коперника, 40а – лекція від краєзнавця Ірини Котлобулатової з презентацією старих фото Львова «Портрет міста на зламі ХІХ-ХХ століть»

26 вересня о18:00 на вулиці Нижанківського, 5 – концерт-розповідь «Як звучить сецесія?»,

27 вересня о 14:30 в конференц-залі Центру міської історії на вулиці Богомольця, 6 – панельна дискусія. «Мистецька спадщина сецесійного Львова». 

27 вересня о 12:00 – відкриття перед Ратушею виставки «Сецесія у Львові». 

dailylviv.com

До теми

12:22 19 жовтня 2021 р.

Нове життя старих речей, або модний апсайклінг з турботою про середовище

“Нове життя старих речей, або модний апсайклінг з турботою про середовище” - освітня онлайн-програма з метою популяризації принципу усвідомленого підходу до моди та відповідального ставлення до споживання предметів одягу, взуття, аксесуарів.

Рубрика: Культура

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Європейський день боротьби з торгівлею людьми

Рубрика: Ситуації і пригоди

100 днів ринку землі у Львівській області

Рубрика: Економіка

Маркетплейс для провайдерів, влади та ГО

Рубрика: Освіта і наука

Рейд "Урок" у Львівській області

Рубрика: Ситуації і пригоди

Депутат ЛМР Сергій Івах про комунальне майно і не тільки

Рубрика: Політика

Всі відео розділу